Artėjantis euras kuro kainų nešokdina

Artėjantis euras kuro kainų nešokdina

Artėjantis euras kuro kainų nešokdina

Įvairių rūšių kuro kainoms didesnę įtaką turi konkurencija, nei artėjantis euro įvedimas. Vienų rūšių kuras brangsta, kitų – pinga ar kainos tebėra, kaip buvusios pernai.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Kainą pakėlė didmenininkas

Paskutiniu laiku suskystintų buitinių dujų kaina šoktelėjo keliais, o kai kuriose įmonėse – ir dešimčia litų už balioną. Brangimą ypač smarkiai pajuto atokesnių kaimų gyventojai, kuriems už dujų balionio atvežimą tenka mokėti brangiau, nei pakruojiečiams.

Rajono gyventojai mini, kad už balioną tenka mokėti ir 78, ir 80 litų. Svarstoma, kad suskystintomis dujomis prekiaujantys smulkieji verslininkai skuba pasinaudoti sezono ypatumais: kai žiemai masiškai konservuojamos daržovių atsargos, dujų poreikis išauga.

Individualią suskystintų dujų prekybos įmonę turintis pakruojietis sako, kad pastaraisiais metais netgi kaimuose nebeliko pulkų šeimininkių, sodų ir daržų gėrybių atsargomis užkraunančių podėlius. Todėl brangimo priežasties nereikia ieškoti pas vietos prekiautojus dujomis.

„Suskystintų dujų kainą pakėlė „Mažeikių nafta“, iš kurios dujas balionais perka visi kiti prekiautojai. Atitinkamai dujos brango ir kitose įmonėse. Pigins jas didmenininkai – mažins kainas ir smulkieji prekybininkai. Visiems verslininkams reikia išsilaikyti: kuo į tolimesnį kaimą gabena balionus – tuo daugiau reikia degalų, prisideda ir mašinos eksploatacija, remontas... Nelaikykit pakruojiškių prekiautojų brangininkais: jie tik bulvienei litą kitą prie baliono savikainos prideda. Nepalyginsi su Pakruojyje esančia nevietine didele firma, kurioje dujų balionas kainuoja 88 litus, nors jo atvažiuoti reikia patiems pirkėjams“, – sakė verslininkas buitinėms reikmėms didžiuosius dujų balionus parduodantis po 70 litų.

Medieną brangina konkurencija

Šiemet Pakruojo urėdijos parduodama malkinė uosio ir beržo mediena penkiolika litų už kietmetrį brangesnė, nei praėjusiais metais. Nuo penkių iki dešimties litų už kietmetrį brango ir prastesnioji malkinė mediena.

Malkų urėdijoje galima įsigyti, mokant nuo 87 iki 193 litų už kietmetrį.

„Kainas kelia ne euro įvedimas, o konkurencija medienos rinkoje. Uosinę perkančios firmos suskaldo, išdžiovina ir eksportuoja į Europos šalis jau paruoštas malkas, už kurias gerai mokama. O netinkamą eksportuoti medieną superka plokščių gamintojai bei biokurą ruošiančios įmonės. Šių taip pat daug, ir jos konkuruoja dėl žaliavos“, – sakė urėdas Kazys Gudas.

Panašios, keliais ar dešimčia litų besiskiriančios kainos – ir kuru prekiaujančiose įmonėse. Jose kaladėmis bei rąsteliais supjautos medienos kainos – nuo 90 litų už kietmetrį, priklausomai nuo medienos rūšies.

Mažiau populiari akmens anglis, jos, atsižvelgiant į kokybę, galima įsigyti apytikrai nuo 470 iki 530 litų už toną – panašiai, kaip ir praėjusiais metais.

Malkų iš savo miško prisiruošęs ir atliekamas parduodantis vyras svarstė, jog kainos nekels – ar tik neteks ją mažinti, norint malkas parduoti greičiau, nei kuru prekiaujančios įmonės.

Šiose įmonėse, lyginant su praėjusiais metais skelbtomis, dešimčia – dvidešimčia litų už toną krito baltarusiškų durpių briketų kainos.

Malkomis namą šildantis pensinio amžiaus pakruojietis džiaugėsi jų įsigijęs pigiau, nei kainuoja šiuo metu. Nes šeimininkiškas vyras medieną pirko pavasarį – kai ji atpigo. Per vasarą išdžiūvusius rąstus pakruojietis pats supjovė ir suskaldė, tad nereikėjo išlaidauti ir šiems darbams.

Autorės nuotr.

PRIKLAUSOMYBĖ: Suskystintų dujų balionuose kainos labiausiai priklauso nuo didžiojo jų tiekėjo.

POPULIARUMAS: Populiariausiu kuru tapusios malkos šiemet kiek pabrango – dėl jų medienos rinkoje vyksta konkurencinės kovos.