Argentiniečiai kirto cepelinus ir nenorėjo palikti Lietuvos

Argentiniečiai kirto cepelinus ir nenorėjo palikti Lietuvos

Ar­gen­ti­nie­čiai kir­to ce­pe­li­nus ir ne­no­rė­jo pa­lik­ti Lie­tu­vos

Dvi sa­vai­tes Rad­vi­liš­kio Liz­dei­kos gim­na­zi­jo­je vie­šė­ję jau­nuo­liai iš Ar­gen­ti­nos, Be­ri­so mies­to lie­tu­vių bend­ruo­me­nės „Ne­mu­nas“, ne tik kir­to ce­pe­li­nus ir ku­ge­lį, bet ir to­bu­li­no lie­tu­vių kal­bos ži­nias, do­mė­jo­si mū­sų kul­tū­ra ir is­to­ri­ja, o iš­va­žiuo­da­mi aša­ro­jo kar­tu su lie­tu­viais.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Ant ran­kos – tau­tiš­kos gies­mės ei­lu­tė

Vi­si še­ši į Rad­vi­liš­kio Liz­dei­kos gim­na­zi­ją iš Ar­gen­ti­nos at­vy­kę 14-17 me­tų jau­nuo­liai bei de­le­ga­ci­jos va­do­vė tu­ri šak­nų su Lie­tu­va.

Nors dau­ge­lio jų tė­vai jau ne­be­kal­ba lie­tu­viš­kai, ta­čiau vi­si drau­ge ak­ty­viai da­ly­vau­ja prieš šimt­me­tį įkur­tos lie­tu­vių bend­ruo­me­nės veik­lo­je. Trys mer­gai­tės šiek tiek mo­ka lie­tu­viš­kai, o va­do­vė – ne­tgi pa­gel­bė­jo ver­tė­jau­jant.

Iš vi­sos de­le­ga­ci­jos iš­si­sky­rė še­šio­lik­me­tė mer­gi­na, ant sa­vo ran­kos iš­si­ta­tui­ra­vu­si Lie­tu­vos him­no ei­lu­tę: „Te­gul mei­lė Lie­tu­vos de­ga mū­sų šir­dy­se“.

Kai ku­rie sve­čiai Lie­tu­vo­je vie­šė­jo pir­mą kar­tą. Bet bu­vo čia vie­šin­čių ant­rą­kart, o kar­tu su jau­nuo­liais at­vy­ku­si Ar­gen­ti­nos lie­tu­vė Ad­ri­ja­na Ne­rė­ja Ko­bi­jo Rei­no­so Lie­tu­vo­je – jau ket­vir­tą kar­tą.

Liz­dei­kos gim­na­zis­tų šei­mo­se ap­si­gy­ve­nę ar­gen­ti­nie­čiai iš ar­ti pa­ma­tė, kaip ir kuo gy­ve­na jų pro­tė­vių gen­tai­niai.

No­rin­čių sa­vo šei­mo­se ap­gy­ven­din­ti to­li­mos ša­lies at­sto­vus at­si­ra­do dau­giau nei pa­čių sve­čių, tad gim­na­zi­jai šį­kart te­ko at­rink­ti, pas ką dvi sa­vai­tes gy­vens at­vy­kė­liai.

„No­rė­jo­me, kad mū­sų sve­čiai per vieš­na­gės lai­ką kuo dau­giau pa­ma­ty­tų, su­ži­no­tų, kad pa­jaus­tų lie­tu­vy­bės dva­sią ir kai ko iš­mok­tų.

Šei­mo­se jie ra­ga­vo lie­tu­vių mė­gsta­mų val­gių – ce­pe­li­nų, plokš­tai­nio, šal­ti­barš­čių, bul­vi­nių bly­nų ir, be­je, jiems tai pa­ti­ko. Sa­vait­ga­liais liz­dei­kie­čių šei­mos ar­gen­ti­nie­čiams su­da­rė at­ski­rą pro­gra­mą – kas vy­ko į Pa­lan­gą, kas – į Pak­ruo­jo dva­rą, Ro­za­li­mo par­ką, Kry­žių kal­ną ar į kai­mą pas se­ne­lius. Vy­ko­me ir į Sei­mą, kur bu­vo­me šil­tai priim­ti“, – pa­sa­ko­jo pro­jek­to ini­cia­to­rė, Rad­vi­liš­kio Liz­dei­kos gim­na­zi­jos di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui Skir­man­tė Pet­rai­tie­nė.

Jos duk­ra yra sa­va­no­ria­vu­si Be­ri­so bend­ruo­me­nė­je ir bend­ra­vu­si su bu­vu­siu Pa­sau­lio Lie­tu­vių Bend­ruo­me­nės val­dy­bos at­sto­vu Pie­tų Ame­ri­ko­je Jo­nu Ig­nu Kal­ve­liu, iš­rink­tu Be­ri­so mies­to sa­vi­val­dy­bės už­sie­nio bend­ruo­me­nių de­par­ta­men­to koor­di­na­to­riu­mi.

Py­nė juos­tas, šo­ko „Ke­pu­ri­nę“

Anot S. Pet­rai­tie­nės, ar­gen­ti­nie­čiams or­ga­ni­zuo­tos vieš­na­gės tiks­las – pri­si­dė­ti prie lie­tu­vy­bės puo­se­lė­ji­mo, pa­mo­ky­ti juos lie­tu­vių kal­bos, su­pa­žin­din­ti su lie­tu­viš­ko­mis tra­di­ci­jo­mis, pro­tė­vių is­to­ri­ja, kul­tū­ra.

Tam tik­rų tiks­lų iš­kel­ta ir lie­tu­vai­čiams: no­rė­ta pa­mo­ky­ti juos at­vi­ru­mo bei su­pra­ti­mo, ką reiš­kia bū­ti lie­tu­viu ir ne­kal­bė­ti lie­tu­viš­kai bei ne­gy­ven­ti sa­vo že­mė­je.

„Mes per tas dvi sa­vai­tes patyrė­me la­bai daug pa­trio­tiz­mo. Daug ko iš­mo­ko bei pa­ma­tė ir ar­gen­ti­nie­čiai. Sve­čiams pa­ti­ko vis­kas – jie bu­vo su­ža­vė­ti ir mū­sų mo­kyk­la, ir jo­je ve­da­mo­mis pa­mo­ko­mis, ku­rio­se uo­liai mo­kė­si lie­tu­vių kal­bos, py­nė tau­ti­nes juos­te­les, ku­rias par­si­ve­žė na­mo, pui­kiau­siai iš­mo­ko šok­ti „Ke­pu­ri­nę“, – abi­pu­ses pa­mo­kas var­di­jo pe­da­go­gė.

Lie­tu­vių kal­bos jau­nuo­sius ar­gen­ti­nie­čius po 2-3 pa­mo­kas kas­dien mo­kė pe­da­go­gės Sand­ra Ka­re­niaus­kie­nė, Al­vy­dė Pa­no­va ir Jur­ga Plu­kie­nė, tech­no­lo­gi­jų me­no – Ole­sia Kab­lie­nė, dai­lės – Il­ma And­riu­šai­tie­nė, šo­kių – Al­ma Kri­vic­kie­nė, in­teg­ruo­tą pi­lie­tiš­ku­mo pa­mo­ką ve­dė li­tua­nis­tė Gra­ži­na Pi­ly­pie­nė, vi­zua­li­nę me­džia­gą ren­gė Ar­vy­das Ka­va­liaus­kas, teat­ri­nio me­no pa­slap­čių – Ra­sa At­ko­čiū­nie­nė, mu­zi­kos – Kęs­tu­tis Stoš­kus, fi­zi­kos pa­mo­ką ve­dė Jur­gi­ta Ca­por­kie­nė, kū­no kul­tū­ros – Ni­jo­lė And­ru­šai­ty­tė.

Drau­gys­tės gi­jos sun­kiai be­sus­kai­čiuo­ja­mos

Už­sie­nie­čiai Liz­dei­kos gim­na­zi­jo­je – jau įpras­tas reiš­ki­nys. Gim­na­zi­ja drau­gau­ja su dau­gy­be ša­lių ir tuo iš­si­ski­ria iš ki­tų ra­jo­no mo­ky­mo įstai­gų. Vien šiais moks­lo me­tais yra su­pla­nuo­tos de­vy­nios tarp­tau­ti­nės veik­los.

Drau­gau­ja­ma ne tik su Eu­ro­pos ša­lių – Olan­di­jos, Bel­gi­jos, Suo­mi­jos, Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės, Ita­li­jos, Ma­ke­do­ni­jos, Kroa­ti­jos, Len­ki­jos, Ru­mu­ni­jos, Bul­ga­ri­jos – mo­kyk­lo­mis.

Šio­se ša­ly­se įgū­džius to­bu­li­na ir pe­da­go­gai, o su­grį­žę įgy­ta pa­tir­ti­mi da­li­ja­si su ko­le­go­mis.

Prieš tre­jus me­tus liz­dei­kie­čiai už­mez­gė ry­šius su In­di­jos De­lio Šv. Mar­ko vi­du­ri­ne mo­kyk­la. Su­lau­kė sve­čių iš šios ša­lies ir pa­tys jau ke­lis kar­tus vy­ko į eg­zo­tiš­ką­ją ša­lį.

Ves­tu­vių pa­pro­čiais gar­sios ša­lies mo­ki­niams bei mo­ky­to­jams rad­vi­liš­kie­čiai pa­ro­dė lie­tu­viš­kas ves­tu­ves, ku­rių vie­na da­lis bu­vo nu­fil­muo­ta Kle­bo­niš­kių mu­zie­ju­je, o ki­ta da­lis – su­vai­din­ta De­lio Šv. Mar­ko vi­du­ri­nė­je mo­kyk­lo­je. Mo­ky­to­jai ten ve­dė pa­mo­kas.

Gim­na­zi­jos nuo­tr.

Liz­dei­kos gim­na­zi­jo­je vie­šė­ju­sius Ar­gen­ti­nos lie­tu­vius do­mi­no vis­kas: lie­tu­vių mais­tas, tra­di­ci­jos, kul­tū­ros ypa­tu­mai, tur­tin­ga is­to­ri­ja.

Ar­gen­ti­nie­čiai no­riai da­ly­va­vo įvai­rio­se pa­mo­ko­se.