
Naujausios
Ar Tėvas Stanislovas, ar sovietinis didvyris?
Dėl gyventojų pasipriešinimo gali žlugti rajono valdžios ketinimas įamžinti Radviliškyje gimusio dvasininko Tėvo Stanislovo atminimą ir jo vardu pavadinti miesto gatvelę, iki šiol besivadinančią Sovietų Sąjungos didvyrio Vaclovo Bernotėno vardu.
Tokį pat sovietinį palikimą turėję Kupiškis ir Zarasai jo jau atsikratė. Radviliškis liko vienintelis miestas šalyje, kuriame gyva šio sovietinio didvyrio dvasia.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Ruošiamasi pagerbti kraštiečio atminimą
Radviliškio miesto seniūnija, į diskusiją dėl gatvės pavadinimo pakeitimo pakvietusi V. Bernotėno gatvėje gyvenančius radviliškiečius, netikėtai sulaukė jų pasipriešinimo.
Miesto seniūnas Ernestas Mončauskas gyventojus supažindino su pasiūlymu šiais, Tėvo Stanislovo metais, Sovietų Sąjungos didvyrio V. Bernotėno vardu pavadintą jų gatvę pakeisti į Tėvo Stanislovo gatvę.
Taip ruošiamasi pagerbti prieš 100 metų Radviliškyje gimusio vienuolio kapucino, kunigo, misionieriaus, pamokslininko, Lietuvos pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvio, žydų gelbėtojo, tremtinio, dvasininko Tėvo Stanislovo (Algirdo Mykolo Dobrovolskio) atminimą ir pagaliau atsikratyti vienintelės šalyje likusios sovietinio didvyrio V. Bernotėno gatvės.
Gatvės pavadinimo pakeitimui pritarė ir šių metų vasario mėnesį sudaryta darbo grupė, rinkusi ir analizavusi gyventojų pasiūlymus dėl tėvo Stanislovo atminimo įamžinimo Radviliškyje.
Nors gyventojų siūlymų nebuvo apstu, pasiūlymus apibendrinusi darbo grupė nutarė, kad Radviliškyje, ant S. Dariaus ir S. Girėno gatvės namo Nr. 15, kuriame gimė ir augo būsimasis dvasininkas, bei ant mokyklos pastato, kur jis mokėsi, turėtų atsirasti memorialinės lentos.
Siūloma įžymiajam kraštiečiui po mirties suteikti Radviliškio miesto garbės piliečio vardą. Jei bus gautas finansavimas, planuojama organizuoti medžio drožėjų plenerą, skirtą Tėvui Stanislovui atminti. Tėvui Stanislovui skirtus 2018 metus lydėtų ir daug įvairių renginių.
Gyventojų pritarimo nesulaukė
Seniūnas E. Mončauskas gyventojus patikino, kad atsirado puiki proga miestui išsivaduoti nuo sovietinio palikimo – Lietuvos kariuomenėje tarnavusio, o vėliau, prasidėjus sovietinei okupacijai, liaudies tardytoju dirbusio ir į Raudonąją armiją perėjusio Sovietų Sąjungos didvyrio V. Bernotėno „šlovės“ šleifo.
Kupiškis ir Zarasai, turėję tokį pat sovietinį palikimą, jo jau seniai atsikratė. Pavyzdžiui, Kupiškis, V. Bernotėno gatvei grąžino buvusį jos pavadinimą – Užkapio – tik prasidėjus Atgimimui.
Tačiau susitikime paaiškėjo, kad radviliškiečiai keisti gatvės pavadinimo nenori – diskusijose jie pasisakė prieš pavadinimo keitimą, nurodydami įvairius motyvus.
Pagrindinis iš jų – kiekvienam tai kainuos papildomų išlaidų, teks gaišti laiką įvairiose institucijose, kol bus sutvarkyti su gatvės pavadinimo keitimu susiję dokumentai (sutartys su komunalinių paslaugų teikėjais, išlaidos notarams, Registrų centrui ir panašiai).
Gyventojų neįtikino net pažadas, kad dalį išlaidų ant savo pečių perims seniūnija: savo lėšomis pagamins gatvės ir namo numerių lenteles, pakeis kelio ženklus, kiek įmanoma padės gyventojams įveikti biurokratines kliūtis.
Kadangi susitikimo dieną daugelis šių klausimų liko neatsakyti, seniūnija pasižadėjo viską išsiaiškinti ir informaciją gyventojams pateikti birželio 11 dieną vyksiančiame antrajame susitikime.
Gyventojai patikinti: bet kuriuo atveju V. Bernotėno gatvės pavadinimą teks keisti. Jei ne į Tėvo Stanislovo, tada ketinama jai grąžinti ankstesnį Lauko gatvės pavadinimą.
Tokiu atveju Tėvo Stanislovo vardu būtų pavadinta kita vieta. Tarp galimų kitų variantų – pėsčiųjų takas, kuris jungia Radviliškio bažnyčią ir parką.
Permainų nenori
V. Bernotėno gatvėje apsilankiusiems „Šiaulių krašto“ žurnalistams gyventojai irgi tvirtino: jie nenorėtų, kad būtų keičiamas gatvės pavadinimas.
Daugiau nei 60 metų šioje gatvėje gyvenanti Marijona Tamošaitienė išsitarė – jai tas pats, kaip vadinsis jos gatvė, kadangi vis tiek žadanti savo namą parduoti.
Bet kol tai įvyks, moteris baiminasi, kad gatvės pavadinimo pakeitimas jai gerokai pridės ne tik rūpesčių, bet ir padidins išlaidų.
„Prastai matau, skauda kojas – kaip reikės privaikščioti, kai teks iš naujo sudarinėti sutartis dėl dujų, vandens, elektros tiekimo. Kad ir pasirūpins valdžia kai kuriomis išlaidomis, pas notarą juk seniūnas su pinigine neis“, – sakė moteris, gyvenusi ir kitais pavadinimais besivadinusioje gatvėje.
Moters nuomone, Tėvas Stanislovas yra nusipelnęs žmogus, tad jo vardu turėtų būti pavadintas svarbesnis objektas, negu nedidukė gatvelė.
Kita savo pavardės nepanorusi pasakyti gatvės senbuvė irgi palaikė kaimynę Marijoną. Pasak jos, Tėvo Stanislovo, kurį ji pažinojo, atminimo įamžinimas turėtų būti kitoks.
„Tokį žmogų reikia pagerbti prasmingiau. Dabar gi atrodo, kad gatvę jo vardu norima pavadinti tik dėl to, kad reikia išmesti V. Bernotėno pavadinimą. Ne taip turėtų būti. Pagerbti žmogų reikia, bet tinkamai, neprikišamai.
Kodėl nebūtų galima šio žymaus žmogaus vardu pavadinti centrinį miesto parką? Šalia jo yra Lietuvos Sąjūdžio vardu pavadintas stadionas. Šalia būtų Tėvo Stanislovo parkas. Argi ne prasmingiau būtų? Juo labiau, kad šią vasarą čia į festivalį rinksis delegacijos iš visos Europos. O maža mūsų gatvelė įdomi tik mums patiems“, – sakė moteris.
Vienas iš naujesnių gatvės gyventojų Virginijus Rimkus apgailestavo, kad, pakeitus gatvės pavadinimą, turėtų ir nenumatytų išlaidų: jis pats išdrožė medinį gatvės pavadinimą su numeriu ir dabar jau nebenorėtų jo keisti.
Žurnalistei parodžius, kad pavadinimas yra su klaida – vietoj V. Bernotėno padarytas užrašas V. Bernotėnų, vyras patikino: pakeisti vieną raidę jam nebus problema, o štai pakeitus gatvės pavadinimą, rūpesčių ir išlaidų tikrai bus daugiau.
„Supraskit, mes nesame nusistatę prieš siūlomą pavadinimą, bet ar prisiims Savivaldybė visą materialinę naštą, labai abejoju. Susirinkimui su gyventojais visiškai nebuvo pasiruošta. Atrodo, kad mus sušaukė vien tam, kad praneštų faktą. Kam tada atsiklausti gyventojų, jei viskas jau nuspręsta be mūsų?“ – retoriškai klausė gyventojas.
Kiti gyventojai niršo: kodėl valdžia nemato, kad reikia tvarkyti jų gatvės šaligatvius, o dabar staiga atsibunda – privalome pakeisti gatvės pavadinimą, mat sovietinis nebetinka.
Valdininkų tikinimu, keisti gatvės pavadinimą buvo siūloma ir anksčiau, tačiau ir tuomet tam gyventojų pritarimo nesulaukta.
Autorės nuotr.
Nedidukę Sovietų Sąjungos didvyrio V. Bernotėno vardu pavadintą gatvelę Radviliškyje siūloma pavadinti Tėvo Stanislovo gatve.
Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas: „Vienintelis Radviliškis tebeturi Sovietų Sąjungos didvyrio V. Bernotėno gatvę. Jau pats laikas atsikratyti šio sovietinio palikimo“.