
Naujausios
Ar sulauks gyventojai gelbėjimo rato?
Kiekvienas gausesnis lietus Trakų gatvėje gyvenantiems radviliškiečiams tampa skaudžia rykšte: tuomet gatvėje besikaupiantis ir nenubėgantis vanduo kuriam laikui paskandina ne tik jų rūsius, bet ir namus, daržus.
Ne kartą valdžios koridorius mynę gyventojai gal pagaliau sulauks pagalbos – UAB „Radviliškio vanduo“ pradės rengti lietaus kanalizacijos rekonstrukcijos projektą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Vienur tvarkė, kitus pamiršo
Trakų gatvės Radviliškyje gyventojai sako nebesuskaičiuojantys, kiek kartų žodžiu ir raštu yra kreipęsi į įvairiausias instancijas, prašydami padėti.
Per tą laiką kelis dažniausiai lietaus skandinamus namus ėmė pūdyti kambarius užliejantis vanduo, kuris iškilnojo grindis. Žmonės sako prie namų nebegalintys nieko auginti, nes viskas supūva. Ypač baisūs gyventojams buvo praėjusieji lietingi metai.
Anot gyventojų, visų valdžios atsakymų į jų skundus esmė būdavusi vienoda: laukite, šiuo metu nėra pinigų. Tiesa, prieš porą metų buvo žadama problemą spręsti, pasinaudojant europine parama, tačiau kažkaip ir šie pažadai ištirpo.
Kone keturis dešimtmečius Trakų gatvelėje gyvenančio Stasio Kančausko kambarių liūčių vanduo nepasiekia, mat vyras gyvena antrajame namo aukšte. Tačiau apačioje gyvenančios senolės kaimynės kambariai per lietų plaukia, vanduo išpūdė ir koridoriaus grindis.
„Pamatome aptemusį dangų ir meldžiamės: praplauks debesys pro šalį ar prapliups lietumi. Jei smarkiau užlyja, be guminių batų nepaeisi. Arba vaikštai basomis.
Išmanau santechniką, bandžiau kieme nusivedinėti nubėgimus pats, tačiau problema yra daug didesnė ir kosmetiniai pakoregavimai nebepadeda“, – pasakoja vyriškis.
Anot jo, bėdos išryškėjo prieš kelerius metus, kai buvo įrengta lietaus kanalizacija Laisvės alėjoje – ten įrengti didesnio skersmens vamzdynai, o pas juos palikti siauresni.
„Vanduo nebespėja subėgti ir kaupiasi pas mus. Ir tai dėl to, kad darbai buvo padaryti ne nuo to galo. Tai tas pats, kaip namą pradėti statyti nuo stogo – mūsų gatvelėje palikta senoji sistema, kurios skersmuo skiriasi nuo naujosios.
Per šalia esantį geležinkelį eina plačiausi vamzdžiai – vaikas pralįstų, o mes likome pamiršti“, – porino radviliškietis.
Problema bujoja kelerius metus
UAB „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys patvirtina: problema paūmėjo per pastaruosius penkerius metus, kai atsirado nauja lietaus trasa Laisvės alėjoje. Į tinklus patenkančius lietaus kiekius esą didina ir žaliųjų zonų mažėjimas. Nuo Trakų iki M. Valančiaus gatvės einanti atkarpa yra žemiausioje vietoje ir čia susirenka net kelių gatvių – Laisvės alėjos, J. Jaramino, Eimučio, J. Sakalausko – lietaus nuotekos, kurios nebespėjamos „nuryti“.
„Labiausiai po lietaus kenčia 18-ojo ir 20-ojo namų gyventojai, kurių namai stovi žemiausiai – jiems po liūčių prireikia vos ne valčių. Kai pliaupia ilgesnis lietus, kenčia ir kiti namai. Sistemoje įrengtas vožtuvas neleidžia patekti vandeniui iš miesto gatvių. Kol jo nebuvo, vanduo pakeldavo šulinio dangtį ir verždavosi kaip geizeris. Teko ir šulinį pakelti į metro aukštį“, – susirinkusiems Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariams dėstė M. Gapšys.
Pasak inžinieriaus, kiekvienam darbui reikalingi pinigai, o jų iki šiol vis nebūdavo. Anot jo, 2016 metais tikėtasi sulaukti Europos Sąjungos finansavimo ir pradėti spręsti lietaus kanalizacijos problemas Radviliškyje. Tuomet esą būtų buvusi sprendžiama ir Trakų bei Lukšio gatvių problema.
Tačiau vėliau paaiškėjo, kad šio finansavimo nebeliks miestams, kur gyvena per 10 tūkstančių gyventojų ir visos lėšos atiteks miestams, kuriuose – per 20 tūkstančių gyventojų. Todėl mažieji miestai finansavimo galimybės nebeteko – jis atiteko didiesiems.
Pakeltas šulinys problemos neišsprendė
„Bandėme visokius variantus: yra iškeltas į metro aukštį šulinys, nes, būdavo, per tą šulinį, kuris yra žemiausioje vietoje, verždavosi vanduo. Yra įstatytas iš Trakų gatvės atbulinis vožtuvas, kuris vandens iš Trakų gatvės nepriima ir miestas ten vandens neleidžia.
Bet paaukštinus šulinį, liko kita problema – patys gyventojai skęsta nuo savo vandens, kai neišbėga iš Trakų gatvės. Nebe nuo miesto skęsta, bet nuo savęs, nes vandeniui nebėra kur dėtis – prakasus du kastuvus, vanduo eina iš apačios, nes aukštai stovi gruntiniai vandenys.
Buvome prakasę grioviuką, kad vanduo nubėgtų į nendres, bet kiek ten to vandens sutilps – kai buvo lietingas ruduo, gruntas permirko ir nebebuvo jam kur dėtis“, – sakė M. Gapšys.
Anot inžinieriaus, vienintelis sprendimas – vietoj senos gelžbetoninės įrengti visai naują trasą, dėti metrinį kolektorių nuo tos vietos, nes vandens kiekiai didės – žaliųjų zonų mažėja, o momentinio lietaus kiekiai auga.
Situaciją esą sunkina tai, kad viskas yra geležinkelio apsaugos zonoje. Vykdant pirkimą su projektavimo paslaugomis, projektuotojams teks darytis gręžinį ir žiūrėti, koks gruntas yra apačioje.
„Radviliškio vandens“ bendrovės duomenimis, lietūs jiems neša vien nuostolius. Pernai jie sudarė 40 tūkstančių eurų. Esą gerai, kad Savivaldybė skyrė lėšų lietaus tinklų inventorizacijai, tad nors tai pasidengė.
Šiemet per pirmąjį ketvirtį bendrovė skaičiuoja jau 18 tūkstančių eurų lietaus padarytų nuostolių. Per metus susidarys per 70 tūkstančių. Vandens tiekėjai preliminariai teiravosi, kiek galėtų kainuotų rekonstrukcijos darbai Trakų gatvėje. Preliminari vienų rangovų, turinčių teisę dirbti prie geležinkelio, pateikta kaina – apie 80 tūkstančių eurų. Kaina išaugtų, jei reiktų žeminti gruntinį vandenį.
Kad pagaliau reikia dėti tašką ir išspręsti Trakų gatvės problemą, sutinka ir vicemeras Kazimieras Augulis. Anot jo, turint projektą, viskas būtų daug aiškiau.
Kad reikia leisti bendrovei pirkti projektą, sutiko visi Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai, tam pritarė ir Savivaldybės administracija.
Apie tai sužinoję Trakų gatvės gyventojai į valdininkų svarstymus žiūri atsargiai: tų pažadų jau yra buvę ne vienas.
„Laukiam šio sprendimo ir bijom, kad vėl nieko nebus“, – atsargiai renka žodžius S. Kančauskas.
Autorės nuotr.
Trakų gatvėje beveik keturis dešimtmečius gyvenantis Stasys Kančauskas sako, jog tokio vargo dėl viską semiančio lietaus vandens jie anksčiau neturėjo. Namus semti pradėjo prieš kelerius metus.
Taip Trakų gatvė atrodo, kol nėra lietaus ir kol neužeini į vandens iškilnotus gyventojų namus.
Į metro aukštį iškeltas šulinys netapo problemos sprendimu.
UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus Egidijaus Barčkaus (kairėje) ir vyriausiojo inžinieriaus Mindaugo Gapšio manymu, Trakų gatvės problemą išspręs tik rekonstrukcija.