
Naujausios
KLAUSIAME
Ar reikėjo naikinti PVM lengvatą šildymui?
Nuo birželio 1 dienos panaikinta PVM lengvata šildymui. Motyvuota tuo, kad ja naudojasi ir turtingi už šildymą visą kainą galintys susimokėti žmonės. Tačiau Kelmėje nė vienas turtuolis negyvena daugabutyje. Visi turi privačius namus.
Rajono Taryba Kelmės rajone leido padidinti šilumos kilovatvalandės kainą. Prie padidintos šilumos kainos prisidės dar 12 procentų pabrangimas dėl PVM lengvatos panaikinimo.
Daugiau už šilumą turės mokėti ne tik gyventojai, bet ir visos biudžetinės įstaigos. Skaitytojų klausėme, ką jie mano apie PVM lengvatos šildymui panaikinimą.
Reda KAŽDAILIENĖ – Rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja:
– Pagyvensim pamatysim. Tačiau skaičiavimai rodo nekokią situaciją. Pavyzdžiui, jeigu 4 asmenų šeima per mėnesį gauna 1400 eurų pajamų, jai jau priklauso 12 eurų 80 centų parama už šildymą.
Išeitų, jog du vaikus auginantys tėvai uždirba po 700 eurų į rankas. Bet tiek uždirbančių Kelmės rajone labai nedaug. Dauguma dirba už minimalų atlyginimą. Vidutinis atlyginimas Kelmės rajone – 600 eurų. Vadinasi, kompensacijų prašytojų bus labai daug. Į kompensacija galės pretenduoti beveik visi daugiabučių gyventojai. Kokia prasmė tuomet buvo naikinti PVM lengvatą šildymui? Juolab, kad pinigų kompensacijoms neskirta. Porai šių metų žiemos mėnesių gal kaip nors užteksime. Kas bus kitąmet, neaišku.
Iš socialinių pašalpų anksčiau pavykdavo sutaupyti nemažai. Dabar sutaupome vos tris procentus. Tie, kuriems nepriklauso pašalpa, seniai atsijoti. Liko tik tie, kuriems parama būtina.
Osvaldas GERBENIS – kultūros darbuotojas, gyvenantis bute:
– Nedidelio bendrabučio tipo buto šiluma žiemą mums kainuoja apie 80 eurų per mėnesį. Kadangi šiluma naująjį sezoną bus pabrangusi, o dar prisidės 12 procentų didesnis PVM mokestis, šildymas kitą žiemą atsieis po visą šimtą eurų. Iš kultūros darbuotojo atlyginimo tokius pinigus mokėti labai brangu.
Kompensacijų sistema netikiu. Vienu euru viršiji leistinas pajamas ir jokios kompensacijos neskiria. Tik vieną žiemą esame gavę paramą, nes žmona dirbo ne visu etatu.
Valdžia nesirūpina žmonėmis. Tik riejasi tarpusavyje ir priima žmogui nenaudingus sprendimus.
Rita ANDRULIENĖ – Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos direktorė:
– Tai ekonominė bauda eiliniam Lietuvos žmogui. Kaip ir daugelis valdžių taip ir naujieji valdantieji viską suskaičiavo žmogaus nenaudai, nors žadėta galvoti apie žmogaus gerovę.
Deja, dar nieko nepadaryta, kad Lietuvos žmonės turėtų darbo ir daugiau uždirbtų, o jau atimama. Pasirodo, ir vėl valstybės strategijoje žmogaus gerovei nebeliko vietos.
Kompensacijų sistema ir paramą gaunančių grupių dauginimas nėra valstybės strategija. Vėl mušamas žmogaus orumas. Daugelis bus priversti keliaklupsčiauti, kad gautų kelis eurus paramos. Didinama žmogaus priklausomybė nuo valdžios malonės.
Stasys JOKUBAUSKAS – rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas:
– Dėl PVM lengvatos panaikinimo didės biudžetinių įstaigų įsiskolinimai už šilumą. Jau ir dabar šildymo sezoną baigiame su skolomis. Šaltas pavasaris prailgino šildymo sezoną. Tai skaudžiai kirto per švietimo ir kultūros įstaigų finansus. Daugelis jau nebeturės lėšų šildymui paskutiniaisiais šių metų mėnesiais.
O padidėjus šilumos kainai ir dar panaikinus PVM lengvatą šildymui, švietimo ir kultūros įstaigos už šilumą turės mokėti apie 15 procentų brangiau. Tai dideli pinigai. Paskaičiuokim, jeigu didelė mokykla už šildymą moka 20 tūkstančių eurų, reikės dar keliais tūkstančiais daugiau.
Iš kur paimti papildomas lėšas? Vėl tolyn į ateitį nusikels naujų technologijų įdiegimas. Mokyklos negalės daryti remontų.
Rajone daug biudžetinių įstaigų: mokyklos, kultūros namai, bibliotekos, reikės išlaikyti ir naujai pastatytą sporto centrą. Teks apriboti kitus poreikius.
Nemanau, kad lengvatos panaikinimas atstatys socialinį teisingumą ir tarp gyventojų. Turtingi žmonės gyvena individualiuose namuose. Daugiabučiuose vaikus augina jaunos šeimos, gyvena pensininkai ir kiti žemesnes pajamas turintys žmonės.
Benina PETROŠIŪTĖ – Kelmės ligoninės direktorė:
– Praėjusį šildymo sezoną ligoninė šilumai išleido 85 tūkstančius eurų. Panaikinus PVM lengvatą ir pabrangus šilumos kilovatvalandei, kitam sezonui reikės apie šimo tūkstančių. Sutaupyti 15 tūkstančių eurų bus labai sunku. Nesame komercinė įstaiga. Uždirbti keliolika tūkstančių papildomų lėšų beveik neįmanoma. Praėjusius metus baigėme su minimaliu pelnu.
Žinoma, taupysime kiek begalėdami. Tačiau taupymas gali atsisukti kitu galu. Ligoninės teikiamos paslaugos reikalauja didelio socialinio jautrumo. Taupyti nelabai yra iš ko. Juolab, kad šiemet turime ir naujų įpareigojimų, privalėsime 8 procentais kelti atlyginimus gydytojams, slaugytojoms ir kitiems darbuotojams.
PVM lengvatos panaikinimas mums atsilieps neigiamai.
Egidijus Ūksas – rajono Tarybos narys, mokytojas:
– Manau, kad sprendimas – neapgalvotas. Jis nemažins socialinės atskirties, o ją dar labiau padidins. Daugiabučiuose gyvena daug jaunų šeimų. Vaikų auginimui ir ugdymui reikia daug lėšų ir tėvų pasiaukojimo. O valstybė toms šeimoms užkrauna dar papildomą naštą, kai tuo tarpu kitose šalyse vaikams iki dvejų metų kompensuojamos net sauskelnės.
Nueita pačiu primityviausius keliu. Kompensacijų našta numetama ant savivaldybių pečių. Tegu savivaldybės ieško lėšų, tegu užsikrauna dar ir biurokratinę naštą. Juk kompensacijų gavėjų skaičius patrigubės, jei nepaketurgubės. Reikės daugiau jas administruojančių specialistų.
Reikės iš kažko atimti, nurėžti. Gal labiau apkarpys švietimo lėšas? Nors mokyklose jau trūksta mokytojų. Gal važinėtų iš miestų, jeigu būtų kompensuojamos transporto išlaidos. Deja, nebus iš ko... Nes visos lėšos nueis šilumą tiekiančiam verslui.
Kalbino Regina MUSNECKIENĖ
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.