Ar reikėjo naikinti PVM lengvatą šildymui?

Ar reikėjo naikinti PVM lengvatą šildymui?

KLAU­SIA­ME

Ar rei­kė­jo nai­kin­ti PVM leng­va­tą šil­dy­mui?

Nuo bir­že­lio 1 die­nos pa­nai­kin­ta PVM leng­va­ta šil­dy­mui. Mo­ty­vuo­ta tuo, kad ja nau­do­ja­si ir tur­tin­gi už šil­dy­mą vi­są kai­ną ga­lin­tys su­si­mo­kė­ti žmo­nės. Ta­čiau Kel­mė­je nė vie­nas tur­tuo­lis ne­gy­ve­na dau­ga­bu­ty­je. Vi­si tu­ri pri­va­čius na­mus.

Ra­jo­no Ta­ry­ba Kel­mės ra­jo­ne lei­do pa­di­din­ti ši­lu­mos ki­lo­vat­va­lan­dės kai­ną. Prie pa­di­din­tos ši­lu­mos kai­nos pri­si­dės dar 12 pro­cen­tų pa­bran­gi­mas dėl PVM leng­va­tos pa­nai­ki­ni­mo.

Dau­giau už ši­lu­mą tu­rės mo­kė­ti ne tik gy­ven­to­jai, bet ir vi­sos biu­dže­ti­nės įstai­gos. Skai­ty­to­jų klau­sė­me, ką jie ma­no apie PVM leng­va­tos šil­dy­mui pa­nai­ki­ni­mą.

Re­da KAŽ­DAI­LIE­NĖ – Ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­ja:

– Pa­gy­ven­sim pa­ma­ty­sim. Ta­čiau skai­čia­vi­mai ro­do ne­ko­kią si­tua­ci­ją. Pa­vyz­džiui, jei­gu 4 as­me­nų šei­ma per mė­ne­sį gau­na 1400 eu­rų pa­ja­mų, jai jau pri­klau­so 12 eu­rų 80 cen­tų pa­ra­ma už šil­dy­mą.

Išei­tų, jog du vai­kus au­gi­nan­tys tė­vai už­dir­ba po 700 eu­rų į ran­kas. Bet tiek už­dir­ban­čių Kel­mės ra­jo­ne la­bai ne­daug. Dau­gu­ma dir­ba už mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą. Vi­du­ti­nis at­ly­gi­ni­mas Kel­mės ra­jo­ne – 600 eu­rų. Va­di­na­si, kom­pen­sa­ci­jų pra­šy­to­jų bus la­bai daug. Į kom­pen­sa­ci­ja ga­lės pre­ten­duo­ti be­veik vi­si dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jai. Ko­kia pra­smė tuo­met bu­vo nai­kin­ti PVM leng­va­tą šil­dy­mui? Juo­lab, kad pi­ni­gų kom­pen­sa­ci­joms ne­skir­ta. Po­rai šių me­tų žie­mos mė­ne­sių gal kaip nors už­tek­si­me. Kas bus ki­tą­met, neaiš­ku.

Iš so­cia­li­nių pa­šal­pų anks­čiau pa­vyk­da­vo su­tau­py­ti ne­ma­žai. Da­bar su­tau­po­me vos tris pro­cen­tus. Tie, ku­riems ne­prik­lau­so pa­šal­pa, se­niai at­si­jo­ti. Li­ko tik tie, ku­riems pa­ra­ma bū­ti­na.

Os­val­das GER­BE­NIS – kul­tū­ros dar­buo­to­jas, gy­ve­nan­tis bu­te:

– Ne­di­de­lio bend­ra­bu­čio ti­po bu­to ši­lu­ma žie­mą mums kai­nuo­ja apie 80 eu­rų per mė­ne­sį. Ka­dan­gi ši­lu­ma nau­ją­jį se­zo­ną bus pa­bran­gu­si, o dar pri­si­dės 12 pro­cen­tų di­des­nis PVM mo­kes­tis, šil­dy­mas ki­tą žie­mą at­sieis po vi­są šim­tą eu­rų. Iš kul­tū­ros dar­buo­to­jo at­ly­gi­ni­mo to­kius pi­ni­gus mo­kė­ti la­bai bran­gu.

Kom­pen­sa­ci­jų sis­te­ma ne­ti­kiu. Vie­nu eu­ru vir­ši­ji leis­ti­nas pa­ja­mas ir jo­kios kom­pen­sa­ci­jos ne­ski­ria. Tik vie­ną žie­mą esa­me ga­vę pa­ra­mą, nes žmo­na dir­bo ne vi­su eta­tu.

Val­džia ne­si­rū­pi­na žmo­nė­mis. Tik rie­ja­si tar­pu­sa­vy­je ir prii­ma žmo­gui ne­nau­din­gus spren­di­mus.

Ri­ta AND­RU­LIE­NĖ – Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jos di­rek­to­rė:

– Tai eko­no­mi­nė bau­da ei­li­niam Lie­tu­vos žmo­gui. Kaip ir dau­ge­lis val­džių taip ir nau­jie­ji val­dan­tie­ji vis­ką su­skai­čia­vo žmo­gaus ne­nau­dai, nors ža­dė­ta gal­vo­ti apie žmo­gaus ge­ro­vę.

De­ja, dar nie­ko ne­pa­da­ry­ta, kad Lie­tu­vos žmo­nės tu­rė­tų dar­bo ir dau­giau už­dirb­tų, o jau ati­ma­ma. Pa­si­ro­do, ir vėl vals­ty­bės stra­te­gi­jo­je žmo­gaus ge­ro­vei ne­be­li­ko vie­tos.

Kom­pen­sa­ci­jų sis­te­ma ir pa­ra­mą gau­nan­čių gru­pių dau­gi­ni­mas nė­ra vals­ty­bės stra­te­gi­ja. Vėl mu­ša­mas žmo­gaus oru­mas. Dau­ge­lis bus pri­vers­ti ke­liak­lups­čiau­ti, kad gau­tų ke­lis eu­rus pa­ra­mos. Di­di­na­ma žmo­gaus pri­klau­so­my­bė nuo val­džios ma­lo­nės.

Sta­sys JO­KU­BAUS­KAS – ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jas:

– Dėl PVM leng­va­tos pa­nai­ki­ni­mo di­dės biu­dže­ti­nių įstai­gų įsi­sko­li­ni­mai už ši­lu­mą. Jau ir da­bar šil­dy­mo se­zo­ną bai­gia­me su sko­lo­mis. Šal­tas pa­va­sa­ris prail­gi­no šil­dy­mo se­zo­ną. Tai skau­džiai kir­to per švie­ti­mo ir kul­tū­ros įstai­gų fi­nan­sus. Dau­ge­lis jau ne­be­tu­rės lė­šų šil­dy­mui pa­sku­ti­niai­siais šių me­tų mė­ne­siais.

O pa­di­dė­jus ši­lu­mos kai­nai ir dar pa­nai­ki­nus PVM leng­va­tą šil­dy­mui, švie­ti­mo ir kul­tū­ros įstai­gos už ši­lu­mą tu­rės mo­kė­ti apie 15 pro­cen­tų bran­giau. Tai di­de­li pi­ni­gai. Pas­kai­čiuo­kim, jei­gu di­de­lė mo­kyk­la už šil­dy­mą mo­ka 20 tūks­tan­čių eu­rų, rei­kės dar ke­liais tūks­tan­čiais dau­giau.

Iš kur paim­ti pa­pil­do­mas lė­šas? Vėl to­lyn į atei­tį nu­si­kels nau­jų tech­no­lo­gi­jų įdie­gi­mas. Mo­kyk­los ne­ga­lės da­ry­ti re­mon­tų.

Ra­jo­ne daug biu­dže­ti­nių įstai­gų: mo­kyk­los, kul­tū­ros na­mai, bib­lio­te­kos, rei­kės iš­lai­ky­ti ir nau­jai pa­sta­ty­tą spor­to cent­rą. Teks ap­ri­bo­ti ki­tus po­rei­kius.

Ne­ma­nau, kad leng­va­tos pa­nai­ki­ni­mas at­sta­tys so­cia­li­nį tei­sin­gu­mą ir tarp gy­ven­to­jų. Tur­tin­gi žmo­nės gy­ve­na in­di­vi­dua­liuo­se na­muo­se. Dau­gia­bu­čiuo­se vai­kus au­gi­na jau­nos šei­mos, gy­ve­na pen­si­nin­kai ir ki­ti že­mes­nes pa­ja­mas tu­rin­tys žmo­nės.

Be­ni­na PET­RO­ŠIŪ­TĖ – Kel­mės li­go­ni­nės di­rek­to­rė:

– Praė­ju­sį šil­dy­mo se­zo­ną li­go­ni­nė ši­lu­mai iš­lei­do 85 tūks­tan­čius eu­rų. Pa­nai­ki­nus PVM leng­va­tą ir pa­bran­gus ši­lu­mos ki­lo­vat­va­lan­dei, ki­tam se­zo­nui rei­kės apie ši­mo tūks­tan­čių. Su­tau­py­ti 15 tūks­tan­čių eu­rų bus la­bai sun­ku. Ne­sa­me ko­mer­ci­nė įstai­ga. Už­dirb­ti ke­lio­li­ka tūks­tan­čių pa­pil­do­mų lė­šų be­veik neį­ma­no­ma. Praė­ju­sius me­tus bai­gė­me su mi­ni­ma­liu pel­nu.

Ži­no­ma, tau­py­si­me kiek be­ga­lė­da­mi. Ta­čiau tau­py­mas ga­li at­si­suk­ti ki­tu ga­lu. Li­go­ni­nės tei­kia­mos pa­slau­gos rei­ka­lau­ja di­de­lio so­cia­li­nio jaut­ru­mo. Tau­py­ti ne­la­bai yra iš ko. Juo­lab, kad šie­met tu­ri­me ir nau­jų įpa­rei­go­ji­mų, pri­va­lė­si­me 8 pro­cen­tais kel­ti at­ly­gi­ni­mus gy­dy­to­jams, slau­gy­to­joms ir ki­tiems dar­buo­to­jams.

PVM leng­va­tos pa­nai­ki­ni­mas mums at­si­lieps nei­gia­mai.

Egi­di­jus Ūk­sas – ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys, mo­ky­to­jas:

– Ma­nau, kad spren­di­mas – neap­gal­vo­tas. Jis ne­ma­žins so­cia­li­nės at­skir­ties, o ją dar la­biau pa­di­dins. Dau­gia­bu­čiuo­se gy­ve­na daug jau­nų šei­mų. Vai­kų au­gi­ni­mui ir ug­dy­mui rei­kia daug lė­šų ir tė­vų pa­siau­ko­ji­mo. O vals­ty­bė toms šei­moms už­krau­na dar pa­pil­do­mą naš­tą, kai tuo tar­pu ki­to­se ša­ly­se vai­kams iki dve­jų me­tų kom­pen­suo­ja­mos net saus­kel­nės.

Nuei­ta pa­čiu pri­mi­ty­viau­sius ke­liu. Kom­pen­sa­ci­jų naš­ta nu­me­ta­ma ant sa­vi­val­dy­bių pe­čių. Te­gu sa­vi­val­dy­bės ieš­ko lė­šų, te­gu už­si­krau­na dar ir biu­rok­ra­ti­nę naš­tą. Juk kom­pen­sa­ci­jų ga­vė­jų skai­čius pa­tri­gu­bės, jei ne­pa­ke­tur­gu­bės. Rei­kės dau­giau jas ad­mi­nist­ruo­jan­čių spe­cia­lis­tų.

Rei­kės iš kaž­ko atim­ti, nu­rėž­ti. Gal la­biau ap­kar­pys švie­ti­mo lė­šas? Nors mo­kyk­lo­se jau trūks­ta mo­ky­to­jų. Gal va­ži­nė­tų iš mies­tų, jei­gu bū­tų kom­pen­suo­ja­mos trans­por­to iš­lai­dos. De­ja, ne­bus iš ko... Nes vi­sos lė­šos nueis ši­lu­mą tie­kian­čiam vers­lui.

Kal­bi­no Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

Re­gi­nos MUS­NEC­KIE­NĖS nuo­tr.