
Naujausios
KLAUSIAME
Ar pakeitė Jūsų gyvenimą naujoji Vyriausybė?
Praėjo metai, kai dirba Valstiečių ir žaliųjų bei socialdemokratų suformuota Vyriausybė, sulaukusi ypač daug žiniasklaidos dėmesio, kartais pagrįstų, kartais nepagrįstų kaltinimų. Skaitytojų klausiame, ar naujoji valdžia pakeitė jų gyvenimą.
Laima SIMĖNIENĖ, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorė:
– Vieneri metai – per trumpas laikas, kad galėtume objektyviai įvertinti Vyriausybės veiklą. Ministrai šį tą keičia, stengiasi, tačiau provincija tų pastangų taip ir nepajaučia.
Progimnazija metus baigia gerai, klasės – užpildytos. Tačiau tarp mokytojų nusivylimas tik didėja. Vadovauju progimnazijai, tačiau pirmąsyk pajaučiau, ką reiškia nuolat skaičiuoti savo asmeninius finansus ir laviruoti, kad išgyventume iki kito atlyginimo. Taip atsitiko dėl spartaus maisto ir kitų būtiniausių prekių kainų šuolio.
O kaip turi jaustis mokytojai, kurie dirba už 400 eurų? Aukščiausiuose sluoksniuose randama pinigų ir būdų pakelti algas. O kitiems svarbų darbą atliekantiems inteligentams lėšų vis pritrūksta.
Drauge su maltiečiais važiavau į paramos koncertą. Kai pasiklausai žmonių likimų, darosi baisu. Visą gyvenimą dirbę ir mokesčius mokėję žmonės turi laukti, kad jiems kas atneštų lėkštę sriubos!
Tuomet pagalvoju, jog ir pačiai jau ne už kalnų pensija. Kaip reikės išgyventi? Sutinku į pensiją išėjusius kolegas mokytojus. Jie labai pasikeičia, susigūžia, suvargsta, nes nieko sau negali leisti, tik taupyti, taupyti, kad užtektų pinigų iki kitos pensijos. Ir dar dirbantys mokytojai dažnai apie tai pakalba. Reikėtų atsidėti senatvei, bet nėra iš ko sutaupyti.
Su kiekviena nauja valdžia, atsiranda nauja viltis, jog dirbs žmonėms. Bet susidaro įspūdis, jog kiekvienas dirba tik sau, nes tokia išlikimo aritmetika.
Artėja Kalėdos. Atrodo, turėtume džiaugtis, šviesiomis širdimis laukti švenčių. Bet negalime nuvyti pesimizmo. Ir nenuostabu, jog mokiniai jau nuo pradinių klasių kalba apie emigraciją į užsienį.
Viliamės, jog prie visos šitos situacijos neprisidės bent karas.
Marijus ČEKAVIČIUS, Kražių seniūnijos ūkininkas:
– Manau, jog naujoji Vyriausybė nesitikėjo, kad susidurs su visiškai bankrutavusia Lietuvos ekonomika. Tokį paveldą gavusi nė išmintingiausia valdžia nesugebėtų per metus pakeisti padėties. Juk 26 metus Lietuva buvo tik skurdinama. Taip atsitiko todėl, kad nebuvo priimtas desovietizacijos įstatymas ir daugeliu lygmenių mus valdė žmonės, turintys stribo mąstyseną.
Šita Vyriausybė ieškojo ministrų profesionalų. Dauguma profesionalų. Tačiau yra ir pameistrių.
Vis dėlto manau, jog šita Vyriausybė eina į priekį. Tik susiduria su buvusia sistema ir didžiuliu pasipriešinimu. Tarsi mažas pingviniukas šoktų prieš didelį banginį.
Antai sveikatos ministras Aurelijus Veryga pajudino alkoholio ir vaistų gamintojų monstrus. Koks ažiotažas kilo!
Aš, kaip Lietuvos pilietis, asmeniškai matau, jog bent jau siekiama mažinti socialinę atskirtį. Kad ir sprendimas, jog daugiau kaip 150 tūkstančių eurų pajamų per metus gaunantys ūkininkai negalės tikėtis Europos paramos. Juk faktiškai didieji ūkininkai prarijo mažus ūkelius. Dėl to kaime klesti didžiulė bedarbystė ir skurdas.
Džiaugiuosi, kad svarstoma pirkti ekologiškas vietos ūkininkų daržoves ikimokyklinėms įstaigoms. Ir vaikai valgys sveikesnį maistą, ir smulkesniems, daržoves auginantiems ūkininkams bus naudos.
Sustabdytas ir pinigų vogimas bei švaistymas. Pažiūrėkit, kiek vien Kelmės rajone šiemet išasfaltuota kelių. Anksčiau asfaltuotavo dešimtimis ir šimtais metrų, dabar – kilometrais.
O dėl gyventojų skurdo – juos labiausiai nuskurdino euro įvedimas. Ne valstiečiai dėl to kalti, kad kainos išaugo trigubai, o algos sumažėjo.
Ne jų galioms suvaldyti karo pramonės mechanizmą, kuriam teks skirti 2 procentus bendrojo vidaus produkto, o žmonės nuolat gąsdinami galimu karu.
Lina SAMULYTĖ, rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė:
– Kasdien tenka bendrauti su keliomis ministerijomis. Ten dirba labai geranoriški specialistai. Mielai bendradarbiauja, išsamiai ir aiškiai atsako į užklausas, konsultuoja. Labai pozityviai nusiteikę regionų ir rajonų atžvilgiu.
Tą patį galiu pasakyti ne tik apie Vidaus reikalų, Ūkio ministerijas, bet ir apie Centrinę pirkimų valdymo organizaciją, įmonę „Investuok Lietuvoje“. Jie visuomet pasiruošę padėti, tik savivaldybės ne visada tinkamai atlieka namų darbus.
Antra vertus, gal savivaldybės neturi labai kvalifikuotų specialistų arba tie specialistai dėl mažų atlyginimų neturi motyvacijos dirbti. Specialistai, kurie nėra administracijų direktorių numylėtiniai, dažniausia dirba už 500 eurų per mėnesį.
Ir aš pati gaunu tokį atlyginimą, nors turiu keturis aukštojo mokslo diplomus, moku norvegų, anglų ir rusų kalbas, turiu darbo Norvegijos įmonėje patirties.
Manau, jog Vyriausybė turėtų sureguliuoti darbo užmokesčio klausimus.
Provincijai skaudus ir šių dienų sprendimas verslo įmonėse dirbantiems žmonėms taikyti „Sodros“ grindis. Tai gali sunaikinti kai kurias įmones. Ir jos nebūtinai sukčiavo ar vengė mokėti mokesčius. Gal tik dalinai dirbančius pajėgė išlaikyti, o gal tiesiog tokia darbo specifika, kad darbo yra tik porai ar trims valandoms.
Ildefonsas PETKEVIČIUS, „Kerkasių“ žemės ūkio bendrovės pirmininkas, rajono Verslininkų asociacijos vadovas:
– Kažkodėl ta Vyriausybe žmonės nuolat gąsdinami, geri jų norai paverčiami vos ne nusikaltimais. Apribojo alkoholį. Ar tai blogai? Turi tauta vieną kartą prablaivėti.
Pajudino valstybės institucijas ir valstybės įmones, kurios gyveno tarsi savo nuosavoje grafystėje. Tai irgi puiku.
Asfaltuoja labai daug vieškelių. Vadinasi, negrobsto pinigų, lėšas naudoja žmonių labui.
Arba reformuoja urėdijas. Jau seniai patyliukais kalbėdavome, kad joms sudarytos išskirtinės sąlygos. O urėdai būdavo lyg karaliukai.
Per metus ir nebuvo įmanoma visko pakeisti. Juolab, kad „valstiečiai“ susiduria su dideliu pasipriešinimu. Žinoma, kartais pritrūksta žinių ir kompetencijos.
Tačiau po truputį didinami ir atlyginimai, ir pensijos.
Gal kiek skausmingos mažoms įmonėlėms taip vadinamos „Sodros“ "grindys". Mūsų bendrovei tai neaktualu, nes neturime ne visu etatu dirbančių žmonių. Tačiau kitoms gali neigiamai atsiliepti.
Manau, kad stažu ir kas bus kai sulauks pensinio amžiaus, privalo rūpintis pats žmogus. Jeigu darbdavys piktnaudžiauja ir moka vokeliuose, neturėtų sutikti taip dirbti. O jeigu iš tikrųjų dirba ne visu etatu, kodėl darbdavys už jį turi mokėti?
Manau, jog ir valstybės tarnyboje reikia pertvarkos. Reikia mažinti valdininkų skaičių, palikti dirbti tik pačius geriausius ir mokėti jiems didesnius, kompetenciją atitinkančius atlyginimus.
Pavyzdį reformuodamasi parodė policija. Pareigūnų sumažinta, bet darbas – efektyvesnis.
Rūta Katrina JUŠKAITĖ, Psichikos sveikatos centro gydytoja:
– Medicinoje daug sumaišties. Bet nemanau, jog dėl to kalta dabartinė Vyriausybė. Jau daugelį metų į rajonus nenori važiuoti dirbti jauni specialistai.
Aš pati jau 24 metai, kai pensijoje, ir visą laiką dirbau. Mielai būčiau užleidusi savo vietą jaunam psichiatrui. Dėti skelbimai, vilioti jauni specialistai, bet nė vienas nesusigundė važiuoti į Kelmę, nebuvo kas pakeistų.
Tik dabar, kai susirgau ir po ligos neketinu grįžti į darbą, laikinai važinėja gydytoja iš Kuršėnų. Girdėjau, jog pavyko surasti gydytoją rezidentą, kuris mane pakeis.
Gerai, kad ateinančiais metais Vyriausybė ketina padidinti gydytojų atlyginimus. Manau, jog tai teisinga, nes tokius mokslus baigęs specialistas neturėtų sukti sau galvos dėl pragyvenimo. Juk gydytojai važinėja per kelias vietas, kad susidarytų normalesnis atlyginimas, kenčia jų sveikata, nenormalus šeimų gyvenimas, galiausiai nemanau, kad ir darbo kokybė tokia, kokia būtų, jeigu medikas dirbtų ramiai vienoje vietoje ir gautų normalų atlyginimą.
Sumaišties įnešė ir elektroninė receptų išrašymo sistema. Aš pati jau rašydavau elektroninius receptus, tačiau pasitaikė, jog pacientui tekdavo rašyti receptą antrą kartą, ranka, nes išsiųstas jis nepasiekdavo vaistinės.
Klaidas daro visos vyriausybės ir visi žmonės. Todėl nemanau, jog tik metus dirbusią ir palyginti nemažai nuveikusią Vyriausybę reikėtų už ką nors barti ar smerkti. Problemas žino, manau, kad išspręs.
Adolfas KAUBRĖ, Tytuvėnų miškų urėdijos Dubysos girininkijos girininkas:
– Mano profesijos žmonių gyvenimą palies šios Vyriausybės sugalvota miškų urėdijų reforma. Manau, jog nereikėjo tokios drastiškos reformos. Juk ateidami į valdžią „valstiečiai ir žalieji" žadėjo labiau rūpintis regionais. O reformuojant urėdijas regionuose mažės darbo vietų.
Manęs tiesiogiai ta reforma dar nepalietė, atleidimo lapelio negavau, tačiau nerimo į mano gyvenimą įnešė. Įnešė ir į jaunesniųjų kolegų gyvenimą. Jauni miškininkai jau varto skelbimus, ieško darbo užsienyje.
Emigruoti ketina ir buhalterės, nes sujungus urėdijas, jų reikės mažiau, o privatūs Lietuvos darbdaviai kvalifikuotoms buhalterėms siūlo tik 250 eurų atlyginimą.
Tikiu, kad ir Ramūnas Karbauskis, ir kiti „valstiečiai“ nori Lietuvai tik gero. Tačiau patyrė labai daug puolimo. Puola alkoholio ir vaistų pramonės magnatai, puola žiniasklaida, kiekvieną smulkmeną išpučia.
Bet klaidų ir ši Vyriausybė neišvengia. Trūksta patirties. Norėtųsi, kad vykdytų savo pažadą daugiau dėmesio skirti regionams.
Manau, kad reikėtų daugiau konkrečios pagalbos žmonėms ir konkrečių darbų. Antai jaunimas kuo greičiau nori pabėgti iš kaimo, nes jaučia atotrūkį nuo civilizacijos, nėra interneto. Tai padėkime tiems kaimo vaikams turėti internetą ir viską, ko trūksta, kad jie nebėgtų iš kaimo ir iš Lietuvos.
Lietuvos garsinimui pasaulyje skiriame milijonus, o kai kuriems Lietuvos žmonėms neprieinami paprasčiausi dalykai.
Kalbino ir fotografavo Regina MUSNECKIENĖ