Ar ligoninė ir poliklinika gali tapti viena įstaiga?

Ar ligoninė ir poliklinika gali tapti viena įstaiga?

Ar ligoninė ir poliklinika gali tapti viena įstaiga?

Akmenės rajono savivaldybės taryba nusprendė, kad Naujosios Akmenės ligoninė, iki šiol viena pati eksploatavusi aptuštėjusį penkiaaukštį pastatą, jo dalį skirs perkeliamai rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro Naujosios Akmenės poliklinikai ir rajono Greitosios medicinos pagalbos centro administracijai.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Bandymas sutaupyti

Rajono politikai susizgribo, kad kelis dešimtmečius Naujosios Akmenės poliklinikos naudojamoms patalpoms eksploatuoti išleidžiama per daug lėšų.

Tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas, surengęs išvažiuojamąjį posėdį poliklinikoje, nustatė, kad čia dalis ploto nėra būtina, todėl be reikalo šildoma, prižiūrima.

Komitetas pasiūlė, kad vienintelis būdas taupyti – palikti trijų aukštų pastatą ir jame dirbančius medikus persikelti į šalimais esančią ligoninę.

Savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigų tinklo optimizavimo darbo grupė ne kartą kvietė ligoninės ir poliklinikos vadovus tartis, kaip šioms įstaigoms sutilpti po vienu stogu.

Suskaičiuota, kad poliklinikai pakaks beveik 650 kvadratinių metrų ploto ligoninės pirmame aukšte. Todėl dabar jame esančias Vaikų ligų skyriaus palatas numatyta iškelti į antrąjį aukštą.

Trečiame ligoninės aukšte keli kabinetai bus skiriami rajono Greitosios medicinos pagalbos centro administracijai.

Politikai apie savo sumanymus informavo Nacionalinę mokėjimo agentūrą ir tikisi jos pritarimo rengtis projektą Europos Sąjungos struktūriniams fondams gauti lėšų ligoninės pertvarkymams.

Savivaldybėje dar nėra prognozuojama, po kelerių metų poliklinikos pastatą paliks medikai. Tuo tarpu jau kalbama apie verslininkų ketinimus dabartinę medicinos įstaigą panaudoti prekybai – pavyzdžiui, turgavietei po stogu.

Pavyzdys iš praeities

Politikai svarsto ir  kitą galimą pertvarką – gal derėtų ligoninę ir polikliniką sujungti į vieną įstaigą. Tai įmanoma sujungus rajono pirminio ir antrinio sveikatos lygio įstaigas.

Tačiau sprendimų neinicijuoja, nes, rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo teigimu, „būtų per staigi revoliucija“.

Meras kaip teigiamą pavyzdį minėjo, kai rajone medicina buvo vienose rankose. Tuomet žmogus, atėjęs į polikliniką, iš čia be jokio vargo buvo nukreipiamas į ligoninę.

„O dabar, kai šios įstaigos juridiškai skirtingos, tarp jų atsiranda trinčių, net iki problemų, tarkim, dėl gydytojų darbo“, – sakė V. Mitrofanovas.

Tačiau bendram dariniui trukdo įstatymai. Jų nepažeisti, V. Mitrofanovo manymu, galima būtų ligoninę pavertus Akmenės rajono sveikatos centru, o poliklinika įgautų filialo statusą ir turėtų atskirą savo registro numerį, atskiro finansavimo eilutę.

Tuo tarpu Valstybinės ligonių kasos vadovybė aiškino, kad pirmiausia derėtų turėti Savivaldybės medicinos įstaigų pertvarkos planą. Ir būtent jį ruošiamasi kurti – kaip pirmą žingsnį.

Įžvelgiami spąstai

„Tačiau Savivaldybės planams gali sutrukdyti vadinamųjų klasterių kūrimas, apie kuriuos kalba ministras Vytenis Andriukaitis, – sakė meras V. Mitrofanovas. – Norima pradėti nuo onkologinių, širdies ir kraujagyslių ligų klasterių. Mums Akmenėje būtų blogai, jei tokios grupės būtų kuriamos teritoriniu principu – būtent toks variantas numatomas“.

Mat, anot mero, vienu iš centrų taptų Šiauliai, o antrinio lygio ligoninės priklausytų Sveikatos ministerijos įsteigtam klasteriui.

„Tada Naujosios Akmenės ligoninės steigėja taptų nebe rajono Savivaldybė, ji suteiktų tik patalpas“, – įžvelgia V. Mitrofanovas.

Jis mano, kad ministerija nori perimti tretinį lygį, t.y Santariškes, Kauno klinikas, todėl, vengdama galimo triukšmo, ir nusitaikė į pertvarkas antrinio lygio ligoninėse.

Autoriaus nuotr.

LIGONINĖ: Prieš kelerius metus po reformos nukentėjusi Naujosios Akmenės ligoninė yra atsidūrusi naujų pertvarkymų taikinyje.