
Naujausios
Apie smurtą už uždarų durų
Praėjusį antradienį Kelmės jaunimo centre surengta filmo „Mūšiai už uždarų durų“ peržiūra ir diskusija, kaip smurtą savo šeimoje patiriančioms moterims išsivaduoti iš užburto rato.
Diskusiją organizavo Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras, Specializuotos pagalbos moterims centras bei Lygių galimybių plėtros centras. Diskusijoje dalyvavo policijos, vaiko teisių, minėtų centrų specialistai. Savo išsivadavimo nuo smurtaujančio vyro istoriją pasakojo centro paslaugomis pasinaudojusi kelmiškė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Smurtas neturi tautybės
Renginys Jaunimo centre prasidėjo filmo „Mūšiai už uždarų durų“ peržiūra. Penkios įvairių šalių ir įvairių tautybių bei religijų moterys pasakojo, kokias kančias jos patyrė gyvendamos su smurtaujančiais vyrais, ir kaip sunkiai vadavosi iš šios padėties, gyvendamos su smurtautoju keliolika ar net keliasdešimt metų ir nepasiryždamos skyryboms.
Vieną moterų vyras sumušė jau vestuvių dieną. Mušė net nėščią ir tuoj po gimdymo. Spardė, tampė už plaukų. Vadino nevykėle, tingine, kekše, pusprote.
Kitą 15 metų vyresnis vyras nuolat kontroliuodavo. Ji turėdavo kalbėti telefonu įsijungusi garsiakalbį, atsiskaityti kur ir kiek laiko buvo.
Neįgali 14 metų indė buvo ištekinta už pusbrolio. Šis taip pat nuolat smurtavo, įteigė jai mintį, jog į ją raišą nežiūrės joks kitas vyras.
Ketvirtą moterį nuo vaikystės mušė patėvis, po to vyras, kuris galiausiai norėjo susprogdinti visą jos šeimą. Moters motina žuvo, o ji smarkiai apdegė. Tačiau pasveikusi vėl grįžo pas smurtautoją, nes dėl sukrėtimo buvo praradusi atmintį.
Galiausiai visos moterys išsiskyrė su smurtautojais, tačiau ne visas šie vyrai paliko ramybėje. Jie ir toliau kišosi į jų gyvenimą, grasino.
Šis pamokantis filmas parodo, jog smurtas neturi nei tautybės, nei valstybės. Prieš moteris smurtaujama visame pasaulyje.
Ką įsileidai pro savo namų duris?
Diskusijoje dalyvavo jauna kelmiškė, kuri išdrįso viešai papasakoti savo gyvenimo istoriją.
Sūnų auginusi vieniša mama į savo gyvenimą ir butą įsileido vyrą, kuris prieš moterį pradėjo smurtauti fiziškai ir psichologiškai. Kėlė pavydo scenas, neleido vilktis netgi norimo drabužio, net sudegino dalį moters drabužių, jeigu ji nuspręstų su juo skirtis, grasino, kad nusižudys.
Moteris kreipėsi paramos į Tauragės specializuotos pagalbos moterims centrą. Tačiau teisiškai atsikratyti smurtautojo nebuvo taip paprasta. Jis buvo registruotas moters bute. Todėl braudavosi čia ir po skyrybų. Moteriai teko pasikeisti telefonus, darbą, nes smurtautojas ją visur susirasdavo.
Specialistai pastebėjo, jog iškvietimai dėl smurtavimo yra patys pavojingiausi ir pareigūnams.
„Mes žinome, kad turime vykdyti įstatymą, smurtautoją sulaikyti, tačiau įstatyme neparašyta, kaip turime reaguoti nuvykę į įvykio vietą, – svarstė Policijos komisariato atstovas Artūras Valčiukas. – Privalome įsijausti į situaciją, o ne, papūtę uniformą, vaidinti viršininkus. Kiekviena situacija – vis kitokia. Į ją pirmiausia reikia pažiūrėti žmogiškai.“
Pareigūnas pastebėjo, jog pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje daugėja. Ir ne todėl, kad smurto daugėja, o todėl, kad žmonės tampa pilietiškesni. Už sienos išgirdę triukšmą, vaiko verksmą ar lėkščių skambėjimą, kaimynai skambina policijai. Apie smurtą artimoje aplinkoje melagingų skambučių sulaukiama labai nedaug.
Jis patikino, jog ir po skyrybų moterys neturi kęsti persekiojančio, grasinančio sutuoktinio. Privalo kreiptis į policiją. Yra priemonių jį sutramdyti dėl žmogaus terorizavimo.
Tauragės moterų užimtumo ir informacijos centro direktorė Nijolė Meilutienė pastebėjo, jog iš Kelmės apie smurtą artimoje aplinkoje gauna daugiausia pranešimų, nors Tauragės ir Jurbarko rajonai – gerokai didesni. Vadinasi, čia kreipiama daugiau dėmesio ir yra daugiau nepakantumo smurtui prieš moteris.
Vaikai – lyg lakmuso popierėlis
Diskusijoje akcentuota, jog apie tai, kas vyksta už uždarų šeimos durų, dažniausia išduoda pasikeitęs vaikų elgesys. Mokyklose ir darželiuose pedagogai vaikuose mato akivaizdžius požymius, jog jie gyvena smurtaujančiose šeimose.
Kaip teigė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Bracevičienė, kartais vaikas būna tiesiog pavargęs, neišsimiegojęs, neaktyvus pamokoje. Kartais dažnai bėgioja į tualetą. Ant veido ar kūnelio matosi mėlynės, nubrozdinimai.
Jeigu šeimose smurtaujama, pasikeičia vaiko elgesys. Jis tampa arba užsisklendęs, arba agresyvus, nevaldo emocijų.
Tuomet mokytojas kreipiasi į Vaiko teisių skyriaus specialistus. Vaiko teisių skyrius kas savaitę gauna bent po tris anoniminius skambučius apie neprižiūrėtus, smurto prieš motiną arba prieš juos pačius traumuojamus vaikus. Tai rodo žmonių neabejingumą.
Visais atvejais tokie skundai ištiriami. Jeigu faktai pasitvirtina, šeima siunčiama į specialius šeimos terapijos kursus, konsultuoja psichologai ir psichoterapeutai.
Pagal naująją Vaiko teisių apsaugos įstatymo redakciją, nors vaikas pats tiesiogiai nepatiria smurto, tačiau mato smurtą šeimoje, jis laikomas nukentėjusiu.
Galios disbalansas
Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė kritikavo visuomenės požiūrį į smurtą. Daugelis mano, jog smurtą prieš ją išprovokuoja pati moteris. Ekspertė sako, jog tai netiesa, nes kada ir kiek smurtauti nusprendžia pats smurtautojas. Daugelis ranką prieš moterį kelia arba žodžiais smurtauja sistemiškai, pasinaudodami tuo, kad jie yra stipresni ir galingesni už moterį.
„Jie smurtauja ir nejaučia kaltės, yra įsitikinę, jog turi teisę tai daryti. Tai puikiai iliustruoja vieno amerikiečio pavyzdys. Jis mušė žmoną, o sūnui liepė filmuoti, – pasakojo M. Jankauskaitė. – Moteris tokių vyrų akimis – žemesnio statuso žmogus, vyro nuosavybė. Panašiai kartais galvoja suaugusieji, kai muša vaiką. Sako, jog tai daro paties vaiko labui.“
Ekspertės įsitikinimu, nepagarba moteriai užfiksuota mūsų mentalitete. Pavyzdžiui, ankstesnės kartos mokinės jau mokykloje patirdavo seksualinį priekabiavimą, kai berniukai atseginėdavo joms liemenėles, kišdavo ranką po sijonu, tampydavo už kasų. Tačiau niekas už tai jų nebausdavo. Buvo suprantama kaip dėmesys, susižavėjimo išraiška. Mergaitė, su kuria taip elgdavosi, turėdavo jaustis pamaloninta. O jeigu už tokius išdykavimus bausdavo, tai bausdavo ir mergaites, ir berniukus.
Visuomenė vyrui siunčia daug jį palaikančių klaidingų signalų, todėl jis leidžia sau blogai elgtis su moterimi ir nemato tame nieko blogo.
Atsiliepdama į ekspertės samprotavimus moteris iš salės papasakojo ir savo gyvenimo atvejį, kai jos vaikystėje mama buvo paguldyta į ligoninę, o vaikai palikti su smurtaujančiu tėvu. Niekam tuomet jie nerūpėjo, nes nebuvo nei socialinių pedagogų, nei psichologų, tėvų nekontroliuodavo vaiko teisių gynėjai, o vaikai neturėjo net telefono, kuriuo galėtų kam nors paskambinti ir pasiskųsti.
Suprasti ir padėti
N. Meilutienė tvirtino, jog moters, gyvenančios su smurtautoju, artimieji privalo ją suprasti ir padėti. Dažniau paskambinti, paklausti, kaip jaučiasi. Pasitaiko, jog kartais ir mamos, žinodamos, ką patiria jų dukros, neklausia, kaip jos jaučiasi, nesupranta arba pataria kentėti.
Smurto formos yra įvairios. Dažniausia jis prasideda nuo nuo žeminimo, niekinimo, bauginimo ir grasinimų. Tai pirmieji smurto požymiai. Ir jeigu atrtimieji iš šalies juos pastebi, tai rimtas signalas, jog bus smurtaujama dar stipriau. Kuo anksčiau atpažįstami smurto požymiai, tuo lengviau moteriai padėti. Svarbiausia ją ištraukti iš smurtautojo aplinkos.
Diskusijoje kelta moters saugumo problema. Pranešusi apie smurtą moteris tampa dar nesaugesnė, nes smurtautojas dažniausia jai keršija.
Pakeitus įstatymą, aukai dabar nebereikia rašyti pareiškimo policijai. Pakanka užfiksuoti smurto faktą, ir pradedamas ikiteisminis tyrimas. Anksčiau smurtą patyrusi moteris pati turėdavo kreiptis į teismą. Tai padarydavo tik 1 procentas smurtą patyrusiųjų.
Kelmės rajono apylinkės teismo teisėjo padėjėja Akvilė Juodbalytė iškėlė problemą, jog ne visos nukentėjusios bendradarbiauja su teisėsauga. Pasitaiko, kad jos įbaugintos pakeičia parodymus.
M. Jankauskaitė tvirtino, jog moterys taip daro, nes jos nesijaučia saugios. Kiekviena institucija siekia skirtingų tikslų. Policija nori baigti ikiteisminį tyrimą, teismas – nubausti smurtautoją, vaiko teisės – apsaugoti vaikus. Tačiau visiems pirmiausia turėtų rūpėti smurto aukos saugumas. Ir sistemą reikėtų sustyguoti taip, kad moteriai nereikėtų bijoti pasiskųsti ir bijoti pasiskundimo pasekmių.
Autorės nuotr.
Į diskusiją „Telkiamės prieš smurtą“ įsitraukė įvairių sričių specialistai. Jie pažymėjo, jog tarpinstitucinis bendradarbiavimas rodo, jog, kovojant su smurtu artimoje aplinkoje, pasiekta didelė pažanga.
Netrūko kelmiškių, atėjusių pasiklausyti diskusijos ir pažiūrėti filmo „Mūšiai už uždarų durų“. Smurto tema sudomino ir jaunimą.