Apie skiepus, baudas ir biudžetą

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kelmės rajono mero pavaduotojas Egidijus Ūksas informavo, jog kiekvienos savaitės pabaigoje situacija rajone aptariama su gydymo įstaigų vadovais.
Prieš Kalėdas Kelmės rajono savivaldybės vadovai surengė nuotolinę spaudos konferenciją, kurioje informaciją, susijusią su COVID-19 pandemija, pateikė rajono vicemeras, laikinai einantis mero pareigas Egidijus Ūksas, Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas, jo pavaduotoja Danutė Laivienė ir Policijos komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis.

Kelmės medikus skiepys apie kovo mėnesį

E. Ūksas konstatavo, jog situacija dėl pandemijos rajone išlieka gana rimta. Nerimą kelia palyginti didelis rajono gyventojų mirčių nuo koronaviruso skaičius. Dėl COVID-19 ligos iki Kalėdų buvo mirę 16 rajono gyventojų.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovė D. Laivienė pastebėjo, jog situacija, palyginus su gruodžio pradžia, šiek tiek gerėja. Pirmąją gruodžio savaitę buvo 123 užsikrėtusieji. Trečiąją savaitę susirgo 95 rajono gyventojai. Beveik nebeliko ligos židinių. Tačiau daugėja užsikrėtimų šeimose.

Tris dienas per savaitę rajone dirba mobilusis patikros dėl COVID-19 punktas. Jame kasdien paimama po 50 mėginių.

Šiuo metu Savivaldybė rūpinasi pirkti vakcinavimui reikalingų priemonių.

Skiepų, pasak D. Laivienės, Kelmės rajono medikai geriausiu atveju sulauks apie kovo mėnesį. Pirmiausia bus skiepijami tiesiogiai su COVID-19 užsikrėtusiais ligoniais dirbantys medikai bei didžiųjų miestų ligoninių darbuotojai.

Per šventes pajutus negalavimą, gyventojams rekomeduojama pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją. Jie dirbs ne tik nuotoliniu, bet ir kontaktiniu būdu. Gydymo įstaigų darbo laikas skelbiamas Savivaldybės internetiniame tinklapyje.

Jeigu pagalbos prireiks tuo metu, kai šeimos gydytojas nedirba, nerekomenduojama patiems vykti į Ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyrių, o išsikviesti greitąją pagalbą. Jeigu sunegalavęs asmuo į ligoninę nebus paguldytas, Savivaldybė suteiks transportą grįžti namo.

Vėliau kalbėjęs Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas, papildė, jog tokiems atvejams yra parengti du Savivaldybės autobusėliai, tačiau gyventojų prašė nepiktnaudžiauti ir pagalbos prašyti tik tokiu atveju, kai nėra kitos išeities. Mat, Savivaldybės resursai – riboti. Pandemija pridėjo daug papildomų funkcijų ir pareikalavo daug papildomų lėšų.

Dėl torto į miestą neįleidžiama

Kelmės rajono policijos komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis supažindino su asmenų judėjimo apribojimais švenčių laikotarpiu. Prieš Kalėdas ir Naujuosius Metus rajone įrengta 20 policijos postų. Trečiąjį gruodžio savaitgalį, kai vyko savotiška judėjimo apribojimų generalinė repeticija, į rajoną neįleistos 79 transporto priemonės, kurių vairuotojai ir keleiviai vyko aplankyti pusseserių ir kitų giminaičių, nusipirkti kūčiukų, plotkelių ir panašiai.

Pasak D. Prakuraičio, jeigu kaime yra parduotuvė, gyventojai į Kelmės miestą nebus įleidžiami. Nebent reikėtų į vaistinę arba būtinos prekės, pavyzdžiui, mišinuko kūdikiui, kurios nėra kaimo parduotuvėje. „Dėl torto ar vyšnios ant torto, nėra reikalo važiuoti į miestą“, – sakė policijos viršininkas.

Jis informavo, jog per savaitę, nuo gruodžio 14 iki 21 dienos nubausta 12 asmenų už tai, kad buvo susibūrusios kelios šeimos, gėrė alkoholį, nedėvėjo kaukių. Vienas rajono gyventojas nubaustas dėl saviizoliacijos reikalavimų nesilaikymo.

Nors tarpušvenčiu ne visas dienas policija budės postuose, tačiau pareigūnai važinės po rajoną, tikrins, kaip laikomasi ribojimų.

Į „Šiaulių krašto“ žurnalistės klausimą, kiek žmonių prieš šventes į rajoną grįžo iš Jungtinės Karalystės, kur aptinkama jau kita koronaviruso atmaina, kuria greičiau užsikrečiama, rajono vadovai sakė negalį pasakyti tikslaus skaičiaus, tačiau, jų manymu, grįžo nemažai. Jiems būsią taikomi tokie pat judėjimo apribojimai kaip ir vietos gyventojams. Be to, daugelis deklaravę gyvenamąją vietą Kelmės rajone ar mieste, tad turi teisę grįžti į savo namus.

O kaip su tais, kurie grįžta pas artimuosius? Švęs jau ne viena šeima ir ne vienas šeimos ūkis. Deja, apie tai ribojimus sukūrusi valdžia, matyt, nepagalvojo.

D. Laivienės nuomone, tai ženkliai nepablogins situacijos, nes Lietuva pagal užsikrėtimų skaičių pirmauja Europoje, taigi, situacija mūsų šalyje blogesnė negu Jungtinėje Karalystėje ar kitose šalyse, iš kur grįžo emigrantai.

Biudžetas neteks apie 6-7 procentų pajamų

Savivaldybės administracijos direktorius S. Jokubauskas informavo, jog dėl pandemijos ir karantino savivaldybės biudžetas neteks maždaug 7 procentų pajamų. Skaičiais tai reikštų 1 milijoną 340 tūkstančių eurų.

Tačiau tikimasi, jog lėšų bus surinkta 6 procentais mažiau, nes ir metų pabaigoje biudžetas vis dar pildosi.

Įvertinus valstybės paramą, prognozuojama, jog biudžetas kitais metais bus 291 tūkstančiu eurų mažesnis. Be to, Savivaldybei prisideda naujų funkcijų, didėja atlyginimai, taigi realiai deficitas, matyt, bus didesnis, sieks apie pusę milijono. Nes išlaidos dėl minėtų priežasčių padidės maždaug 250 tūkstančių.

Nepaisant pandemijos pateiktų sunkumų, visi projektai vykdomi, už darbus atsiskaitoma laiku. Už gruodį bus išmokėti atlyginimai visiems biudžetinių įstaigų darbuotojams.

Nors metai buvo sunkūs, savivaldybės įsiskolinimai nepadidėjo.