Apie nelaimes ir grėsmes

Apie nelaimes ir grėsmes

Apie ne­lai­mes ir grės­mes

Tre­čia­die­nį Radviliškio rajono sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­tas ra­jo­no Ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos po­sė­dis bu­vo kaip nie­ka­da „pla­tus“ – kal­bė­ta apie gais­rus, ava­ri­jas, af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro ir ki­tas grės­mes.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Į gais­rus – „prieš­tva­ni­nė­mis“ ma­ši­no­mis

Praė­ję me­tai rad­vi­liš­kie­čiams ug­nia­ge­siams ne­bu­vo iš­skir­ti­niai, ta­čiau dar­bo pa­ka­ko. Me­tai bu­vo pa­žy­mė­ti pen­kio­mis žū­ti­mis lieps­no­se, o pa­čių gais­rų ki­lo 120.

Pa­sak Rad­vi­liš­kio prieš­gais­ri­nės gel­bė­ji­mo tar­ny­bos vir­ši­nin­ko Li­no Taut­ke­vi­čiaus, žu­vu­sie­ji – vy­res­nio am­žiaus žmo­nės, be­dar­biai, o pa­grin­di­nė tra­giš­kų gais­rų įsi­plies­ki­mo prie­žas­tis – neat­sar­gus el­ge­sys su ug­ni­mi ir „vel­nio la­šai“. Dau­giau­sia gais­rų ki­lo pri­va­čia­me sek­to­riu­je. Rad­vi­liš­kio mies­te jų už­re­gist­ruo­ta dau­giau­sia – pu­sė šim­to.

Gel­bė­to­jų pa­gal­bos ne kar­tą pri­rei­kė ir ki­tur. Ug­nia­ge­siai vy­ko į gel­bė­ji­mo dar­bus – pa­dė­jo po­li­ci­jai ir me­di­kams, tei­kė tech­ni­nę pa­gal­bą nu­vir­tus me­džiams, gel­bė­jo pa­te­ku­sius į trans­por­to ava­ri­jas.

Ta­čiau kal­bė­da­mas apie ug­nia­ge­sių val­do­mą au­toū­kį, L. Taut­ke­vi­čius pa­si­gir­ti ne­tu­rė­jo kuo. Tu­ri­mų au­to­cis­ter­nų am­žiaus vi­dur­kis – 28 me­tai: se­niau­siai au­to­cis­ter­nai – 39 me­tai, nau­jau­siai – 19 me­tų.

Tie­sa, per­nai ra­jo­no ug­nia­ge­siams bu­vo skir­ta vie­na nau­ja au­to­cis­ter­na, ta­čiau ji te­bė­ra Šiau­liuo­se, ka­dan­gi ne­tel­pa į 1957 me­tais sta­ty­tus ir ru­siš­kai tech­ni­kai pri­tai­ky­tus ga­ra­žus.

Ug­nia­ge­sių va­das vy­lė­si – šie­met rad­vi­liš­kie­čiai ti­ki­si su­lauk­ti nau­jos vi­du­ti­nės kla­sės au­to­cis­ter­nos, ku­ri jau bus pri­tai­ky­ta pa­gal ga­ra­žo matmenis.

„Per­nai įsi­gi­jo­me nau­jas le­do gel­bė­ji­mo ro­ges, vir­vę su trans­por­ta­vi­mo ri­te, kad bū­tų ga­li­ma kuo grei­čiau iš van­dens iš­trauk­ti įlū­žu­sius žmo­nes. Jų pa­gal­ba bu­vo iš­gel­bė­tos dvi gy­vy­bės. Jei ne­bū­tu­me tu­rė­ję šių prie­mo­nių ir ne­lai­mė­liams bū­tų te­kę lauk­ti gel­bė­to­jų iš ki­tur, var­gu, ar šie žmo­nės bū­tų li­kę gy­vi“, – sa­kė L. Taut­ke­vi­čius.

Pa­sak jo, dvie­juo­se būs­tuo­se žmo­nių gy­vy­bes iš­gel­bė­jo ten įreng­ti dū­mų ju­tik­liai, tad juos reng­ti ke­ti­na­ma ir šiais me­tais.

Pen­kių žmo­nių gy­vy­bes per­nai nu­si­ne­šė ir ne­lai­mės eis­mo įvy­kiuo­se. Rad­vi­liš­kio ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­ko Li­no Va­liaus pa­teik­tais duo­me­ni­mis, žu­vo trys vai­ruo­to­jai ir du pės­tie­ji. Pra­dė­ti 73 iki­teis­mi­niai ty­ri­mai dėl vai­ra­vi­mo ap­svai­gus nuo al­ko­ho­lio, kai krau­jy­je bu­vo dau­giau ne­gu 1,5 pro­mi­lės al­ko­ho­lio.

Už­sik­rė­tu­sių šer­nų dau­gė­ja

Vis di­dė­jan­ti ir jau pu­sę ra­jo­no apė­mu­si rim­ta grės­mė – af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras (AKM). Apie jį kal­bė­jęs Rad­vi­liš­kio vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos vir­ši­nin­kas Al­vi­das Tri­li­kaus­kas žo­džių ne­vy­nio­jo į va­tą: jei ma­ras įsi­suks į ra­jo­no kiau­li­nin­kys­tės ūkius, nuo­sto­liai bus ne­be tūks­tan­ti­niai, o skai­čiuo­ja­mi mi­li­jo­nais.

Pa­sak jo, nuo 2014 me­tų, ka­da Lie­tu­vo­je bu­vo nu­sta­ty­tas pir­ma­sis AKM, iki da­bar jau nu­sta­ty­ti 2035 ži­di­niai. Ši li­ga gąs­di­na ir kai­my­nus – Lat­vi­jo­je nu­sta­ty­ta 1430 ži­di­nių, Es­ti­jo­je – 861, Len­ki­jo­je – 1090.

Praė­ję me­tai iš­si­sky­rė di­džiau­siu li­gos pli­ti­mu – AKM nu­sta­ty­tas jau 32 sa­vi­val­dy­bė­se. Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne AKM nu­sta­ty­ta pen­kio­se di­džio­sio­se se­niū­ni­jo­se.

Pir­mi at­ve­jai nu­sta­ty­ti gruo­džio 1 die­ną Bai­so­ga­los miš­kuo­se, vė­liau – Pa­kal­niš­kių, Skė­mių, Si­dab­ra­vo miš­kuo­se. Šie­met sau­sio mė­ne­sį AKM nu­sta­ty­ta dar ir Grin­kiš­kio se­niū­ni­jo­je.

A. Tri­li­kaus­ko pa­teik­tais duo­me­ni­mis, jau šie­met ša­ly­je nu­sta­ty­ti 523 ži­di­niai, ir tai la­bai daug.

„Tik­ro­ji ne­lai­mė pra­si­dė­tų, jei li­gos su­kė­lė­jas įsi­mes­tų į kiau­lių ūkius. Mes esa­me ant­ri ša­ly­je pa­gal au­gi­na­mų kiau­lių skai­čių ir mū­sų ra­jo­nui ta bū­tų la­bai skaus­min­ga“, – ne­ri­mas­tin­gai dės­tė tar­ny­bos va­do­vas.

Jau ir da­bar, anot jo, bran­giai kai­nuo­ja mė­gi­nių paė­mi­mas, ty­ri­mai, ap­mo­kė­ji­mas spe­cia­lis­tams už dar­bą.

„Vie­nas ty­ri­mas li­gai nu­sta­ty­ti kai­nuo­ja apie 40 eu­rų, o kur dar trans­por­ta­vi­mo iš­lai­dos – mė­gi­nius ve­ža­me du kar­tus per sa­vai­tę. Ko­ne pu­sė mi­li­jo­no eu­rų per­nai Lie­tu­vo­je su­mo­kė­ta už nu­šau­tus už­si­krė­tu­sius šer­nus ir gai­še­nas. Daug lė­šų mes­ta vak­ci­nai kurti“, – su­mas dė­lio­jo va­do­vas.

Pa­sak A. Tri­li­kaus­ko, žmo­gus yra pa­grin­di­nis li­gos pla­ti­ni­mo fak­to­rius, to­dėl šie­met bus dar la­biau su­stip­rin­ta kont­ro­lė – iki ge­gu­žės mė­ne­sio vi­sus ūkius pa­tik­rins res­pub­li­ki­nės ko­mi­si­jos, ma­žuo­sius kiau­lių au­gin­to­jus – vie­ti­niai spe­cia­lis­tai.

A. Tri­li­kaus­kas in­for­ma­vo, kad Rad­vi­liš­kio ra­jo­ną ruo­šia­ma­si pa­skelb­ti „bu­fe­ri­ne zo­na“, į ku­rią įeis ir ap­lin­ki­niai ra­jo­nai: bus tik­ri­na­mi ma­žie­ji kiau­lių au­gin­to­jai ir, jei au­gi­ni­mas nea­ti­tiks rei­ka­la­vi­mų, jie pri­va­lės pa­skers­ti vi­sas lai­ko­mas kiau­les. Pas­kers­tus gy­vu­lius bus ga­li­ma var­to­ti mais­tui, o už kiek­vie­ną kiau­lę bus su­mo­ka­ma nu­sta­ty­to dy­džio iš­mo­ka.

A. Tri­li­kaus­ko tei­gi­mu, tik pa­vo­jaus dy­džio su­pra­ti­mas ir griež­tas vi­sų rei­ka­la­vi­mų vyk­dy­mas ga­li ap­sau­go­ti nuo šios li­gos pa­sek­mių.

Po­sė­dy­je ap­tar­tos ir ki­tos praė­ju­sių bei šių me­tų grės­mės: au­gan­tis vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų už­de­gi­mų ir gri­po at­ve­jų skai­čius, praė­ju­siais me­tais žem­dir­bius gąs­di­nęs ir nuo­sto­lių at­ne­šęs lie­tus, pa­sku­ti­niai „Gai­re­li­tos“ gais­ro pa­sek­mių ša­li­ni­mo dar­bai.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vi­val­dy­bė­je su­si­rin­kę ra­jo­no ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos na­riai iš­klau­sė at­sa­kin­gų tar­ny­bų va­do­vų ata­skai­tų apie bu­vu­sias ir esa­mas ne­lai­mes ir grės­mes.