
Naujausios
Apie nelaimes ir grėsmes
Trečiadienį Radviliškio rajono savivaldybėje surengtas rajono Ekstremalių situacijų komisijos posėdis buvo kaip niekada „platus“ – kalbėta apie gaisrus, avarijas, afrikinio kiaulių maro ir kitas grėsmes.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Į gaisrus – „prieštvaninėmis“ mašinomis
Praėję metai radviliškiečiams ugniagesiams nebuvo išskirtiniai, tačiau darbo pakako. Metai buvo pažymėti penkiomis žūtimis liepsnose, o pačių gaisrų kilo 120.
Pasak Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Lino Tautkevičiaus, žuvusieji – vyresnio amžiaus žmonės, bedarbiai, o pagrindinė tragiškų gaisrų įsiplieskimo priežastis – neatsargus elgesys su ugnimi ir „velnio lašai“. Daugiausia gaisrų kilo privačiame sektoriuje. Radviliškio mieste jų užregistruota daugiausia – pusė šimto.
Gelbėtojų pagalbos ne kartą prireikė ir kitur. Ugniagesiai vyko į gelbėjimo darbus – padėjo policijai ir medikams, teikė techninę pagalbą nuvirtus medžiams, gelbėjo patekusius į transporto avarijas.
Tačiau kalbėdamas apie ugniagesių valdomą autoūkį, L. Tautkevičius pasigirti neturėjo kuo. Turimų autocisternų amžiaus vidurkis – 28 metai: seniausiai autocisternai – 39 metai, naujausiai – 19 metų.
Tiesa, pernai rajono ugniagesiams buvo skirta viena nauja autocisterna, tačiau ji tebėra Šiauliuose, kadangi netelpa į 1957 metais statytus ir rusiškai technikai pritaikytus garažus.
Ugniagesių vadas vylėsi – šiemet radviliškiečiai tikisi sulaukti naujos vidutinės klasės autocisternos, kuri jau bus pritaikyta pagal garažo matmenis.
„Pernai įsigijome naujas ledo gelbėjimo roges, virvę su transportavimo rite, kad būtų galima kuo greičiau iš vandens ištraukti įlūžusius žmones. Jų pagalba buvo išgelbėtos dvi gyvybės. Jei nebūtume turėję šių priemonių ir nelaimėliams būtų tekę laukti gelbėtojų iš kitur, vargu, ar šie žmonės būtų likę gyvi“, – sakė L. Tautkevičius.
Pasak jo, dviejuose būstuose žmonių gyvybes išgelbėjo ten įrengti dūmų jutikliai, tad juos rengti ketinama ir šiais metais.
Penkių žmonių gyvybes pernai nusinešė ir nelaimės eismo įvykiuose. Radviliškio rajono policijos komisariato viršininko Lino Valiaus pateiktais duomenimis, žuvo trys vairuotojai ir du pėstieji. Pradėti 73 ikiteisminiai tyrimai dėl vairavimo apsvaigus nuo alkoholio, kai kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio.
Užsikrėtusių šernų daugėja
Vis didėjanti ir jau pusę rajono apėmusi rimta grėsmė – afrikinis kiaulių maras (AKM). Apie jį kalbėjęs Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alvidas Trilikauskas žodžių nevyniojo į vatą: jei maras įsisuks į rajono kiaulininkystės ūkius, nuostoliai bus nebe tūkstantiniai, o skaičiuojami milijonais.
Pasak jo, nuo 2014 metų, kada Lietuvoje buvo nustatytas pirmasis AKM, iki dabar jau nustatyti 2035 židiniai. Ši liga gąsdina ir kaimynus – Latvijoje nustatyta 1430 židinių, Estijoje – 861, Lenkijoje – 1090.
Praėję metai išsiskyrė didžiausiu ligos plitimu – AKM nustatytas jau 32 savivaldybėse. Radviliškio rajone AKM nustatyta penkiose didžiosiose seniūnijose.
Pirmi atvejai nustatyti gruodžio 1 dieną Baisogalos miškuose, vėliau – Pakalniškių, Skėmių, Sidabravo miškuose. Šiemet sausio mėnesį AKM nustatyta dar ir Grinkiškio seniūnijoje.
A. Trilikausko pateiktais duomenimis, jau šiemet šalyje nustatyti 523 židiniai, ir tai labai daug.
„Tikroji nelaimė prasidėtų, jei ligos sukėlėjas įsimestų į kiaulių ūkius. Mes esame antri šalyje pagal auginamų kiaulių skaičių ir mūsų rajonui ta būtų labai skausminga“, – nerimastingai dėstė tarnybos vadovas.
Jau ir dabar, anot jo, brangiai kainuoja mėginių paėmimas, tyrimai, apmokėjimas specialistams už darbą.
„Vienas tyrimas ligai nustatyti kainuoja apie 40 eurų, o kur dar transportavimo išlaidos – mėginius vežame du kartus per savaitę. Kone pusė milijono eurų pernai Lietuvoje sumokėta už nušautus užsikrėtusius šernus ir gaišenas. Daug lėšų mesta vakcinai kurti“, – sumas dėliojo vadovas.
Pasak A. Trilikausko, žmogus yra pagrindinis ligos platinimo faktorius, todėl šiemet bus dar labiau sustiprinta kontrolė – iki gegužės mėnesio visus ūkius patikrins respublikinės komisijos, mažuosius kiaulių augintojus – vietiniai specialistai.
A. Trilikauskas informavo, kad Radviliškio rajoną ruošiamasi paskelbti „buferine zona“, į kurią įeis ir aplinkiniai rajonai: bus tikrinami mažieji kiaulių augintojai ir, jei auginimas neatitiks reikalavimų, jie privalės paskersti visas laikomas kiaules. Paskerstus gyvulius bus galima vartoti maistui, o už kiekvieną kiaulę bus sumokama nustatyto dydžio išmoka.
A. Trilikausko teigimu, tik pavojaus dydžio supratimas ir griežtas visų reikalavimų vykdymas gali apsaugoti nuo šios ligos pasekmių.
Posėdyje aptartos ir kitos praėjusių bei šių metų grėsmės: augantis viršutinių kvėpavimo takų uždegimų ir gripo atvejų skaičius, praėjusiais metais žemdirbius gąsdinęs ir nuostolių atnešęs lietus, paskutiniai „Gairelitos“ gaisro pasekmių šalinimo darbai.
Autorės nuotr.
Savivaldybėje susirinkę rajono ekstremalių situacijų komisijos nariai išklausė atsakingų tarnybų vadovų ataskaitų apie buvusias ir esamas nelaimes ir grėsmes.