Ant žolyno mezgėjos darbavosi

Ant žolyno mezgėjos darbavosi

Ant žo­ly­no mez­gė­jos dar­ba­vo­si

Aikš­te­lė­je prie Nai­sių (Šiau­lių r.) bend­ruo­me­nės kul­tū­ros na­mų šį­kart sau­lė­je žvil­gė­jo dau­gy­bė vą­še­lių. Mo­kan­čios jais dar­buo­tis sie­kė mez­gi­mo re­kor­do. Bet ir ki­ti šio­je šven­tė­je ga­lė­jo daug su­ži­no­ti apie mez­gi­mą.

Al­gi­man­tas BRI­KAS

„Sau­lė“ lau­kė spin­du­lė­lių

At­vy­ku­siuo­sius į mez­gi­mo šven­tę pa­kvie­tė im­tis dar­bo. Megz­ti va­še­liais. Ne­tu­rin­tiems jų – pa­da­li­no. Ir kiek­vie­nai prie at­la­po pri­ka­bi­no nu­me­riu­kus. Šios mo­te­rys ta­po šven­tės da­ly­vė­mis, už­si­mo­ju­sio­mis siek­ti Lie­tu­vos re­kor­do.

Aikš­te­lės cent­re bu­vo pa­sta­ty­tas da­ri­nys, vaiz­duo­jan­tis sau­lę. Mez­gė­jos jai tu­rė­jo nu­megz­ti spin­du­lė­lius. Ti­kė­ta­si, kad bent po tris. Ir pri­tvir­tin­ti juos.

Mo­te­rys, su­sto­ju­sios ap­link „sau­lę“, ėmė­si dar­bo. Bu­vo ma­ty­ti, kad vi­soms jis – ne nau­jie­na.

Tarp ki­tų da­ly­vių, vą­še­liai kru­tė­jo ir Meš­kui­čių se­niū­nės Jo­lan­tos Baš­kie­nės ran­ko­se. Už­kal­bin­ta ji ne­slė­pė, kad mie­liau ji į ran­kas pai­man­ti kny­gą, o ne vir­ba­lus ar vą­še­lius. Bet bu­vo me­tas, kad vai­kams rei­kė­jo ko­ji­nių, lie­me­nių, megz­tu­kų, ke­pu­rių. Jų ne­rei­kė­da­vo pirk­ti – pa­ti nu­megz­da­vu­si.

Dau­ge­lis megz­ti iš­mo­ko, nes to rei­kė­jo šei­mai.

Nu­mez­gu­sio­s juos­te­les, mo­te­rys vie­na po ki­tos ėjo prie „sau­lės“ ir čia pri­tvir­ti­no jas.

Bend­ro dar­bo re­zul­ta­tus pa­skel­bė šiau­lie­tė tau­to­dai­li­nin­kė Ire­na Gai­da­ma­vi­čie­nė: 91 šven­tės da­ly­vis „sau­lei“ nu­mez­gė 300 spin­du­lių. Pa­siek­tas Lie­tu­vos re­kor­das – dau­giau­siai žmo­nių mez­gė po at­vi­ru dan­gu­mi.

Nes­te­bi­no tai, kad tiek daug mo­kan­čių megz­ti. Įvai­riais lai­kais pra­ver­tė tai. Nai­sių mez­gi­mo klu­bo va­do­vė Li­na Vai­čiu­vie­nė vi­są aikš­tę užė­mu­siems šven­tės da­ly­viams per mik­ro­fo­ną pa­pa­sa­ko­jo mez­gi­mo is­to­ri­ją.

Raš­tuo­tos ko­ji­nės ras­tos dar se­no­vės Egip­to šeš­to­jo am­žiaus prieš Kris­tų ka­puo­se. O da­bar­ti­nės Lie­tu­vos te­ri­to­ri­jo­je Bal­tų gen­tys me­di­niais ar kau­li­niais va­še­liais bei vir­ba­lais mez­gė dau­giau kaip prieš tris tūks­tan­čius me­tų.

Jū­rei­viai iš­po­pu­lia­ri­no mez­gi­mą Eu­ro­po­je. Il­gų ke­lio­nių me­tu jie tu­rė­jo už­siė­mi­mą – kau­li­niais vą­še­liais megz­da­vo tink­lus.

Mo­kė megz­ti grėb­liu

Yra ži­no­ma daug mez­gi­mo bū­dų, tarp jų – ne­tra­di­ci­nių. Ke­le­tą jų pa­de­monst­ra­vo nai­siš­kės. Pa­si­ro­do, ga­li­ma megz­ti net grėb­liu, dan­tų krapš­tu­kais ir net be jo­kių įna­gių – vien ran­ko­mis. Ki­tos mo­te­rys tuoj pat ap­spi­to de­monst­ruo­to­jas, ne­gai­lė­jo joms klau­si­mų.

Sa­vo iš­mo­nę mo­te­rys ro­dė ir įsi­tai­siu­sios pa­vė­si­nė­je bei me­džių še­šė­ly­je. De­monst­ra­vo sa­vo dar­bus, siū­lė jų bei siū­lų bū­si­miems dar­bams da­ry­ti.

Į mez­gi­mo šven­tę at­vy­ko na­gin­gų­jų ne tik iš Šiau­lių mies­to ir ra­jo­no, bei ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų. Da­ly­va­vo ir Dai­na­vos kraš­to ama­ti­nin­kų, me­ni­nin­kų ir tau­to­dai­li­nin­kų aso­cia­ci­jos at­sto­vų.

Ant aly­tiš­kių Lo­re­tos ir Arū­no Pi­lec­kų sta­lo pui­ka­vo­si ne tik mez­gi­nių. Čia ga­lė­jai įsi­gy­ti ir įvai­riau­sių dy­džių apa­vo, vel­to iš avių vil­nos.

A. Pi­lec­kas sa­kė, kad vel­ti iš­mo­kė var­gas: šei­mo­je au­go du stu­den­tai, gim­na­zis­tas – rei­kė­jo pi­ni­gė­lių. Jų vers­las pra­si­dė­jo tuo, kad žmo­na ke­le­tą kar­tų nuė­jo į kur­sus. Bet kur­suo­se pa­mo­kė iš vil­nos tik da­ry­ti gė­ly­tes. Kit­ko pa­tys iš­mo­ko. Vil­ną iš­plau­na, iš­ke­de­na, ve­ža į kar­šyk­lą, po to apa­vą da­ro.

Šven­tės sce­no­je kon­cer­ta­vo vai­kų ko­lek­ty­vai, Nai­sių jau­ni­mas.

Au­to­riaus nuo­tr.

RE­KOR­DAS: Nu­megz­tos juos­te­lės pri­jung­tos – „sau­lė“ baig­ta.

DAR­BAS: Aikš­te­lė­je iš­si­ri­kia­vo ko­ne šim­tas mez­gan­čių mo­te­rų.

ŠE­ŠĖ­LIS: Nai­siš­kės pa­vė­sy­je ne­nuo­bo­džiau­ja – mez­ga ša­li­kus.

UŽ­SIĖ­MI­MAS: Mez­ga Meš­kui­čių se­niū­ni­jos va­do­vė Jo­lan­ta Baš­kie­nė.

NAU­JO­VĖ: Mo­te­rys su­bė­go pa­si­žiū­rė­ti – kaip gi mez­ga­ma grėb­liu?

VIL­NA: Aly­tiš­kiai Arū­nas ir Lo­re­ta Pi­lec­kai į Nai­sius at­si­ve­žė ne tik mez­gi­nių, bei ir iš vil­nos vel­to apa­vo.