Ant stalo – Europos virtuvės paveldas

Ant stalo – Europos virtuvės paveldas

Ant sta­lo – Eu­ro­pos vir­tu­vės pa­vel­das

Gal ai­riš­kos krau­ji­nės deš­ros? Suo­miš­kos sriu­bos su el­nie­na ar len­kiš­kos „Žu­rek“ duo­nos ke­pa­liu­ke?

Šiais ir ki­tais na­cio­na­li­niais pa­tie­ka­lais šią sa­vai­tę vai­ši­na­mi Rad­vi­liš­ky­je vyks­tan­čio Eu­ro­pos žmo­nių fes­ti­va­lio ku­li­na­ri­nio pa­vel­do pri­sta­ty­mų sve­čiai, tu­rin­tys ga­li­my­bę ste­bė­ti ir ga­mi­ni­mo pro­ce­są – pa­tie­ka­lai čia gims­ta žiū­ro­vų aky­se.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Siun­to­se – įran­ga ir pro­duk­tai

Rad­vi­liš­kie­čiai, jų sve­čiai ir pa­tys da­ly­viai ga­lės pa­ra­gau­ti try­li­kos ša­lių pa­tie­ka­lų.

Pir­ma­die­nis bu­vo skir­tas Is­pa­ni­jos, Ško­ti­jos, Ai­ri­jos, Liuk­sem­bur­go ir Lat­vi­jos pa­tie­ka­lams. Ant­ra­die­nį na­cio­na­li­nių pa­tie­ka­lų siū­lė pa­ra­gau­ti da­nai, lie­tu­viai, len­kai ir suo­miai, o ket­vir­ta­die­nis – vo­kie­čių, veng­rų, bel­gų ir pran­cū­zų die­na.

Dar prieš fes­ti­va­lio pra­džią ša­lys su­ra­šė pa­gei­da­vi­mus, ko­kių in­dų ir pro­duk­tų joms rei­kės.

Išanks­ti­niu pa­si­ren­gi­mu iš ki­tų ša­lių iš­si­sky­rė Liuk­sem­bur­go ku­li­na­rai. Iš šios ša­lies at­ke­lia­vo spe­ci­fi­nė di­džiu­lė kep­tu­vė, elekt­ri­nė vi­ryk­lė šiai kep­tu­vei, puo­das, ku­ria­me bur­bu­lia­vo tri­jų vy­rų ver­da­mas troš­ki­nys.

Kai ku­rios ša­lys pri­sta­tė ir pas juos po­pu­lia­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų. Pa­vyz­džiui, lat­viai – „Ry­gos bal­za­mo“, is­pa­nai sa­vos ša­lies vy­no, len­kai siū­lė obuo­lių sid­ro.

Be­si­do­min­tys ku­li­na­ri­ja ga­lė­jo ste­bė­ti vi­są pa­tie­ka­lų ga­my­bos pro­ce­są – nuo pa­si­ren­gi­mo iki ser­vi­ra­vi­mo, tad žiū­ro­vų aky­se ga­ra­vo ver­da­mos sriu­bos ir troš­ki­niai, o go­mu­rį kuteno sod­rūs kva­pai.

Liuk­sem­bur­go vai­šės

Pir­ma­die­nį be­ne dau­giau­sia žiū­ro­vų bū­ria­vo­si prie kam­po, kuriame bu­vo įsi­kū­rę vi­rė­jai mė­gė­jai iš Liuk­sem­bur­go – smal­suo­lius vi­lio­jo ne tik spe­cia­li jų at­si­vež­ta įran­ga, bet ir pa­ts ga­mi­ni­mo pro­ce­sas, ap­lin­kui pa­skli­dę ke­pa­mų ir ver­da­mų pa­tie­ka­lų kva­pai.

Liuk­sem­bur­go vir­tu­vės pa­grin­dą su­da­ro troš­kin­tų dar­žo­vių, vir­tos ir rū­ky­tos mė­sos, kruo­pų pa­tie­ka­lai. Val­go­mos deš­ros, bul­vės, rau­gin­ti ko­pūs­tai, vai­siai ir dar­žo­vės. Po­pu­lia­rūs pie­no ga­mi­niai, įvai­rios sū­rių rū­šys.

Fes­ti­va­lio ku­li­na­ri­nio pa­vel­do pri­sta­ty­me prie Liuk­sem­bur­go sta­lų dau­giau­sia su­kio­jo­si, pla­kė kiau­ši­nius, mai­šė teš­lą, bė­rė prie­sko­nius ir nuo­lat vis­ką ra­ga­vo liuk­sem­bur­gie­tis Chris­tian Kai­zer.

Jau­nas vy­ras tik nu­si­juo­kė pa­klaus­tas, gal­būt sa­vo ša­ly­je jis yra vi­sų pri­pa­žin­tas vir­tu­vės še­fas?

„O, ne. Esu tik mė­gė­jas, bet man pa­tin­ka su­kio­tis vir­tu­vė­je ir ga­min­ti sau, sa­vo drau­gams“, – sa­kė sve­čias ir pa­do­va­no­jo jų ga­mi­na­mų pa­tie­ka­lų ap­ra­šy­mus.

Ant sta­lo, kur bu­vo pla­ka­mi kiau­ši­niai ir ne­to­lie­se bur­bu­lia­vo už­kais­ta rū­ky­ta šo­ni­nė, bu­vo pa­dė­tas ir la­pas su tri­jų pa­grin­di­nių na­cio­na­li­nių liuk­sem­bur­gie­čių pa­tie­ka­lų ap­ra­šy­mais ir ga­mi­ni­mo tra­di­ci­jo­mis.

Liuk­sem­bur­go ko­man­da ga­mi­no tris pa­tie­ka­lus, be ku­rių neį­si­vaiz­duo­ja­ma liuk­sem­bur­gie­tiš­ka vir­tu­vė.

Pir­ma­sis – ža­lių­jų pu­pe­lių sriu­ba (troš­ki­nys) su deš­ra ir šo­ni­ne, va­di­na­ma­sis „Bou­nesch­lupp“. Ant­ras pa­tie­ka­las – liuk­sem­bur­gie­tiš­ki bul­vi­niai bly­nai „Grom­pe­re­ki­chel­cher“ ir tre­čias – vir­ti­nu­kai „Knid­de­len“, pa­tie­kia­mi su šo­ni­nės spir­gu­čiais ir grie­ti­ne.

„Bou­nesch­lupp“ troš­ki­nys – fir­mi­nis žy­mios Liuk­sem­bur­go vir­tu­vės še­fės Lea Lins­ter pa­tie­ka­las. Pa­sak liuk­sem­bur­gie­čių, prie jo la­bai tin­ka bul­vi­nis bly­nas „Grom­pe­re­ki­chel­cher“, pa­tie­kia­mas su svo­gū­nais, pet­ra­žo­lė­mis ir kiau­ši­niais.

Troš­ki­niai, sriu­bos, de­ser­tai

Na­cio­na­li­nius pa­tie­ka­lus ga­mi­nu­sios ai­rių ko­man­dos at­sto­vė sen­jo­rė Pat­ri­cia Clea­ry sa­kė Lie­tu­vo­je esan­ti pir­mą kar­tą.

Pa­sak P. Clea­ry, Ai­ri­jo­je yra du po­pu­lia­riau­si val­giai ir jie šiek tiek ski­ria­si vie­nas nuo ki­to.

Pir­ma­sis ga­mi­na­mas iš ėrie­nos ar­ba avie­nos, bul­vių, svo­gū­nų, mor­kų ir prie­sko­ni­nių žo­le­lių. Šį troš­ki­nį rei­kia ant ma­žos ug­nies troš­kin­ti or­kai­tė­je ma­žiau­siai po­rą va­lan­dą. Tik ta­da esą jis tam­pa itin ska­nus, mė­sa tie­siog tirps­ta bur­no­je, o jos sko­nis su­si­mai­šo su dar­žo­vė­mis.

Ant­ra­jam po­pu­lia­riam ai­rių pa­tie­ka­lui rei­kia rū­ky­tos šo­ni­nės, ko­pūs­to, bul­vių. Jis tie­kia­mas su bal­tu pet­ra­žo­lių pa­da­žu.

Ai­riai, anot vieš­nios, yra mė­siš­kų pa­tie­ka­lų su bul­vė­mis mė­gė­jai. Bul­vės ai­rių vir­tu­vė­je uži­ma la­bai svar­bią vie­tą.

Pris­ta­ty­me vieš­nios ke­pė krau­ji­nės deš­ros ga­ba­lė­lius bei ruo­šė už­kan­dį su sū­dy­ta la­ši­ša.

Tarp puo­dų ne­ma­žai te­ko pa­si­su­kio­ti ir Suo­mi­jos bei Len­ki­jos pa­tie­ka­lų ga­min­to­jams.

Suo­miai pri­sta­tė dvi sriu­bas: vie­na iš jų – su el­nie­na, ant­ro­ji – vo­ve­rai­čių sriu­ba. De­ser­tui jie siū­lė mė­ly­nių ir tri­jų grū­dų dribs­nių gai­vų pa­tie­ka­lą.

Len­kų de­le­ga­ci­ja vi­rė tra­di­ci­nę len­kiš­ką sriu­bą „Žu­rek“, ga­mi­na­mą iš ru­gių rau­go ir pa­tie­kia­mą duo­nos ke­pa­liu­ke su bul­vė­mis, deš­ra ir kie­tai vir­tu kiau­ši­niu.

Puo­de kun­ku­lia­vo ir nuo­sta­bius kva­pus sklei­dė jų ga­mi­na­mas spran­di­nės troš­ki­nys su bul­vė­mis ir rau­gin­tais ko­pūs­tais.

Lie­tu­viams pri­sta­ty­me at­sto­va­vo Skė­mių kai­mo bend­ruo­me­nės mo­te­rys, vi­sus išal­ku­siuo­sius pa­kvie­tu­sios pa­ska­nau­ti šal­ti­barš­čių su bul­vė­mis, už­kąs­ti rū­ky­tų la­ši­nu­kų su juo­da duo­na, o de­ser­tui – me­duo­lio bei sau­sai­nių.

Au­to­rės nuo­tr.

Len­kai siū­lė pa­ra­gau­ti į duo­nos ke­pa­liu­kus su­pil­tos sriu­bos ir spran­di­nės troš­ki­nio.

Tris die­nas vy­ku­siuo­se ku­li­na­ri­nio pa­vel­do pri­sta­ty­muo­se gau­sus smal­suo­lių bū­rys ga­lė­jo su­si­pa­žin­ti su ke­lio­li­kos Eu­ro­pos ša­lių vir­tu­ve.

Suo­mis Ant­ti Jyrk­ka­nen vi­rė sriu­bą su el­nie­na.

Ko­kia lie­tu­viš­ka vir­tu­vė be šal­ti­barš­čių. Juos ga­mi­no Skė­mių kai­mo (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) bend­ruo­me­nės mo­te­rys.

Liuk­sem­bur­go ku­li­na­rai vi­rė troš­ki­nį ir vir­ti­nius, ke­pė bul­vi­nius bly­nus.

Ai­rė Pat­ri­cia Clea­ry ke­pė krau­ji­nes deš­ras, kiek pa­na­šias į že­mai­tiš­kus vė­da­rus.

Prie da­niš­kų ke­lių rū­šių su­muš­ti­nių iš­si­ri­kia­vo ska­nau­to­jų ei­lu­tė.