Ansamblis populiarina tautinę dainą

Ansamblis populiarina tautinę dainą

Ansamblis populiarina tautinę dainą

Verbūnų folkloro ansamblis savo 25-erių metų sukaktį atšventė drauge su taip pat tautinę dainą ir šokį populiarinančiais bičiuliais. Būryje pasidžiaugta, kad tautos tradicijos jau vis labiau rūpi jaunimui.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Repeticijas lanko šeimomis

Kai Verbūnų folkloro ansamblis suėjo į miestelio Kultūros centro sceną prisistatyti žiūrovams, atrodė, kad joje gali ir nesutilpti.

Uždainavo. Pagyvenę ir jauni. Žavėjo tai, kad ir ant jaunuolių bei merginų lūpų visą laiką neblėso šypsenos. Vadinasi, jiems patinka tai, kuo užsiima.

Savo sukaktį verbūniškiai tautinės dainos ir šokio puoselėtojai šventė, linksminosi ir kitus linksmino drauge su gerais savo bičiuliais.

Koncertavo šeimininkai, Meškuičių folkloro ansamblis „Voverkėlis“, Raudėnų etnografinio ansamblio „Gerviki“ grupė. Graži išėjo dainų ir šokių pynė.

Nuo pat pirmos Verbūnų folkloro ansamblio dienos jam vadovauja Ona Baranauskienė, miestelio Kultūros centro direktorė. Visus 25-erius metus šiame būryje ir Antanina Kairienė bei Irena Stonienė.

Dabar folkloro ansamblio repeticijas lanko kone šeimomis. Čia – Elvyra ir Algimantas Ivaškevičiai su dukra Monika, Raimonda ir Rimantas Alšauskai su dukra Ieva, Jurgita Kalpokienė su dukra Odeta ir sūnumi Tautvydu, Rita Savickienė su dukromis Irmante ir Auguste.

Rasa Jurgaitienė ansamblyje sukdavosi su savo vaikais Egle ir Povilu. Dabar šie studijuoja Vilniuje, bet vasarą grįžę gimtinėn vėl įsijungs į būrį.

O kiek dar šeimų, iš kurių po du lanko ansamblį...

Verbūnų folkloro ansamblio vadovės Onos Baranauskienės pastebėjimu, jauniems žmonėms vilkėti tautinį rūbą dar neseniai buvo „kai ir ne prestižas“. O dabar jaunimas mielai jį apsivelka, šoka, dainuoja ir nepeikia šių dainų.

Vitalija Urbelienė, bene 23-ejus metus išdainavusi ansamblyje, šio malonumo buvo priversta atsisakyti – tenka dirbti popietinėje pamainoje, kai grįžta iš darbo, ansamblis repeticiją jau būna baigęs. Ir nauji tautiniai rūbeliai jai jau buvo pasiūti. Rimantė Urbelytė pasiėmė tuos rūbelius ir atėjo į repeticiją. Ansamblio jubiliejinis koncertas Rimantei tapo debiutu.

Vilki naujais rūbais

Folkloro ansamblio gimtadienio šventėje jo narė Rasa Jurgaitienė užsiminė, kad ansamblis nors ir gražiai dainuodavo, nors ir norėjosi dažniau išvykti koncertuoti, bet nelabai turėję kuo apsirengti. Kolektyvas puošėsi prieš 1976 metų dainų šventę siūtais tautiniais rūbais.

Įsigyti tautinius rūbus buvo sena ansamblio svajonė.

25-mečio sukaktuvių koncerte verbūniškiai koncertavo vilkėdami naujus rūbus. Juos įsigijo parengus projektą ir laimėjus lėšų rūbams įsigyti.

Naujaisiais rūbais 27 ansamblio nariai pirmą kartą apsirengė, koncertavo vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šventėje.

Pasiūta 15 moterų, 8 vyrų, po 2 berniukų ir mergaičių rūbų komplektus. Moteriškas komplektas kainavo 1500, vyriškas – 1300, berniuko – 700, mergaitės – 800 litų. Iš viso įsigyta tautinių rūbų, batų beveik už 40 tūkstančių litų.

Kolektyvo žemaičiams atiteko žemaitiški, aukštaičiams – aukštaitiški rūbai.

Ansamblio vadovė O. Baranauskienė sako, kad Verbūnai yra Aukštaitijos ir Žemaitijos etnografinių regionų sandūroje, todėl ir buvo nutarta pasirūpinti abiejų rūbų.

Bet gausiam ir dar gausėjančiam kolektyvui jų jau nepakanka.

Folkloro ansamblio 25-mečio šventėje keletas jo narių padėkos raštų atsiimti atėjo iš salės. Šventiniame koncerte jie nedalyvavo, nes nebuvo kuo apsirengti. Vieną kartą tautiniais rūbais apsirengia vieni, kitą – kiti. Kai kurie – ir senesniais rūbeliais.

Pradėjo aštuonios moterys

Folkloro ansamblį O. Baranauskienė pradėjo kurti 1986-ųjų lapkritį atsikėlusi gyventi Verbūnuose. Su meno vadove dirbusia Ginte Vaitekūniene, geriau negu ji pažinojusia kaimo žmones, ėjo per kaimą ir kalbino stoti į kuriamą ansamblį.

Pirmojoje repeticijoje dalyvavo iki tol jokiame kolektyve nedainavusios moterys. Pirmoji ansamblio išmokta daina – „Ant kalno klevelis stovėjo“. Dabar folkloro kolektyvo repertuare šios dainos nebėra, bet vadovė ketina jam ją pasiūlyti.

Pirmą kartą ansamblis koncertavo 1987 metų kovo 8-ąją, švenčiant Moters dieną.

1988-aisiais į Verbūnų kultūros namus atėjus dirbti Rimantui Mickevičiui, folkloro kolektyvas pradėjo ir šokti – jį pamokyti šokių buvo lengviau.

Ansamblis dalyvavo ir dalyvauja įvairiuose renginiuose rajone ir už jo ribų, dviejose respublikinėse dainų šventėse. Šiemet koncertuoti išvykstama ypač dažnai. „Taip puošniai atrodome – gal dėl išvaizdos mus kviečia“, – šypsosi O. Baranauskienė.

Autoriaus nuotr.

BEVARDIS: Verbūnų folkloro ansamblio gimtadienio šventėje paprašyta padėti išrinkti jam vardą.

VADOVĖ: Ona Baranauskienė prieš 25-erius metus įkūrė folkloro ansamblį ir iki šiol jam vadovauja.