Amatų diena sukvietė joniškiečius ir latvius

Amatų diena sukvietė joniškiečius ir latvius

Amatų diena sukvietė joniškiečius ir latvius

Septintą kartą Reibiniuose (Joniškio rajonas) surengtoje „Amatų dienoje“ savo rankų darbo gaminiais, kulinariniu paveldu lankytojus viliojo Joniškio rajono ir Latvijos amatininkai, kepėjai, kulinarai. Susirinkusiems liūdėti neleido smagios liaudiškos abiejų tautų melodijos.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Daugiau kaip 40 amatininkų iš Latvijos

Į Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus bei Reibinių kaimo bendruomenės tautosakininko Mato Slančiausko muziejinėje sodyboje surengtą šventę sugužėjo daugiau kaip 40 amatininkų iš Latvijos.

Mediniai ir minkšti žaislai, iš karoliukų verti papuošalai, velti paveikslai–kilimai sienoms papuošti, žolelės, meduoliai, duona su grūdais ir sėklomis bei kiti gardumynai traukė ir viliojo prie latvių stalų.

Joniškiečiai svečiams nenusileido

Joniškiečiai jiems nė per nago juodymą nenusileido. Skaistgiriečiai siūlė ne tik siuvinių, nėrinių, bet ir gamtos fotografijos vaizdų, kalvio Milvydo Giedraičio metalo dirbinių, joniškiečių Ritos ir Virginijaus Padgurskių sertifikuotų keramikinių gyvūnų figūrėlių, švilpynių.

Daugelis dairėsi į joniškiečio Rimanto Arlausko pintus kūrinius, skaistgiriečio Edmundo Kudulio iš laukinių ir plantacinių vytelių sukurtus įvairaus dydžio krepšius, tinkančius papuošti sodybai, prisodinus į juos gėlių. Pažvelgus į priešingą pusę savuosius krepšiukus iš įprastų vytelių, plastikinių pakavimo juostelių ir spalvotos vielos ant žolės dėstė bene vyriausias amatų dienos dalyvis, žagarietis Stanislovas Dapkus.

Veikė medžio drožėjų paroda

Akį traukė ir Daliaus Udrakio medžio skulptūrėlės. Šis meistras savo darbus eksponavo ir sodybos gyvenamajame name atidarytoje tarptautinio projekto „Liaudies meno ir kasdienio kūrybiškumo įžvalgos“ parodoje, kurioje taip pat buvo galima pamatyti Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokinių (mokytojas Saulius Kaminskas), kitų Joniškio rajono medžio meistrų – Algimanto Budrio, Eivino Blankio, Edmundo Vaičiulio – medžio drožinių.

Skaidrėse bėgo projekto dalyvių iš Suomijos ir Estijos medžio darbų vaizdai.

Kulinarinis paveldas

Kulinarinio paveldo kiemelyje šiemet turėjo vyrauti patiekalai iš kruopų ir miltų. Tad čia galėjai įsigyti duonos, paragauti kruopinės šaltos sriubos, iš kruopų košės pagamintų spurgų, lašiniuotukų, įvairių bandelių. Netrūko ir įvairių sūrių, naminių sirupų, gėrimų.

Raimondas Kamantauskas iš Kuisių atsivežė braškių, o Žiurių kaimo bendruomenės pirmininkas Arūnas Činčys virė sriubą su kiaulės skrandžiu.

Konkursai ir muzika

Kad vaišintis ir derėtis su amatininkais būtų linksmiau, vyko žaidimai, linksmos rungtys, įdomiausių amatų, geriausių amatininkų, šeimininkių ir kitokie konkursai.

Netrūko ir muzikos. Grojo Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos muzikantai, Rokiškio choreografijos mokyklos liaudiška kapela „Bučkis“, Pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus kapela, Jelgavos (Latvija) folkloro kolektyvai „Ziemgali“ ir „Dzimzens“.

Autorės nuotr.

PYNĖJAS 1: Savuosius krepšiukus iš įprastų vytelių, spalvotos vielos pirkėjams rodė bene vyriausias amatų dienos dalyvis, žagarietis Stanislovas Dapkus.

PYNĖJAS 2: Edmundas Kudulis iš Skaistgirio pina ir įspūdingo dydžio krepšus.

JUOSTOS: Joniškietė Ugnė Vaineikienė rodė, kaip rišti juostas.

ĮVAIROVĖ: Pirkėjams amatų dienoje buvo į ką akis paganyti.

VILNA: Viešnios iš Jelgavos (Latvija) kabino ant sienos iš vilnos veltus didžiulius paveikslus–kilimus.

KAKTUSAI: Kotryna ir Urtė, pas senelius atvykusios iš Klaipėdos, atnešė parduoti kaktusų.

BRAŠKĖS: Raimondas Kamantauskas iš Kuisių kaimo atvežė braškių.

SVEČIAI: Svečiai iš Latvijos laukia eilės savo pasirodymui.

DUETAS: Groja Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokytoja Edita Rudienė ir mokinys Nedas Jarmoška.