Alfredas Bumblauskas: ar lietuviai durnesni už lenkus?

Alfredas Bumblauskas: ar lietuviai durnesni už lenkus?

Alf­re­das Bum­blaus­kas: ar lie­tu­viai dur­nes­ni už len­kus?

Ak­me­nės kraš­to mu­zie­ju­je pa­skai­tą skai­tė Vil­niaus uni­ver­si­te­to Is­to­ri­jos fa­kul­te­to pro­fe­so­rius Alf­re­das Bumb­laus­kas. Au­di­to­ri­ja iš­gir­do apie šie­met su­reng­ta­me te­le­vi­zi­jos pro­jek­te „Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja“ ap­tik­tus Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės pėd­sa­kus Len­ki­jo­je ir šios vals­ty­bės šian­die­ną.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Iš Tel­šių ki­lęs is­to­ri­kas po­kal­bį pra­dė­jo že­mai­tiš­kai, grei­ta­kal­be ir pa­juo­kau­da­mas, kad eks­pe­di­ci­jos da­ly­viai plau­kė lai­vu „įsi­ti­kin­ti, ar lie­tu­viai iš tik­rų­jų yra dur­nes­ni.“ Pro­fe­so­riaus pa­ste­bė­ji­mu, liau­dy­je vy­rau­ja nuo­mo­nė, jog Len­ki­jo­je „dur­niais“ lai­ko­mi lie­tu­viai, kaip pa­na­šiai prie­šiš­kai len­kams yra nu­si­tei­kę ir ne­ma­žai mū­sų tau­tie­čių.

Ke­lio­nė lai­vu neat­si­tik­ti­nai pa­si­rink­ta Vys­los upe. Ji, pa­sak A. Bumb­laus­ko, prieš šimt­me­čius Lie­tu­vai bu­vo ge­riau­sias van­dens ke­lias į Va­ka­rų Eu­ro­pą. Nes priė­ji­mas prie jū­ros pri­klau­sė vo­kie­čiams, o ki­tos upės – sek­lios ir siau­ros.

Pas­kai­to­je au­to­rius da­li­jo­si pa­ste­bė­ji­mais, ku­rių ne­bu­vo te­le­vi­zi­jos lai­do­se apie „Na­cio­na­li­nę eks­pe­di­ci­ją“.

„Sup­ra­to­me, ko­dėl Puns­ko kraš­to žmo­nės taip ge­rai gy­ve­na: tiek da­bar, tiek prie ko­mu­niz­mo, – sa­kė A. Bumb­laus­kas. – Pir­miau­sia, kad ne­bu­vo „kol­cho­zų“, o že­mę dir­ba ūki­nin­kai. Ant­ras pra­na­šu­mas – sa­vi­val­do­je. Pa­vyz­džiui, Lie­tu­vo­je, kur ne­ger­bia­ma sa­vi­val­da, su di­de­liais var­gais at­si­ra­do tie­sio­gi­niai me­ro rin­ki­mai. Tuo tar­pu len­kai taip ren­ka vie­tos va­do­vus pa­gal 1989 me­tais priim­tą sa­vi­val­dos įsta­ty­mą, ku­ris ten lai­ko­mas svar­biau­siu de­ko­mu­ni­za­ci­jos įsta­ty­mu.“

Pa­sak A. Bumb­laus­ko, to­dėl len­kai gy­ve­na dvi­gu­bai ge­riau ne­gu lie­tu­viai. Jis ste­bė­jo­si, su­ti­kęs dau­gy­bę tur­tin­gų ūki­nin­kų.

„O Puns­ko lie­tu­viai nau­do­ja­si Len­ki­jos san­tvar­kos pri­va­lu­mais, bet vals­ty­bę va­di­na oku­pan­tais, – sa­kė A. Bumb­laus­kas. – Kaip er­kės – čiul­pia ir kar­tu zy­zia, tuo pa­na­šūs į tau­tie­čius, kai čiul­pia­me Eu­ro­pos Są­jun­gą, o kar­tu ant jos zy­zia­me, tai va­din­da­mi eu­ros­kep­ti­ciz­mu.“

Pro­fe­so­rius tei­gė tik su ES įsi­vaiz­duo­jąs Lie­tu­vos atei­tį, at­sa­ky­da­mas į klau­si­mą, ar įsi­vaiz­duo­ja­ma ga­li­my­bė ma­žė­jan­čiai Lie­tu­vai su­sie­ti li­ki­mą su Len­ki­ja.

„Bet jei Eu­ro­pa iš­va­žiuos – tai mū­sų ke­lias tik su Vo­kie­ti­ja, jei ji ant mū­sų ne­spjau­tų – tuo­met tu­rė­tu­me per­spek­ty­vą, – sa­kė A. Bumb­laus­kas. – Jei taip at­si­tik­tų, mes Len­ki­jos nie­kaip nea­pei­si­me.“

Pro­fe­so­rius ap­gai­les­ta­vo, kad pas mus daug kas ne­sup­ran­ta hu­mo­ro, to­dėl ap­si­drau­dė: „Jei pa­sa­ky­čiau, kad mums de­ra jung­tis prie len­kų, neį­si­vaiz­duo­ju, kas čia dė­tų­si – bi­jo­čiau net pa­gal­vo­ti“.

Ak­me­niš­kiai siū­lė A. Bumb­laus­kui ini­ci­juo­ti na­cio­na­li­nę eks­pe­di­ci­ją Ven­tos upe. Jis at­sa­kė, kad Lie­tu­vo­je yra dau­giau pa­na­šių upių kaip Ven­ta. Pri­pa­žin­da­mas jos is­to­ri­nę reikš­mę, pa­va­di­ni­mo kil­mę su­sie­jo su iš­ny­ku­sia ve­ne­tų tau­ta, kaip ir Vents­pi­lio (Lat­vi­ja), Ve­ne­ci­jos (Ita­li­ja) mies­tų pa­va­di­ni­mus.

Au­to­riaus nuo­tr.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius Alf­re­das Bumb­laus­kas (vi­du­ry­je) pa­skai­to­je Ak­me­nė­je su klau­sy­to­jais pa­si­da­li­jo te­le­vi­zi­jos pro­jek­te „Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja“ at­si­ra­du­sio­mis įžval­go­mis.