Akmenų menorą pratęsė „Atminimo kelias“

Akmenų menorą pratęsė „Atminimo kelias“

Akmenų menorą pratęsė „Atminimo kelias“

Vakar rytą Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos moksleiviai ir mokytojai žydų žudynių vietoje Morkakalnyje uždegė žvakes. Ant didžiausios kapavietės pernai išdėliotą iš akmenų simbolinę menorą pratęsė akmenėliais su užrašytais žuvusiųjų vardais.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Ant didesnių ar mažesnių lauko akmenų juodais, baltais dažais užrašę nužudytųjų vardus, Pakruojo moksleiviai ir mokytojai juos atsivežė į Morkakalnį.

Šiais akmenimis bei žvakėmis pratęsė iš tokių pat akmenų sudėliotos simbolinės menoros šakas. Akcijos „Atminimo kelias“ žvakės sužibo ant visų masinių kapų.

Prie paminklo nužudytiems trims šimtams Pakruojo žydų pakruojietis Zenonas Gegeckas prisiminė holokausto dienas. Jis tuo metu vaikas, namuose girdėjo šūvius, o kitą dieną po žudynių su bendraamžiais atėję į Morkakalnį, rado kruviną žemę, kalkėmis apipiltą masinį kapą.

„Į sinagogą, kaip trumpalaikį getą, suvarytos moterys su vaikais nujautė, kas jų laukia. Jau kiek dešimtmečių praėjo, o lyg šiandien tebematau gražią jauną žydaitę, ties draudžiamos teritorijos riba graudžiai žiūrinčią į mus, lyg akimis prašančią pagalbos...O ką mes, vaikai, galėjom padėti“? – prisiminė buvęs ilgametis pedagogas Z. Gegeckas.

Z. Gegecko nuomone, reikėtų pasirūpinti Pakruojyje įamžinti holokausto dienomis nužudyto liaudies gydytojo Marko Šreiberio atminimą: jis įrengęs ambulatoriją, iš vargšų neimdavo pinigų už gydymą, dalyvavo visuomeninėje veikloje.

Prasidėjus žydų žudynėms, M. Šreiberis, jo žmona ir du sūnūs priėmė krikščionių tikėjimą – taip tikėjosi išsigelbėti. Z. Gegeckas prisimena, kad mirtį jie atitolino gal kiek ilgiau nei mėnesiui.

„Markas, manoma, buvo karaimų tautybės (lyg ir dokumentai buvę), vedęs žydę. Fašistai iškėlė sąlygą: jei nori likti gyvas, gydytojas turi atsižadėti žmonos ir vaikų, kurių likimas jau nulemtas.

M. Šreiberis miesto vaistininko prašė nuodų – kad visa šeima galėtų mirti savo namuose. Nuodų negavęs, o artimiausių žmonių neatsižadėjęs, gydytojas buvo su jais kartu sušaudytas Morkakalnio miške. Kai vežė Šreiberius žudyti, sunkvežimį matę pakruojiečiai verkė“, – prisiminė Z. Gegeckas.

„Pernai Pakruojyje apsilankiusius užsieniečius sujaudino ši akmeninė menora – ženklas, kad gerbiamas moksleivių senelių ar prosenelių buvusių kaimynų atminimas“, – sakė pedagogas.

Z. Gegecko žiniomis, šiuo metu rajone begyvena tik vienas žydų tautybės žmogus.

Autorės nuotr.

TĄSA: Simbolinės menoros šakas pratęsė atminties akmenys ir žvakės.

AKMENĖLIS: Akmenėlis su nužudytojo vardu – „Žemynos“ istorijos mokytojo Juozo Vėdaro rankose.

PRISIMINIMAI: Holokausto dienas prisiminė pakruojietis Zenonas Gegeckas (centre), renkantis medžiagą apie miesto žydus.

ATMINIMAS: „Atminimo kelias“ – iš akmenų su žuvusiųjų vardais ir degančių žvakių.