Paragiuose vyksta pleneras

Organizatorių nuotr.
Kaunietė dailininkė Gražvyda Andrijauskaitė.

Liepos 11–18 dienomis Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje (Paragių kaime, Akmenės rajone) vyksta respublikinis dailininkų pleneras „Nikodemo Ivanausko keliais“ Nikodemo Ivanausko vardo premijai laimėti.

Nikodemas Ivanauskas – dailininkas tapytojas, rašytojų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės (1867–1926) ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės (1872–1957), rašiusių bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, tėvas, savo kūryba paliko pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos kultūroje.

Rašytojų tėvas mėgo tapyti, jų namų sienos buvo papuoštos įvairiais paveikslais. Daug N. Ivanausko tapytų paveikslų yra saugoma Lenkijoje, kur jis gyveno ir kūrė.

Plenero tikslas – gyvosios tradicijos, kurią kūrė rašytojų tėvas N. Ivanauskas – tapybos – atgaivinimas, surengiant tapybos plenerą „Nikodemo Ivanausko keliais“ dailininko gimtinėje – Paragių dvare. Pleneras skirtas dailininko N. Ivanausko atminimo puoselėjimui.

Šiandien daugeliui N. Ivanausko vardas nekelia jokių asociacijų. N. Ivanauskas be skambios Lazdynų Pelėdos pravardės dukroms turėjo ir kitų gabumų, už kuriuos jį verta minėti ir prisiminti. Dar jaunystėje išryškėjo jo neeiliniai dailininko gabumai, kuriuos vėliau sėkmingai tobulino Peterburgo ir Miuncheno akademijose, tačiau, nors ir įgijęs pripažinimą užsienio šalyse, grįžęs į tėvynę buvo užguitas buities rūpesčių ir pamirštas.

Pleneras organizuojamas ir Nikodemo Ivanausko vardo premijos skiriamos kas dveji metai. Bendras premijų dydis – 600 eurų.

Pasibaigus plenerui organizuojama plenero tapybos darbų paroda.