Akmenės paradoksai: anksčiau butus dovanojo, dabar – net neparduoda

Akmenės paradoksai: anksčiau butus dovanojo, dabar – net neparduoda

Ak­me­nės pa­ra­dok­sai: anks­čiau bu­tus do­va­no­jo, da­bar – net ne­par­duo­da

Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je anks­čiau bu­tą ga­lė­jai įsi­gy­ti už ačiū. Bet tai jau praei­tis. Da­bar pa­ste­bi­mas ki­tas pa­ra­dok­sas – dings­ta skel­bi­mai apie par­duo­da­mus bu­tus. Būs­tų sa­vi­nin­kai lau­kia kai­nų šuo­lio. Vie­na prie­žas­tis – ne­to­li mies­to sta­to­ma nau­ja ga­myk­la, o jų dar­buo­to­jams bu­tų rei­kės. Ant­ra prie­žas­tis – kai vals­ty­bė ims teik­ti fi­nan­si­nę pa­ra­mą jau­noms šei­moms būs­tui įsi­gy­ti, jos tu­rė­tų pa­si­nau­do­ti ga­li­my­be.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Na­mo kai­na per­ko­pė 100 tūks­tan­čių eu­rų

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tū­rų duo­me­ni­mis, ne vie­nas ak­me­niš­kis šią va­sa­rą par­da­vė būs­tą dvi­gu­bai bran­giau, ne­gu praė­ju­sią žie­mą.

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tū­ros „Ca­pi­tal“ bro­ke­ris Ka­ro­lis Si­mu­tis sa­ko, kad prieš me­tus-dve­jus Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je bu­vo ga­li­ma nu­pirk­ti bu­tą už 3 tūks­tan­čius eu­rų. Tie­sa, ne­ko­kį. Iš­dau­žy­tais lan­gais, iš­kly­pu­sio­mis du­ri­mis, daž­nai – su be­si­vel­kan­čio­mis sko­lo­mis.

Da­bar to­kių būs­tų be­veik ne­be­li­ko. Iš­pirk­ti ir nau­jų­jų šei­mi­nin­kų su­tvar­ky­ti.

Ku­ris mies­tie­tis il­gai ne­gy­ve­no bu­te, pa­si­rū­pi­no at­lik­ti bent kos­me­ti­nį re­mon­tą, kad gau­tų ma­žiau­siai 10 tūks­tan­čių eu­rų. Kai kur su­ma di­des­nė ir ke­liais tūks­tan­čių eu­rų.

Bro­ke­ris pa­sa­ko­ja, kaip šio­mis sa­vai­tė­mis tar­pi­nin­ka­vo par­duo­dant bu­tą už 17 tūks­tan­čių eu­rų. Jį nu­ste­bi­no ir­gi ne­se­nas 27 tūks­tan­čių eu­rų san­do­ris už bu­tą vie­na­me iš se­na­mies­čio re­no­vuo­tų dviaukš­čių na­mų. Pir­kė­jas te­pa­jė­gė nu­si­de­rė­ti kai­ną 3 tūks­tan­čiais eu­rų.

Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je pa­bran­go ir na­mai. Mo­ka­ma po 60–70 tūks­tan­čių eu­rų. Prieš ke­lis mė­ne­sius į Pran­cū­zi­ją emig­ra­vu­si šei­ma ga­vo 105 tūks­tan­čius eu­rų už šiuo­lai­kiš­kai su­tvar­ky­tą na­mą.

Pa­kan­ka ir 20 tūks­tan­čių eu­rų na­mu­kui įsi­gy­ti, ta­čiau pa­pe­li­ju­siais kam­ba­riais, kiau­ru sto­gu. Neap­si­mo­ka im­tis re­mon­to, ge­riau nu­griau­ti ir sta­ty­ti nau­ją.

„Pa­na­šu, kad to­kiu at­ve­ju per­ka­mas ne sta­ti­nys, o skly­pas ap­link jį“, – ma­no K. Si­mu­tis.

Kas pir­kė­jai?

Vie­ti­nių ne­daug. Daž­niau at­si­kraus­to iš did­mies­čių, kai ten ne­ga­li pra­gy­ven­ti ar ieš­ko įper­ka­mes­nės pa­sto­gės.

„Ne­sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, kiek ga­li sau leis­ti šiau­lie­tis, ku­ris prieš ke­lis mė­ne­sius už 28 tūks­tan­čius eu­rų par­da­vė bu­tą Dva­ro gat­vė­je, o įsi­kū­rė Nau­jo­je Ak­me­nė­je 5 tūks­tan­čius eu­rų kai­na­vu­sia­me būs­te“, – sa­kė K. Si­mu­tis.

Jo duo­me­ni­mis, vis dar vie­ną ki­tą bu­tą nu­per­ka pa­bė­gė­liai iš Uk­rai­nos.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Vie­ti­nio ūkio ir tur­to val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Ra­sa Sto­nie­nė pa­sa­ko­jo „Šiau­lių kraš­tui“ apie ne­se­ną skam­bu­tį iš Ang­li­jos. Klau­si­nė­jo apie ga­li­mas būs­to jau­nai lie­tu­vių šei­mai, ku­ri ti­ki­si tam gau­ti vals­ty­bės pa­ra­mą, pir­ki­mą. Sa­vi­val­dy­bė iš­siun­tė pre­li­mi­na­rų rei­ka­lin­gų do­ku­men­tų są­ra­šą.

„Kai tik­rai įsi­ga­lios pa­ra­mos tvar­ka būs­tui įsi­gy­ti, pa­reng­si­me ati­tin­ka­mus in­for­ma­ci­nius pa­ke­tus už­sie­ny­je gy­ve­nan­tiems tau­tie­čiams“, – sa­kė R. Sto­nie­nė.

Per­par­da­vi­nė­to­jai su­per­ka, bet ne­par­duo­da

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to bran­gi­mą pa­ste­bė­jo pirk­da­ma so­cia­li­nius būs­tus.

Prieš mė­ne­sį vy­ku­siuo­se pir­ki­muo­se už vie­no kam­ba­rio bu­tą mo­kė­jo nuo 3 iki 6 tūks­tan­čių eu­rų re­no­vuo­tuo­se dau­gia­bu­čiuo­se. Ne­re­no­vuo­tuo­se pi­giau maž­daug tūks­tan­čiu eu­rų.

Kai Sa­vi­val­dy­bė per­nai pra­dė­jo vyk­dy­ti so­cia­li­nių būs­tų plėt­ros pro­jek­tą, juos pir­ko pi­giau. Dau­giau­sia mo­kė­jo 5 tūks­tan­čius eu­rų, o pi­giau­siai – 2 tūks­tan­čius eu­rų už kam­ba­rio bu­tą.

„Pas­ta­ruo­ju me­tu iš ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tū­rų iš­gir­do­me, kad jos ir to­liau su­pir­ki­nė­ja būs­tus, ta­čiau ne­be­par­duo­da Sa­vi­val­dy­bei, – sa­kė R. Sto­nie­nė. – Lau­kia ge­res­nių lai­kų – kad ne­kil­no­ja­masis tur­tas pa­brang­tų.“

Kai­nų šuo­lis – ne­rea­lu?

Ne­kil­no­ja­mo tur­to agen­tū­rų spe­cia­lis­tai sa­ko, kad svar­biau­sia kai­nų di­dė­ji­mo prie­žas­tis – nau­jo stam­baus darb­da­vio atė­ji­mas į re­gio­ną. Vis dėl­to bro­ke­ris K. Si­mu­tis siū­lo bū­ti rea­lis­tais.

Da­bar di­džiau­sio­je Nau­jo­sios Ak­me­nės įmo­nė­je „Ak­me­nės ce­men­tas“ dar­bi­nin­kai į ran­kas at­ly­gi­ni­mo gau­na vi­du­ti­niš­kai šiek tiek per 700 eu­rų. „Tai – ne­be pi­ni­gai“, – įver­ti­na bro­ke­ris. Tad neį­ma­no­ma grei­tai su­tau­py­ti, kad įsi­gy­tum brangs­tan­tį bu­tą, to­dėl pir­kė­jas tu­rė­tų im­ti ban­ko pa­sko­lą.

„Tur­to ver­tin­to­jai neį­ver­tins bu­to ne­rea­lia kai­na. Sa­vo­tiš­kai kai­nas re­gu­liuo­ja ban­kai, ne­lei­džia ypač su­kel­ti“, – ko­men­ta­vo K. Si­mu­tis.

Ga­li­ma ti­kė­tis, kad į Nau­ją­ją Ak­me­nę iš ki­tur at­si­kraus­tys gy­ven­to­jų, no­rin­čių gau­ti dar­bo. Ta­čiau bū­tų neį­ti­kė­ti­nas­ di­de­lis ant­plū­dis, nes nau­ja ga­myk­la var­gu, ar mo­kės kiek di­des­nius at­ly­gi­ni­mus ne­gu dik­tuo­ja ša­lies rin­ka.

„Tad iš kur ra­sis daug pir­kė­jų, kai Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je daug pen­si­nin­kų, jau­ni­mo ne­daug, o ir tas vis emig­ruo­ja?“ – re­to­riš­kai klau­sė ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rin­kos spe­cia­lis­tas K. Si­mu­tis.

Au­to­riaus nuo­tr.

Pa­di­dė­jo su­si­do­mė­ji­mas ne­kil­no­ja­muo­ju tur­tu Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je, ta­čiau kai­nos iš­lie­ka vie­nos že­miau­sių pa­ly­gin­ti su ki­tų ša­lies ra­jo­nų cent­rais.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Vie­ti­nio ūkio ir tur­to val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Ra­sa Sto­nie­nė pa­ste­bi, kad bu­tų per­par­da­vi­nė­to­jai pri­stab­dė da­ly­va­vi­mą Sa­vi­val­dy­bės kon­kur­suo­se bu­tams pirk­ti.

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tū­ros „Ca­pi­tal“ bro­ke­rio Ka­ro­lio Si­mu­čio nuo­mo­ne, kai Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je bus di­des­nė dar­bo pa­siū­la, tuo­met būs­to kai­nos iš tik­rų­jų ga­li pa­di­dė­ti, ta­čiau ne ypa­tin­gu šuo­liu.