Aistrų verpete – medikų algos

Aistrų verpete – medikų algos

Aist­rų ver­pe­te – me­di­kų al­gos

Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­je ne­rims­ta aist­ros dėl at­ly­gi­ni­mų pa­kė­li­mo. Jo la­biau­siai ti­ki­si skur­džias al­gas gau­nan­čios slau­gy­to­jos. Yra ir gy­dy­to­jų, ku­rių dar­bo už­mo­kes­tis ne­sie­kia va­di­na­mų­jų „grin­dų“. Jiems di­des­nes al­gas li­go­ni­nės val­džia jau pa­ža­dė­jo, ta­čiau ki­tiems, re­gis, di­di­ni­mo teks pa­lauk­ti.

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė vien­pu­siš­kos fi­nan­si­nės pa­gal­bos ne­ža­da – įstai­ga ra­gi­na­ma ieš­ko­ti ir vi­di­nių re­zer­vų.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Pa­ža­dė­jo: slau­gy­to­jos už­dirbs dau­giau

Li­go­ni­nės di­rek­to­rė Da­nu­tė Po­ve­laus­kie­nė dar­buo­to­jams ir ra­jo­no val­džiai pri­pa­ži­no: tu­ri­mų pi­ni­gų neuž­teks vi­sų at­ly­gi­ni­mus pa­kel­ti 20 pro­cen­tų.

„Be to, ir lai­kas ne­pa­ran­kus at­ly­gi­ni­mams kel­ti – va­sa­rą pa­slau­gų tei­kia­ma kur kas ma­žiau, tad už­dir­ba­me ma­žiau lė­šų. Žiū­rė­da­mi į ki­tų sa­vi­val­dy­bių pa­tir­tį – Vil­niaus Sa­vi­val­dy­bė pa­pil­do­mai me­di­kams sky­rė 3 mi­li­jo­nus eu­rų – Sa­vi­val­dy­bės pa­ra­mos ti­ki­mės ir mes“, – sa­kė D. Po­ve­laus­kie­nė tre­čią kar­tą su me­di­kais su­si­tin­kan­tiems ra­jo­no va­do­vams.

Pa­gal Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos ir me­di­kų or­ga­ni­za­ci­jų su­si­ta­ri­mą, nuo ge­gu­žės mė­ne­sio gy­dy­to­jo už­mo­kes­čio pa­sto­vio­ji da­lis ar­ba va­di­na­mo­sios „grin­dys“ iki mo­kes­čių tu­ri siek­ti ma­žiau­siai 1 tūks­tan­tį eu­rų, slau­gy­to­jo su aukš­tuo­ju iš­si­la­vi­ni­mu – 700 eu­rų, be aukš­to­jo iš­si­la­vi­ni­mo – 600 eu­rų.

Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės vy­riau­sio­sios bu­hal­te­rės Si­gi­tos Luk­šie­nės tei­gi­mu, li­go­ni­nė­je „grin­dų“ ne­sie­kia dvie­jų gy­dy­to­jų dar­bo už­mo­kes­tis, o vi­du­ti­nis eta­ti­nis gy­dy­to­jo at­ly­gi­ni­mas yra 2,1 tūks­tan­čio eu­rų. Slau­gy­to­jų vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis yra ma­žes­nis nei ša­lies vi­dur­kis.

Slau­gy­to­jų at­ly­gi­ni­mams di­din­ti skir­ta pa­pil­do­mai lė­šų, 40-ies tūks­tan­čių eu­rų už­teks jų dar­bo už­mo­kes­čiui pa­di­din­ti 20-30 pro­cen­tų. Ma­žiau, bet bus di­di­na­mos ir ki­tų me­di­ci­nos dar­buo­to­jų al­gos.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­ža­dai ne­nu­ra­mi­no per­so­na­lo: „Jei Vy­riau­sy­bė ne­bū­tų pa­siū­liu­si „grin­dų“, ar bū­tų pa­kel­ti at­ly­gi­ni­mai? Juk anks­tes­ni di­di­ni­mai taip ir li­ko pa­ža­dais, nors slau­gy­to­jos dir­ba juo­džiau­sią dar­bą ir vie­nai ten­ka dirb­ti ko­ne už tris“.

No­rint, kad at­ly­gi­ni­mai 20 pro­cen­tų aug­tų ir gy­dy­to­jams, anot bu­hal­te­rės, rei­ka­lin­ga kas mė­ne­sį 25 tūks­tan­čių eurų. Me­tams rei­kė­tų 300 tūks­tan­čių eu­rų. Tiek lė­šų li­go­ni­nė ne­tu­ri.

Pa­ra­gi­no ieš­ko­ti vi­di­nių re­zer­vų

„Su­si­tin­ka­me jau tre­čią kar­tą. Ir ini­cia­ty­vą kaž­ko­dėl ro­do­te ne jūs, o Sa­vi­val­dy­bė. Sa­vi­val­dy­bę kaip stei­gė­ją do­mi­na, ar už­teks li­go­ni­nei lė­šų at­ly­gi­ni­mų pa­di­di­ni­mui iki „grin­dų“. Al­gų pa­kė­li­mo me­to­di­ką nu­si­sta­tė­te jūs ir mes nie­ka­da ne­si­ki­ši­me į vi­di­nę dar­buo­to­jų al­gų kė­li­mo sis­te­mą.

Ne vie­ne­rius me­tus li­go­ni­nei iš biu­dže­to bu­vo ski­ria­ma lė­šų rei­ka­lin­giau­siai įran­gai įsi­gy­ti. Bus ski­ria­ma ir to­liau. Dėl pa­ra­mos mo­kos fon­dui – to­kios pra­kti­kos nie­ka­da ne­bu­vo. Bet dis­ku­si­jos ga­li bū­ti. Ta­čiau ir jūs tu­ri­te ieš­ko­ti vi­di­nių re­zer­vų.

Skir­da­mi šim­tus tūks­tan­čių lė­šų įran­gai, mes pa­de­da­me at­lais­vin­ti vi­di­nius pi­ni­gus, ku­rie ga­li bū­ti pa­nau­do­ti at­ly­gi­ni­mų kė­li­mui. Ne­bus taip, kad skir­si­me vi­sas at­ly­gi­ni­mų pa­di­di­ni­mui rei­ka­lin­gas lė­šas – tuo­met ne­bus jo­kio jū­sų suin­te­re­suo­tu­mo.

Mes ga­li­me dis­ku­tuo­ti apie struk­tū­rą, įran­gos įsi­gi­ji­mą, ūki­nių rei­ka­lų spren­di­mą (pri­siė­mė­me vi­sus vi­di­nius kie­mus, ši­lu­mos tra­sas, ku­rias su­re­mon­tuo­si­me), bet vi­di­niai re­sur­sai per ad­mi­nist­ra­vi­mą, tiks­li­nių prie­mo­nių pir­ki­mo rei­ka­lin­gu­mą tu­ri bū­ti. Ga­li­me ieš­ko­ti ne­bent bend­ro va­rian­to“, – me­di­kams aiš­ki­no į su­si­ti­ki­mą su jais at­vy­kęs me­ras An­ta­nas Če­po­no­nis.

Li­go­ni­nės di­rek­to­rė D. Po­ve­laus­kie­nė ti­ki­no: li­go­ni­nės eta­ti­nė struk­tū­ra jau da­bar yra itin kom­pak­tiš­ka ir ne­bė­ra ką op­ti­mi­zuo­ti, neišs­ki­riant ir ad­mi­nist­ra­ci­jos.

„Li­go­ni­nė bu­vo gi­lio­je duo­bė­je, to­dėl te­ko sam­dy­ti au­di­to­rius, kad šie įver­tin­tų įstai­gos fi­nan­si­nę būk­lę. Ko­dėl tre­jus pa­sta­ruo­sius me­tus, kai įstai­go­je bu­vo pa­skir­tas au­di­tas, fi­nan­si­niai srau­tai jo­je su­si­tvar­kė? Kur ėjo pi­ni­gai, ko­kios iš­lai­dos bu­vo, ko­kia jų ap­skai­ta? Ko­dėl tik po au­di­tų pa­vy­ko tai sta­bi­li­zuo­ti? Va­di­na­si, ga­li­my­bių yra?“, – da­bar jau su di­rek­to­re ne­su­ti­ko me­ras.

Dau­giau pa­slau­gų – di­des­ni nuo­sto­liai?

Vie­ną iš ga­li­mų vi­di­nių re­sur­sų di­di­ni­mo ga­li­my­bių pa­siū­lė li­go­ni­nės gy­dy­to­jas or­to­pe­das-trau­ma­to­lo­gas To­mas Ja­nu­še­vi­čius.

Anot jo, li­go­ni­nė tu­ri vi­sas ga­li­my­bes teik­ti dau­giau pa­slau­gų ir už­dirb­ti dau­giau, ta­čiau tam truk­do Vals­ty­bi­nių li­go­nių ka­sų (VLK) nu­sta­ty­tas sta­cio­na­rių pa­slau­gų krep­še­lis, ku­rį vir­ši­jus, vir­šy­tos pa­slau­gos ne­beap­mo­ka­mos. To­dėl pa­ten­ka­ma į ku­rio­zi­nę si­tua­ci­ją: at­lik­da­mas dau­giau pa­slau­gų, la­biau klimps­ti į nuo­sto­lius. Prio­ri­te­ti­nėms pa­slau­goms, pa­vyz­džiui, die­nos chi­rur­gi­jai, to­kių lu­bų nė­ra nu­sta­ty­ta.

Apsk­ri­ty­je są­na­rių en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jos yra at­lie­ka­mos tik Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių ir Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­se.

To­dėl, anot me­di­ko, li­go­nių iš ki­tų ra­jo­nų, net ne iš ap­skri­ties, išo­pe­ruo­ja­ma dau­giau nei rad­vi­liš­kie­čių, ta­čiau lė­šų krep­še­lio ki­tų ra­jo­nų gy­ven­to­jai pa­skui sa­ve neat­si­ne­ša ir dėl to lie­ka nu­skriaus­ti rad­vi­liš­kie­čiai. Ypač kal­bant apie pri­va­lo­mą po to­kių ope­ra­ci­jų rea­bi­li­ta­ci­ją.

Rea­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­go­mis pa­si­nau­do­ja ki­tų ra­jo­nų gy­ven­to­jai ir vi­du­ry me­tų ne­be­lie­ka lė­šų ra­jo­no gy­ven­to­jams.

„Kaip šių lė­šų neiš­nau­do­si, jei vals­ty­bės ski­ria­mų imp­lan­tų pa­dau­gė­jo 3 kar­tus, o fi­nan­sa­vi­mas sta­cio­na­ri­ai rea­bi­li­ta­ci­jai, ku­ri yra pri­va­lo­ma po są­na­rių en­dop­ro­te­zav­mo, pa­di­dė­jo gal tik apie 10 pro­cen­tų“, – pa­tei­kė pa­vyz­dį T. Ja­nu­še­vi­čius.

Me­di­kai pra­šė: gal Sa­vi­val­dy­bė ga­lė­tų tar­pi­nin­kau­ti kal­ban­tis su Li­go­nių ka­so­mis dėl sta­cio­na­ri­ų pa­slau­gų krep­še­lio di­di­ni­mo. Gal ga­lė­tų lė­šos mig­ruo­ti iš tų Te­ri­to­ri­nių li­go­nių ka­sų (TLK), iš kur at­vyks­ta li­go­niai?

Ir me­di­kai, ir Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai vie­ni ki­tiems pri­ta­rė: šias pro­ble­mas rei­kė­tų iš­sa­ky­ti kom­pe­te­tin­goms įstai­goms, pa­vyz­džiui, Na­cio­na­li­nei svei­ka­tos ta­ry­bai, ir pra­šy­ti jų spręs­ti šias vi­siems ži­no­mas pro­ble­mas.

Me­di­kai val­džios at­sto­vams pa­tei­kė ir klau­si­mų, su­si­ju­sių su ne­se­niai įvy­ku­siu kon­kur­su li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­rei­goms eiti. Me­ras in­for­ma­vo, jog šiuos klau­si­mus nag­ri­nė­ja Gin­čų ko­mi­si­ja, ku­ri kol kas sa­vo at­sa­ky­mo dar nė­ra pa­tei­ku­si.

Au­to­rės nuo­tr.

Ir gy­dy­to­jams, ir slau­gy­to­joms rū­pė­jo, ko­kia bus at­ly­gi­ni­mų per­spek­ty­va li­go­ni­nė­je.

Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės di­rek­to­rės Da­nu­tės Po­ve­laus­kie­nės (kai­rė­je), me­ro An­ta­no Če­po­no­nio ir Sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sio­sios gy­dy­to­jos Ais­tės Gi­nai­tie­nės dis­ku­si­jų tai­kik­ly­je – li­go­ni­nės dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai.

Gy­dy­to­jas or­to­pe­das-trau­ma­to­lo­gas To­mas Ja­nu­še­vi­čius: „Mes teik­ti dau­giau pa­slau­gų ga­li­me, ta­čiau už vir­šy­tus li­mi­tus įstai­gai ne­be­mo­ka­ma“.

Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­je ne vi­sų dar­buo­to­jų al­gos sie­kia va­di­na­mą­sias „grin­dis“. Jiems at­ly­gi­ni­mus teks di­din­ti pir­miau­sia.