Aferistų pinklėse – ir senoliai, ir jaunesni

Aferistų pinklėse – ir senoliai, ir jaunesni

Aferistų pinklėse – ir senoliai, ir jaunesni

Per devynis šių metų mėnesius Radviliškio rajono policijos komisariate buvo užregistruoti 45 sukčiavimo atvejai. Policijos pareigūnai įspėja: sukčiai prasimano vis naujų sukčiavimo būdų ir apgavystės spąstus paspendžia ne tik senoliams.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Sukčių laimikis – išvilioti pinigai

Rajono Policijos komisariato kriminalinių įvykių suvestinėse gana dažnai pranešama apie įvairaus pobūdžio sukčiavimo atvejus. Visų šių atvejų finalas gana liūdnas – sukčiams atiduotos mažesnės ar didesnės pinigų sumos.

Šią savaitę į aferistų pinkles pateko dvi Radviliškyje gyvenančios senolės. Garbaus amžiaus seseris apgavo ir iš jų išviliojo per 4,3 tūkstančio litų banko darbuotoja prisistačiusi apgavikė.

Aferistė patikino 87-erių metų buto šeimininkę, jog nuo rytojaus litai bus keičiami į eurus. Patikėjusi nekviesta viešnia, senutė jai atidavė 3640 litų.

Apgavikei pavyko apsukti galvą ne tik šiai senutei, bet ir kartu gyvenančiai trejais metais jaunesnei jos seseriai. Iš sesers apgavikė išviliojo 690 litų.

Abiems seserims „banko darbuotoja“ pažadėjo, jog eurus jau kitą dieną bus galima atsiimti žemės ūkio banke, nors tokio banko Radviliškio mieste net nėra.

Dar vienas gana naujas apgavystės būdas – internetinės pinklės, kurioms aferistai panaudojo socialinį tinklą „Facebook“.

Pasinaudojęs „Facebook“  tinkle paskelbtais radviliškietės duomenimis, nežinomas sukčius jos draugų paprašė finansinės pagalbos ir jos sulaukė.

Aferistas savo užmačioms įgyvendinti panaudojo 31-erių metų radviliškietės tinklalapyje sukurtą anketą bei asmeninius duomenis. Jos draugams ir pažįstamiems sukčius išplatino pranešimą su prašymu suteikti finansinę pagalbą.

Į prašymą atsiliepė 35-erių metų radviliškietės pažįstamas. Jis į pranešime nurodytą sąskaitą pervedė 590 litų.

Daugiausia siautėja telefoninių sukčių

Pasak policijos pareigūnų, norėdami prasimanyti pinigų, sukčiai tobulėja, sugalvodami vis naujų sukčiavimo būdų.

Rajono Policijos komisariato duomenimis, populiariausi pastarojo laikotarpio pinigų išviliojimo būdai – telefoniniai, sukčiai praneša apie išgalvotą artimojo nelaimę, išvilioja elektroninės bankininkystės duomenis, sukčiauja socialiniuose ir prekybos internetu tinkluose.

Iš 45 šiemet per devynis mėnesius policijoje užregistruotų sukčiavimo atvejų, daugiausia pasitaikė telefoninių sukčių, į kurių taikinį papuolė vyresnio amžiaus ir apie tokio pobūdžio nusikaltimus mažai informacijos turintys asmenys.

Pasak Policijos komisariato Organizacinio poskyrio viršininkės Rasos Stasiulaitienės, apgavysčių scenarijus dažniausiai būna vienodas: auka sulaukia skambučio, skambinantysis prisistato artimu giminaičiu, neva patekusiu į nelaimę, ir prašo skubios finansinės pagalbos.

Kitais atvejais skambinantysis prisistato grėsmingai skambančių institucijų – Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos – pareigūnu, kuris informuoja, kad telefonu atsiliepusio asmens sąskaita yra naudojama pinigų plovimui. Išgirdęs tokią istoriją, neretas asmuo iškloja visą reikalingą informaciją – internetinės bankininkystės kodus, slaptažodžius.

Gyventojams – apie tykančius pavojus

„Gyventojai turi būti budrūs, papasakoti apie aferistų sukčiavimo būdus savo artimiesiems, ypač vyresnio amžiaus, ir bet kuriuo įtarimų sukėlusiu atveju skambinti į policiją“, – patarė R. Stasiulaitienė.

Pasak R. Stasiulaitienės, rajono policijos pareigūnai irgi stengiasi įspėti gyventojus apie galimus pavojus. Prevencijos poskyrio pareigūnai, dalyvaudami prevenciniame projekte „XXI amžius – sukčių era: sukčiai tobulėja – aukos žioplinėja“ lankėsi miesto autobusų stotyje, kur autobusais važiuojantiems žmonėms dalino lankstinukus apie pagrindinius sukčiavimo būdus ir kaip nuo to apsisaugoti.

Pareigūnai kiekvieną kalbintą miestietį paragino būti itin atidiems, nepasitikėti nežinomais asmenimis, nepatikėti jiems savo asmeninių duomenų, kad vėliau netektų gailėtis tapus sukčių aukomis.

Nepamirštos liko ir populiariausios miesto parduotuvės. Ir ten pareigūnai sutiktiems radviliškiečiams trumpai akcentavo sukčiavimo būdus ir kaip to išvengti.

Autorės nuotr.

PINKLĖS: Į aferistų pinkles įsipainioja ir vyresnio, ir jaunesnio amžiaus radviliškiečių, iš kurių sukčiai išvilioja įvarias pinigų sumas.

Radviliškio policijos komisariato nuotr.

PREVENCIJA: Radviliškio policijos komisariato pereigūnai apie galimas sukčių atakas įspėjo autobusų keleivius.