
Naujausios
Ačiū, kad galiu būti mama
Kelmiškės dviejų dukrų mamos Jurgos Pelenienės dienotvarkė – įtempta. Atvedė mažąją dukrą Medeinę į anglų kalbos pamokėlę darželyje. Po to skubės į parapijos namus, kur vyresnėlė Estera rengiasi Sutvirtinimo Sakramentui.
Namuose mamos dar laukia daugybė buities darbų. Ponia Jurga gali sau leisti nedirbti. Todėl užjaučia kitas mamas, kurios privalo rūpintis vaikais ir dar kasdien skubėti į darbą. „Ačiū vyrui, kad galiu būti tik mama“, – sako moteris.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Dukros – gabios
Su Jurga Peleniene šnekučiuojamės Kelmės „Kūlverstuko“ darželyje. Darželį lanko mažesnioji jos dukra Medeinė. Tačiau čia mergaitė būna tik iki pietų. Pietauti ir ilsėtis nori namuose, nes nieko nėra skaniau už mamos gamintą maistą.
Todėl popietę mama atvedė dukrą į anglų kalbos pamokėlę. Ją kas savaitę lanko papildomai kalbos norintys mokytis vaikai. Medeinė – labai gabi. Penkerių metukų jau mokėjo skaityti, nors tuomet dar nelankė darželio.
„Kai jos laukiausi, priguldavau pailsėti, o vyras mums abiem skaitydavo pasakas. Ir dabar prieš miegą Medeinė su tėveliu eina išsivalyti dantukų, o atsigulusi klausosi jo skaitomos pasakos. Gal todėl turi lakią vaizduotę? Pati kuria pasakas. Gražiai piešia“, – džiaugiasi ponia Jurga.
Šių eilučių autorei Medeinę teko matyti „Tramtatulio“ renginyje. Ilgą liaudišką paporinimą darželinukė išbėrė neužsikirsdama. Mama sako, jog jį išmokti mergaitei užteko poros dienų.
Vyresnioji Estera – jau aštuntokė. Iki šiol mokosi dešimtukais. Dalyvauja olimpiadose ir laimi prizines vietas. Ypač gabi matematikai ir dailei.
„Kartais svarstau, už ką Dievulis mums davė tokius gabius vaikus“,– graudinasi Jurga.
Gera mama būti lengviau, kai geras tėtis
„Kūlverstuko“ darželio direktorės pavaduotoja Zita Monstavičiūtė pasakoja, jog darželį lankė ir vyresnioji Pelenių dukra Estera. Ir tuomet, ir dabar, po kelerių metų pertraukos, mama labai domisi dukrų auklėjimu. Dalyvauja darželio renginiuose, padeda jiems pasiruošti. Auksarankė Jurga Pelenienė sukuria reikalingų suvenyrų, žaislų, pagamina sveikuoliško maisto.
Pati Jurga savo nuopelnų nesureikšmina. Jai smagu dalyvauti dukrų renginiuose, stebėti, kaip jos jaučiasi tarp draugų, kaip bendrauja. Smagu ir padėti auklėtojoms. Joms nelengva su tokiu būriu vaikų. O renginių darželyje daugybė. Darželis dalyvauja daugelyje tarptautinių projektų.
Mama įamžina savo dukras įvairiuose renginiuose. Mergaitės turės ką atsiminti ir ką papasakoti savo vaikams.
„Kartais man net nepatogu kitų mamų, kurios priverstos dirbti, atžvilgiu, – supratinga ponia Jurga. – Nenuostabu, kad jų vaikai kartais užmiega prie kompiuterio. Esu labai dėkinga savo vyrui, kad jis išlaiko šeimą, o aš galiu nedirbti ir rūpintis tik vaikais.“
Jurgos vyras Antanas Pelenis dirba pagal individualios veiklos pažymą, remontuoja automobilius. Iš nedidelio jo verslo šeima pragyvena.
Ponia Jurga iš profesijos siuvėja. Anksčiau dirbo Šiauliuose. Tačiau gimus dukroms, atsidavė motinystei.
Pirmosios dukros moteris susilaukė būdama 28 – erių, antrosios – 35 – erių metų.
„Kai tapau mama, jau nebuvau jauna. Tačiau dėl to nesigailiu. Daugiau proto ir kantrybės. Ne taip norisi pramogų kaip jaunai. Amžius daro savo. Augindama vyresniąją, kartais dar subardavau, o mažosios nė subarti nereikia. Visuomet susitariame, nes aš turiu dar daugiau kantrybės.“
Moteris sako, jog bepigu būti gera mama ir žmona, kai puikus vyras. Jos Antanas – labai ramaus būdo, gero charakterio, supratingas. „Tu mane geresnę darai“, – dažnai jam sako Jurga, kasdien vis labiau jausdama vyro artimumą. Per visą gyvenimą drauge pora nėra nė karto susipykusi. Viską išsiaiškina be pakelto tono. Ramią Pelenių namų atmosferą pastebi netgi dukrų draugės.
Kartais dukroms sakau: „Turbūt norėsite tokio vyro kaip jūsų tėtis“, o jos: „Tokie vyrai jau išmirė lyg dinozaurai“, – šypsosi Jurga.
Gerumas traukia gėrį
Apie dukras Jurga ir Antanas Peleniai galėtų kalbėti dienų dienas: nuo aptarto iškritusio dantuko iki mažylės sukurtos pasakos. Tik Jurga apgailestauja, kad vaikai užauga per greitai. Svetimi auga greitai, savi – dar greičiau.
„Aplink mus – vien geri žmonės, – sako Jurga. – Gyvename mano mamos namuose. Močiutė draugiškai bendrauja su anūkėmis. Puikūs žmonės ir mano uošviai. Šaunūs visi draugai. Nėra nei geriančių, nei nedorų. Gal todėl ir mūsų šeimoje vyrauja ramybė, saugumo jausmas, kuris mums labai svarbus. Su vyru esame nuo mažens pažįstami. Jausmai gimė labai iš lėto. Tačiau – tvirti ir kasdien tvirtėjantys. Susikibę rankomis ir surėmę pečius įveikiame visas nesėkmes.“
Tokių vertybių, kurias puoselėja patys, Peleniai moko ir dukras. Nenori, kad jos liptų kitiems per galvas. Trokšta, kad gerbtų vyresnį žmogų, auklėtojas ir mokytojus, kad sąžiningai elgtųsi su draugais ir draugėmis.
Tėvų gerumu persiėmusios ir dukros. Jurga pamena, kaip maža būdama Estera dėdavo pinigėlius į taupyklę: „Kai užaugsiu aš jums nupirksiu namą“, – sakydavo.
Mažoji taip pat neturi nerealių užgaidų. Paklausta, kokios dovanos norėtų gimtadienio proga, paprašo kelionės į zoologijos sodą, nes labai myli gyvūnus.
Pasiaukojimo vaikams ir šeimai ponia Jurga sako išmokusi iš savo mamos. Ji su tėveliu augino tris dukras. Šeima sunkiai vertėsi, nes statėsi namą. Mama pati daug ko atsisakydavo, kad tik dukros neisšsiskirtų iš kitų vaikų.
Ir Jurga, ir jos seserys laimingai ištekėjo, augina vaikus, neišskrido į užsienius, gyvena čia pat, Kelmėje, nes iš savo šeimos atsinešė tikrąsias vertybes.
Jurga taip pat ne tik naudojasi vyro gerumu, bet ir pati rūpinasi, kad visuomet ant stalo garuotų gardūs pietūs, kad namuose būtų jauku, kad būtų išpuoselėta namų aplinka. Visus buities darbus mokanti moteris ir siuva, ir neria, ir mezga, ir piešia, ir velia iš vilnos savo rankomis suteikdama jaukumo namams ir rodydama dukroms moteriškumo pavyzdį.
Autorės nuotr.
Jurga Pelenienė su dukromis Estera (kairėje) ir Medeine praleidžia labai daug laiko. Jas lydi į renginius, kartu ruošia pamokas, skaito pasakas, aptaria dienos įvykius.
Dviejų dukrų mama Jurga Pelenienė laiminga galėdama nedirbti ir rūpintis tik dukromis. Tik apgailestauja, kad jos taip greitai auga.