Abejonės pertvarka Naujosios Akmenės centre

Abejonės pertvarka Naujosios Akmenės centre

Abejonės pertvarka Naujosios Akmenės centre

Akmenės rajono savivaldybėje viešai svarstytas Naujosios Akmenės centrinės dalies su prieigomis kompleksinio sutvarkymo techninis projektas, kuriamas Vilniaus architektų. Jų sprendinius kritikavo akmeniškiai.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Rajono centro aikštė keisis

Projekto autoriai ir rengėjai Saulius Saulėnas bei Antanas Dominas parodė projekto vizualinę medžiagą, motyvavo savo pateiktą sprendinį, kaip pertvarkyti vieną gražiausių Naujojoje Akmenėje viešųjų vietų – Leopoldo Petravičiaus aikštę ir jos prieigas.

Projektuotojai pabrėžė, kad savotiškai pritaikė sprendinius prie esamų Savivaldybės administracijos, pašto ir kitų netoli esančių pastatų – kokie buvo būdingi juos statant pagal praėjusio šimtmečio antroje pusėje vyravusio stačiakampio miesto kvartalų formavimo principus.

Todėl numatoma, kad aikštėje dominuos tiesios linijos. Siūloma sukurti vizualiai vientisą erdvę iš dviejų pagrindinių medžiagų – betono ir medžio. Išskirtiniais akcentais turėtų tapti kalvelės, sukursiančios aikštės siluetą ir dinamiškos erdvės įspūdį.

Numatoma parenkamose vietose sodinti naujų medžių. Dekoratyvinės mažos augmenijos siūloma nenaudoti.

Projekte numatyta, kad automobilių stovėjimo aikštelėms vietos numatomos kitur, negu šiuo metu yra.

Suoliukų nebeliks, medžių – mažiau ir be tualeto

Projekto svarstymo metu rajono vicemerė Julija Juškienė stebėjosi, kad aikštėje priešais savivaldybės administracijos pastatą nenumatoma pristatyti suoliukų. Jie netinką, architektų manymu, kadangi ši vieta būsianti kaip reprezentacinė vieta masiniams renginiams.

„Bet tokių renginių per metus tebus vienetai, o norėtųsi, kad šią vietą žmonės mėgtų kasdien, tad galėtų pasėdėti, pasigrožėti“, – motyvavo vicemerė.

Architektai tvirtai apsisprendė, kad visiškai bus išpjautas miniatiūrinis parkelis, o toje vietoje – betoninė ar iš kitų tvirtų medžiagų sukurta lygutėlė danga.

„Ta liksianti plynė – lyg kokia pasaulio pabaiga“, – įvertino Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jadvyga Dunauskaitė.

Akmenės rajono savivaldybės administracijos teritorijų planavimo, architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja Vita Lukošiūtė aiškino, kad tai aikštės daliai nebenorima suteikti rekreacinės paskirties, o vien funkcinę paskirtį – tai yra proginiams susibūrimams.

„Bet kiek iki šiol Naujosios Akmenės centre organizuota renginių – niekada netrūkdavo vietos žmonėms“, – oponavo dabar žemėtvarkininkystėje dirbanti politikė J. Dunauskaitė.

Gėlininkystės specialistas Vladas Beniušis iš Ventos nustebęs, kad centrinėje aikštės dalyje nenumatyta žaliųjų salelių: gėlynų ar bent žolynėlių. Todėl gėlininkui atrodo, kad reprezentacinė miesto vieta bus panaši į aerodromą.

Projektuotojai nesiūlo aikštėje tualeto. Naujosios Akmenės seniūnas Rimvydas Juozapavičius teigė, kad masinių renginių metu jų lankytojams bus atvežami kilnojamieji tualetai.

„Betgi tokioje gražioje vietoje žmonės kasdien ateis pasivaikščioti, ilgiau pabūti, – tai negi savo reikalams vietos turės ieškoti už medžių“, – stebėjosi vienas pensininkas.

Pasigedo cemento pramonės identiteto

Menininkas Antanas Adomaitis iš Akmenės domėjosi, ar bus išsaugotas Naujosios Akmenės identitetas – kaip cemento gamintojų miesto.

Projektuotojai iš pradžių pateikė vienintelį pavyzdį – juk aikštės dangai bus daug naudojama betono, ir tai esąs tinkamas akcentas.

„Dar gali būti poetinė idėja – banguojantis cementas“, – svarstė architektas S. Saulėnas.

„Dabar aikštėje stovi paminklinis akmuo cementininkų įmonės direktoriui Leopoldui Petravičiui, o kur dėsis jo įamžinimas – nes projekte nebematyti šio paminklo“, – klausė A. Adomaitis.

Kilusiose diskusijose siūlyta įamžinti ir kitus Lietuvos cemento pramonei nusipelniusius žmones. Todėl svarstyta, kad gal derėtų tam paskirti vietos ant aikštėje esančio laikrodžio bokšto sienų ar sukurti vaizdus ant aikštės dangos plokščių.

Prakalbus apie aikštės dangai parenkamas trinkeles, baimintasi, kad nebūtų parinktos tokios pat kaip prieš keletą metų Vilniaus Gedimino prospekte, – nes ten po žiemos ėmė eižėti, trupėti.

Naujosios Akmenės seniūnas R. Juozapavičius pareiškė, kad kažin ar bereikia geresnio identiteto, kai būdamas aikštėje matai „Akmenės cemento“ bendrovės kaminus ir kai kuriuos kitus objektus.

Cementininkai finansavo, o nedalyvavo

Cemento pramonės įmonė yra viena iš iniciatorių pakeisti rajono centro veidą. AB „Akmenės cementas“ įsteigė kelių dešimčių tūkstančių litų prizinį fondą Akmenės rajono savivaldybės administracijos pernai surengtam aikštės su prieigomis kompleksiško sutvarkymo idėjinio projekto konkursui.

Jam buvo pateiktas 21 projektas, sukurtas apie 50 autorių iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių bei kitų miestų.

Komisija, sudaryta ir Akmenės rajono savivaldybės administracijos specialistų ir Lietuvos architektų sąjungos deleguotų architektų, vertino, ar pateikiama urbanistinė – architektūrinė idėja yra originali, ar numatytas aikštės funkcinis universalumas. Vertinta, kaip aikštė reprezentuos miestą, formuos jo įvaizdį. Svarbiu kriterijumi tapo projekto įgyvendinimo ir aikštės eksploatavimo paprastumas.

Tuos kriterijus labiausiai atitiko 10 tūkstančių litų piniginį prizą laimėjęs S. Saulėno ir A. Domino projektas. Pagal konkurso sąlygas būtent laimėtojai įgijo teisę rengti techninį projektą.

Akmenės rajono savivaldybės administracijos teritorijų planavimo, architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja V. Lukošiūtė sakė, kad dabar projektuotojai techniniame projekte pagrįstai laikosi savo idėjinio projekto koncepcijos.

„Jeigu architektai realizuos kardinaliai kitokias mintis, negu laimėjo konkurse, tai jie nekaip atrodys prieš kitus konkurso dalyvius“, – sakė Naujosios Akmenės seniūnas R. Juozapavičius.

Kokios nuomonės yra idėjinį projektą inicijavusios AB „Akmenės cemento“ įmonės atstovai – viešame svarstyme nesužinota, nes jie nedalyvavo.

Autoriaus nuotr.

KRITIKAI: Pasiūlymus pertvarkyti Naujosios Akmenės centrinę aikštę kritikavo rajono vicemerė Julija Juškienė (iš kairės), menininkas Antanas Adomaitis, gėlininkas Vladas Beniušis.

GYNĖJAI: Naujojoje Akmenėje gyvenantys architektūros specialistai Vita Lukošiūtė ir Gediminas Tušas gynė kolegų iš Vilniaus siūlomas pertvarkas Naujojoje Akmenėje.