
Naujausios
A.Veryga žada neuždaryti Joniškio ligoninės
Pirmadienio popietę Joniškio rajone su gyventojais susitikęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino Joniškio ligoninės nežadąs uždaryti, tačiau skaičiuojama, kokie atstumai šalyje, kiek kur dirba gydytojų ir kokias paslaugas tokios įstaigos ateityje galėtų teikti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ministro susikurtas vaizdas
Savo vizitą Joniškio rajone Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pradėjo nuo susitikimo su Žagarės gyventojais.
Kultūros centre susirinkusiems žmonėms jis trumpai pristatė planus: pagrindinių vaistų nuo skausmo, temperatūros artimoje ateityje bus galima įsigyti ne tik vaistinėse, bet ir prekybos centruose, patogiau juos pirkti nuotoliniu būdu.
Toliau rimtai kalbama apie ligoninių vadovų kandencijas ir apie tai, kad ligoninių steigėjais būtų ne tik savivaldybės, bet ir Sveikatos apsaugos ministerija, tai padėtų lengviau šias įstaigas valdyti.
„Kadangi man sakė, kad per dešimt metų pirmą kartą ministras į Žagarę atvažiavo, naudokitės proga“, – ragino svečias.
Laima Kupčiūnienė pateikė bene labiausiai rajone su medicina susijusį ir rūpimą klausimą, kas laukia Joniškio ligoninės. Vaikų ligų skyrius uždarytas, neaiški tolesnė įstaigos padėtis.
„Nuo Joniškio iki Šiaulių – 40 kilometrų, o nuo Žagarės – beveik dvigubai toliau. Arba turime važiuoti į Mažeikius. Kaip atlaikyti tokį kelią sergančiam žmogui?“ – teiravosi žagarietė.
Ministras Aurelijus Veryga nupiešė vaizdą: „Mano įsivaizdavimas pagal patirtį tų šalių, kur žmonės taip nemiršta, kaip Lietuvoje, būtų toks. Juk jums nesvarbu, kur ligoninė yra, jeigu laiku nuvyktumėte ir gautumėte pagalbą. Yra mobilių žmonių, kurie jau dabar važiuoja į Šiaulius, Mažeikius, ten, kur yra visa komanda specialistų ir gali padėti. O kas atsitinka su socialiai apleistais žmonėmis? Jie jau taip nuskriausti ir skriaudžiami antrą kartą, kai greitoji juos veža į ligoninę, kur nėra pakankamai specialistų, o po to juos reikia toliau pervežti, tad sugaištama dvigubai daugiau laiko.“
Siūlė paimti pinigų iš Santariškių
„Jūs negerai kalbate, ministre. Mes tiek kovojome, kad greitosios medicinos pagalbos stoties Žagarės punktas išliktų, rinkome parašus, ir vis tiek uždarė. Bet dabar tikrai neleisime Joniškio ligoninės uždaryti ir Žagarės ambulatorijos taip pat. Mes nesutinkame su tokia pertvarka! – daugelio miestelėnų nuomonę išreiškė Elena Naudužienė. – O jeigu trūksta lėšų įstaigoms išlaikyti, aš galiu jums patarti, iš kur jų paimti. Ogi iš Santariškių, kur tiek pinigų plaukioja – padalinkite juos ligoninėms ir poliklinikoms.“
Ministras A. Veryga pirmiausia patikino, kad poliklinikų uždaryti nesiruošiama, atvirkščiai – norima plėsti šeimos gydytojų pagalbą. O vietoje apie ambulatorijų likimą gali spręsti tik steigėjas – Savivaldybė.
Ministras taip pat tikino, kad kol kas nėra paruošta jokio rajono ligoninių uždarymo plano.
„Nesivadovaukite „pletkais“. Mes tik bandome suskaičiuoti, kokie atstumai iki gydymo įstaigų, kiek dirba gydytojų ir kaip turėtų ligoninės dirbti, kokias paslaugas teikti, kad išgyventų. Esu apvažiavęs daug Lietuvos ligoninių. Ir – šitas pavyzdys ne iš Joniškio – esu matęs skyrių, kur guli tik du pacientai, o dirba aštuoni medicinos personalo žmonės. Kaip toks skyrius gali išsilaikyti? Ar jūs norėtumėte operuotis pas chirurgą, kuris per savaitę turi vieną operaciją ir negali tobulėti?“ – klausė Sveikatos apsaugos ministras.
Rezidentūros vieneri metai – regionuose
Gyventojai kalbėjo ir apie specialistų trūkumą. Jie siūlė privalomai nukreipti medikus dirbti į rajonus: juk gydytojo išsilavinimas daug kainuoja, valstybė jį žmogui suteikia, o jis ima ir išvažiuoja į užsienį.
„Aš nežinau, ar būtų gerai gydytojus siųsti dirbti pagal paskyrimus. Mes juk norėjome laisvės, atvirų sienų. Tačiau su Švietimo ir mokslo ministerija tariamės prailginti rezidentūrą metams ir tuos vienerius metus būsimas gydytojas turėtų atlikti praktiką regionuose. Bet prievartos taikyti negalime. Kai kurie jauni gydytojai mieliau paimtų paskolą ir atiduotų ją už mokslus, bet vis tiek nevažiuotų dirbti į rajono ligoninę“, – sakė A. Veryga.
Jis taip pat teigė, kad eilės pas specialistus susidaro dėl to, jog iki 30 procentų užsiregistravusių pacientų neatvyksta ir dalis jų apie tai nepraneša, be to, kai kurių medicinos įstaigų vadovai nesugeba tvarkytis su eilėmis.
Ministras susitiko ir su Skaistgirio bei Joniškio gyventojais, aplankė medicinos įstaigas.
Autorės nuotr.
Ministras Aurelijus Veryga (dešinėje) kartu su Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriumi Kęstučiu Rusteika (kairėje) apsilankė ir Skaistgirio ambulatorijoje.
Skaistgirietis Jonas Lingys Sveikatos apsaugos ministro teiravosi, ar eilės pas gydytojus speicalistus nesudaromos dirbtinai.
Svaikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad nėra paruošta jokio rajonų ligoninių uždarymo plano, bet joms teks peržiūrėti teikiamas paslaugas, kad galėtų išgyventi.