60 metų biblioteka turi aktyvių skaitytojų ir rėmėjų

60 metų biblioteka turi aktyvių skaitytojų ir rėmėjų

60 metų biblioteka turi aktyvių skaitytojų ir rėmėjų

Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Skaistgirio filialas, savaitgalį minėjęs 60 metų sukaktį, skaitytojų skaičiaus mažėjimo kol kas nejaučia. Kai kurie jų apsilanko vos ne kasdien, turi aiškią nuomonę apie perskaitytus kūrinius, bei patys dovanoja knygų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Skaitytojų nemažėja

Skaistgirio bibliotekoje, sulaukusioje 60 metų sukakties, praėjusį penktadienį tvyrojo šventinė nuotaika. Bibliotekininkės Lijana Degimienė ir Jolanta Jatulienė sulaukė sveikinimų ir linkėjimų iš kolegų, skaitytojų, įvairių įstaigų ir organizacijų. Bibliotekai skirtas rajono mero Gedimino Čepulio padėkos raštas, padėkota rėmėjams.

Susirinkusieji dalinosi prisiminimais, savo balsu visus džiugino ir dvasiškai pakylėjo kraštietė operos solistė Sofija Jonaitytė.

„Mes labai džiaugiamės skaitytojais, kurių yra apie 600, ir kol kas nemažėja, nors emigracija gerokai „aptirpdė“ gyventojų skaičių. Turime labai aktyvių bibliotekos klientų, taip pat ir žmonių, kurie rūpinasi, kad fondai pasipildytų naujais leidiniais,“ – likus kelioms valandoms iki jubiliejinio renginio „Krašto žinioms“ pasakojo bibliotekos vedėja Lijana Degimienė, čia dirbanti beveik dešimtmetį.

Bibliotekai dovanoja knygų

Skaistgiriečiai Virginija ir Vidmantas Kutkos – nuolatiniai rėmėjai, net keletą kartų per metus užsukantys su knygų ryšuliais. Žmonės patys daug knygų skaito, jas perka, ir negaili paaukoti literatūros bibliotekai.

Skaistgirio bibliotekos nepamiršta ir kraštietis, profesorius Stasys Vaitekūnas, dabar gyvenantis Klaipėdoje, neseniai dovanojęs savo knygą „Bronislovas Lubys. Žmogus versle, politikoje, kultūroje“. Aplankydamas artimųjų kapus profesorius užsuka į biblioteką pasidomėti, kaip ir kuo ji šiuo metu gyvena, kas pasikeitė, palieka leidinių. Profesorių čia traukia ir nostalgiški prisiminimai, nes pačiam 1959–1960 metais teko dirbti Skaistgirio bibliotekos vedėju.

Knygų dovanotojus Lijana Degimienė pradėjo registruoti nuo 2009 metų. Iki dabar susidarė 42 žmonių sąrašas.

Tiesa, fondai po truputį mažėja, nes nurašoma sena sovietinė literatūra, kurios kiekio dovanos ir Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos parūpinamos knygos neatsveria.

Leidinių čia skaičiuojama maždaug 10,5 tūkstančio.

Aktyviausios skaitytojos

Bibliotekininkės džiaugiasi aktyviais skaitytojais, iš kurių keturi buvo apdovanoti renginyje.

Tarp vaikų išrinktos aštuntokė Gabrielė Pelėdžiūtė, anot Jolantos Jatulienės, turinti savo nuomonę apie literatūrą, žinanti, kokios knygos nori, bei jaunesnio amžiaus grupės atstovė Smiltė Rapečkaitė.

Ši mažoji skaitytoja apsilanko beveik kasdien. Ji vasarą dalyvavo bibliotekos organizuotoje akcijoje, per kurią reikėjo užpildyti knygų medį, tai yra, ant iškarpytų popierinių medžio lapų surašyti savo perskaitytas knygas ir nuomonę apie jas. Kiti vaikai dviese ar didesniu būreliu medį klijavo, tuo tarpu, Smiltė tiek daug perskaitė, kad viena sugebėjo medį užpildyti.

Tarp suaugusiųjų apdovanotos Juzefa Navickienė, knygas paimanti ne tik sau, bet aprūpinanti ir sūnų, marčią, anūkę, ir bibliotekos „kaimynė“, tame pačiame pastate dirbanti kultūros renginių organizatorė Vida Norkuvienė.

Aktyvi skaitytoja atėjusi į biblioteką sunkiai beranda naujų kūrinių, nes visi jau perskaityti, bet nesibodi į rankas tą pačią knygą paimti ir antrą sykį. Žinodamos kultūros darbuotojos pomėgį, bibliotekininkės, gavusios naujų leidinių, ją informuoja.

Skaitmenizuotas skaitytojų aptarnavimas

„Per dešimtmetį, kai čia dirbu, biblioteka pasikeitė, įžengė į naujų technologijų pasaulį. Nuo 2005 metų gavome kompiuterius. Mokėmės pačios dirbti ir kitus mokėme. Vedėme kompiuterinio raštingumo kursus vyresniems negu 45 metų skaitytojams, – darbus, kuriuos atliko su buvusia ilgamete bibliotekininke Rimute Biliene, prisimena Lijana Degimienė. – Šiemet nuo birželio mėnesio skaitmenizuotas visas skaitytojų aptarnavimas. Jau nebereikia ranka pildyti formuliarų.“

Neužsukantis į biblioteką žmogus kartais galvoja, kad čia galima tik knygų pasiimti. Tačiau bibliotekininkės sako padedančios naudotis internetu, taip pat čia vyksta parodos, renginiai.

„Mes būname viskuo: mokytojomis vaikams, psichologėmis žmonėms, norintiems išsipasakoti, konsultantėmis tiems, kurie nežino, kokią literatūrą pasirinkti, prašo papasakoti knygos siužetą,“ – sako bibliotekininkė Jolanta Jatulienė.

Pradžia – nešildomuose dviejuose kambarėliuose

Skaistgirio biblioteka buvo įkurta 1953 metais neapšildomuose dviejuose kambariuose. Jai tuo metu vadovavo Genovaitė Juškutė. Knygų fondą sudarė 2988 knygos, iš kurių nemenką dalį dovanojo „Pergalės“ kolūkis.

Iki to laiko veikė visuomeninių organziacijų bibliotekėlės, skaitytojų klubai, knygynėliai prie pradžios mokyklų. Šviesuolis, tautosakininkas Matas Slančiauskas, nuo 1901 metų apsigyvęs Reibinių kaime netoli Skaistgirio, mirdamas paliko vietos jaunimui apie 1600 knygų. Tačiau jos iki šių laikų neišliko.

1967 metais biblioteka persikėlė į naujas patalpas tuometės apylinkės tarybos pastate.

1999 metais biblioteka įsikūrė erdviose patalpose tame pačiame seniūnijos pastate, kur gyvuoja iki šiol. Tačiau iki renovacijos, pasibaigusios 2007 metais, biblioteka veikė pirmame, vėliau buvo perkelta į antrą aukštą.

2000 metais biblioteka įsigijo knygų, muzikinį centrą, žaislų bibliotekėlę.

Autorės nuotr.

DŽIAUGSMAS: Bibliotekininkės Lijana Degimienė (kairėje) ir Jolanta Jatulienė džiaugiasi, kad Skaistgirio biblioteka turi pastovių rėmėjų, kurie paaukoja knygų.

SVEIKINIMAS: Bibliotekos pasveikinti su jubiliejumi atėjo tame pačiame pastate įsikūrusios ambulatorijos darbuotojos (iš kairės) Sigutė Šliažienė ir Edita Mituzienė.

FONDAS: Kadaise pradėjusi veiklą nuo beveik 3 tūkstančių knygų, šiuo metu biblioteka turi daugiau kaip 10 tūkstančių knygų fondą.

PATALPOS: Į jaukias renovuotas patalpas antrame seniūnijos pastato aukšte Skaistgirio biblioteka įsikėlė prieš šešerius metus.

KOMPIUTERIAI: Kompiuteriai – viena iš bibliotekos traukos priežasčių.