50 litų už skolos administravimą

50 litų už skolos administravimą

50 litų už skolos administravimą

Jeigu šiemet dar nemokėjote rinkliavos už šiukšles, netrukus galite sulaukti dar vienos sąskaitos už šiukšles ir 50 litų sąskaitos iš viešosios įstaigos „Credibell“ už skolos administravimą. Taip Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) baudžia nedrausmingus arba vargingus rinkliavos mokėtojus. Kiekvieną savaitę „Credibell“ persiunčiama po šimtą naujų skolininkų pavardžių.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Už šiukšles sumoka metų pabaigoje

Į redakciją kreipėsi Užvenčio seniūnijos gyventojas Vytautas Vaizbergas. Prieš keletą dienų vyras gavo Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro sąskaitą už šiukšlių surinkimą.

Vaizbergų šeimoje šiuo metu – du žmonės. Per metus susidaro 120 litų sąskaita už atliekų tvarkymą.

„Visada sąskaitą apmoku metų pabaigoje, – pasakojo V. Vaizbergas. – Tuomet viską susiskaičiuojame, sumokame visur kur esame skolingi. Vasarą kaimo žmogui labai daug išlaidų. Kainuoja šienauti, dirbti žemę, nuimti derlių. O pajamos – tik 600 litų bedarbio pašalpa.“

Skola, nors dar nesibaigė metai

Atsiskaitymas metų pabaigoje iki šiol tenkindavo ŠRATC -ą. Nekildavo jokių problemų.

Šiemet pakartotinai gauta sąskaita. Prie tėvų rinkliavos mokesčio pripliusuota ir prieš keletą metų jų namuose gyvenusio sūnaus skola. Iš Vaizbergų reikalaujama sumokėti 195 litus neva skolos ir dar 50 litų kažkokiai viešajai įstaigai „Credibell“ už skolos administravimą. Jei nesumokės, jau gąsdinama antstoliu Dainiumi Šidlausku.

Sąskaitoje buvo nurodytas telefonas, kuriuo galima paskambinti, jeigu prieštarauji dėl sąskaitos. V. Vaizbergas paskambino. Klausė, kodėl nesulaukus metų pabaigos, jo nesumokėtas rinkliavos mokestis jau laikomas skola. Jam atsakyta, jog už visus metus rinkliavos mokestį turėjęs sumokėti kovo mėnesį, kai gavo sąskaitą. Esą už elektrą ir dujas žmonės moka kas mėnesį.

Taip, kas mėnesį, bet už tuos dujų ir elektros kiekius, kuriuos išnaudojo.

„Koks darbdavys moka algą iš anksto? – klausia V. Vaizbergas. – Arba iš karto už visus metus. Gal aš nė nesulauksiu metų pabaigos? Niekam nereikės tvarkyti mano atliekų. Bet sumokėti turiu iš anksto. O kad nesumokėjau, dar esu baudžiamas. Ir apskritai kaime tiek tų atliekų. Pastatė konteinerį žaliosioms atliekoms. Ką ten mesti? Gal obuolius?“

Ar tėvai turi apmokėti žilų vaikų skolas?

V. Vaizbergas neketina mokėti sūnaus skolos. Jis jau seniausiai gyveno Šiauliuose bendrabutyje, ten mokėdavo rinkliavos mokestį. Tik registruotas buvo pas tėvus. Prieš porą metų išsiregistravo. Dabar jis gyvena Londone.

Tačiau „skola“, kuri ne skola, tik sudubliuotas rinkliavos mokestis, vis neduoda tėvams ramybės.

„Iki kiek metų tėvai turi rūpintis vaikais? – klausia Vaizbergai. – Tegu susiranda sūnų ir siunčia jam sąskaitas. Negi tėvai turi sumokėti ir žilstelėjusių vaikų skolas? Ką man daryti? Iš kur gauti pinigų? Stovėti po tiltu ir apiplėšinėti turtingesnius už save?“

Po šimtą skolininkų kas savaitę

Mažeikiuose įsikūrusi viešoji įstaiga „Credibell“ teikia finansines ir teisines paslaugas. Išieško ir skolas.

Paskambinu Vaizbergų sąskaitoje nurodytu telefonu. Atsiliepia Akmenės biuro administratorė. Ji patvirtina, jog Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras su jų įstaiga sudarė sutartį dėl skolų išieškojimo. Už skolos administravimą privalo sumokėti pats skolininkas.

Šiuo metu „Credibell“ perduodamos pavardės ir adresai tų gyventojų, kurie šiemet dar nemokėjo rinkliavos mokesčio. Kiekvieną savaitę gaunama apie šimtas adresų ir pavardžių.

Pelno nesiekiančia save pristatanti viešoji įstaiga susižers gražaus pinigėlio!

O kaip mums dirbti?

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro Rinkliavos skyriaus viršininkė Taika Lebedienė paklausta, ar žmoniška, nesulaukus nė metų pabaigos, vėluojančius rinkliavos mokėtojus apkrauti dar ir baudomis, atsakė klausimu: „O kaip mums dirbti, kai nesurenkame pinigų?“

Viršininkė tvirtino, jog atliekų tvarkymo centras privalo atsiskaityti su vežėjais. Jei laiku neatsiskaito, skaičiuojami delspinigiai.

Pasak T.Lebedienės, vietinės rinkliavos nuostatose numatyta, kad bendrovė, gali pasinaudoti trečiųjų asmenų paslaugomis išieškodama skolas iš rinkliavos mokėtojų. Iš pradžių rinkliavos mokėtojui siunčiamas priminimas, kad nesumokėjo mokesčio. Jeigu nesulaukia jokios reakcijos, perduoda skolų išieškotojams. Esą gyventojai tik tada ir „atsibunda“, kai gauna signalą iš skolų išieškotojų.

„Mes neverčiame skolos sumokėti iš karto. Gyventojas gali susisiekti su mumis, parašyti prašymą, jog skolą mokės dalimis. Bendrovei geriausia, kai rinkliavos mokestis mokamas kas ketvirtį. Tuomet bendrovėje tolygiau pasiskirsto lėšos. Ir gyventojui nėra tokia ženkli suma,“ – sakė T.Lebedienė.

Dėl sūnaus skolos, pasak Rinkliavos skyriaus viršininkės, užventiškiai turėtų atsiųsti iš seniūnijos pažymą, kad sūnus tuo metu faktiškai negyveno jų namuose. Tuomet mokestis bus perskaičiuotas.

PASIPRIEŠINIMAS: Vytautas Vaizbergas, visuomet mokėdavęs rinkliavos mokestį už visus metus, bet metų pabaigoje, šiemet gavo papildomą sąskaitą už skolos administravimą. Tokiu ŠRATC – o požiūriu į savo klientą pasipiktinęs užventiškis sako nemokėsiąs papildomų 50 litų.

BAUDA: 50 litų „Credibel“ įstaigai už skolos administravimą. Gyventojai supranta kaip baudą už tai, kad neturėjo pinigų sumokėti rinkliavos mokestį.

RINKLIAVA: Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras norėtų, kad žmonės už atliekų tvarkymą sumokėtų iš karto tik gavę sąskaitą.

Autorės nuotr.