450-metį Radviliškis šventė tris dienas

450-metį Radviliškis šventė tris dienas

450-me­tį Rad­vi­liš­kis šven­tė tris die­nas

Ju­bi­lie­ji­nė­je mies­to šven­tė­je, ku­ri ūžė tris die­nas, Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­čių re­ga­li­jos įteik­tos trims kraš­tie­čiams, o 450-ąjį ju­bi­lie­jų rad­vi­liš­kie­čiams pri­mins kraš­tie­čio Sta­sio Žir­gu­lio su­kur­ta skulp­tū­ri­nė kom­po­zi­ci­ja „Mies­to met­raš­tis“.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Mies­tui ir gar­bės pi­lie­čiams – lie­tu­viš­ka pran­cū­zo dai­na

Rad­vi­liš­kie­čius su gra­žiu ju­bi­lie­ju­mi svei­ki­no gau­sus sve­čių bū­rys: Sei­mo na­riai, už­sie­nie­čių de­le­ga­ci­jų – len­kų, bal­ta­ru­sių, gru­zi­nų, uk­rai­nie­čių ir pran­cū­zų – at­sto­vai.

Šven­tės da­ly­vių šir­dis „iš­tirp­dė“ pran­cū­zų de­le­ga­ci­jos va­do­vas, aso­cia­ci­jos „La­ba die­na“ sek­re­to­rius Jean Fran­ois Joug­not, rad­vi­liš­kie­čius ne tik pa­svei­ki­nęs lie­tu­viš­kai, bet ir pui­kiai su­dai­na­vęs lie­tu­viš­ką dai­ną.

Rad­vi­liš­kie­čiai ne­nu­si­žen­gė tra­di­ci­jai per mies­to šven­tę no­mi­nuo­ti gar­bės pi­lie­tį. Šie­met, ju­bi­lie­ji­niais mies­to me­tais, Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­čių re­ga­li­jos įteik­tos net trims kraš­tie­čiams.

Šis gar­bin­gas ti­tu­las su­teik­tas ša­ly­je ži­no­mai et­nog­ra­fei, et­nog­ra­fi­nio an­samb­lio „Še­du­va“ įkū­rė­jai ir va­do­vei, kraš­to­ty­ri­nin­kei Emi­li­jai Bra­jins­kie­nei.

87-erių me­tų no­mi­nan­tė tą­dien bu­vo pil­te api­pil­ta lau­ki­nių gė­lių puokš­tė­mis, mat, ki­to­kių gė­lių tau­to­sa­kos puo­se­lė­to­ja ir rin­kė­ja ne­pri­pa­žįs­ta.

Ga­vu­si no­mi­na­ci­ją, E. Bra­jins­kie­nė ne tik pa­sa­kė il­go­ką kal­bą, bet ir su­dai­na­vo kar­tu su ją pa­svei­kin­ti at­vy­ku­siais an­samb­lio „Še­du­va“ na­riais.

Kraš­to gar­bės pi­lie­tės re­ga­li­jos įteik­tos ir il­ga­me­tei ra­jo­no gy­dy­to­jai Ire­nai Pa­lio­nie­nei. Trem­ties bai­su­mus iš­gy­ve­nu­siai me­di­kei gar­bin­ga no­mi­na­ci­ja su­teik­ta už iš­skir­ti­nį in­dė­lį į Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės svei­ka­tos ap­sau­gos sri­tį bei ak­ty­vią vi­suo­me­ni­nę veik­lą.

Į no­mi­nuo­tų­jų gre­tas at­si­sto­jo ir il­ga­me­tis švie­ti­mo sis­te­mos dar­buo­to­jas Jo­nas Bo­sas.

Da­bar Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­čių gre­to­se – jau de­vy­ni no­mi­nan­tai.

Šven­tės ak­cen­tai

Rad­vi­liš­kio mies­to kul­tū­ros ir poil­sio par­ke šeš­ta­die­nį bu­vo ati­deng­ta ir 450-ies me­tų mies­to is­to­ri­ją pri­min­sian­ti skulp­tū­ri­nė kom­po­zi­ci­ja „Mies­to met­raš­tis“. Ją su­kū­rė skulp­to­rius, Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­tis Sta­sys Žir­gu­lis.

Sep­ty­nios kom­po­zi­ci­jos da­lys, anot au­to­riaus, su­pa­žin­di­na su svar­biau­siais mies­to is­to­ri­jos įvy­kiais.

Tra­di­ci­ja tam­pa ir mies­to šven­tė­je gra­žiai įsi­kom­po­nuo­jan­tys se­niū­ni­jų kie­me­liai. Šių­me­tė­je šven­tė­je se­niū­ni­jos iš­mo­nin­gai de­monst­ra­vo tai, kuo ga­li pa­si­gir­ti ir ki­tiems pa­ro­dy­ti.

Bai­so­ga­lie­čiai kvie­tė įsi­gy­ti jų se­niū­ni­jo­je vei­kian­čios įmo­nės pro­duk­ci­jos – ša­mų: rū­ky­tų, kon­ser­vuo­tų ir net „šo­ko­la­di­nių“ šios žu­vies ga­mi­nių.

Še­du­vos se­niū­ni­jos kie­me­lio ak­cen­tu ta­po ne tik Še­du­vos ma­lū­no ma­ke­tas, bet ir gy­vos avys iš se­niū­ni­jo­je vei­kian­čios „Še­du­vos avi­nin­kys­tės“ įmo­nės.

Rad­vi­liš­kio se­niū­ni­ja vai­ši­no Šniū­rai­čiuo­se ke­pa­mos duo­nos ga­mi­niais, o Pa­kal­niš­kių – džio­vin­tu šer­no kum­piu. Bū­ta ne tik ska­nu­my­nų, bet ir įvai­rių gro­žy­bių, mu­zi­kos bei dai­nų.

Net­ra­di­ci­nis šven­tės ak­cen­tas – jos me­tu į at­sar­gą iš­leis­ti 49 nuo­la­ti­nės pri­va­lo­mo­sios pra­di­nės ka­ro tar­ny­bos ka­riai.

Ka­riai į ce­re­mo­ni­jos vie­tą at­žy­gia­vo bend­ro­je mies­to ei­se­no­je. Prie sce­nos iš­si­ri­kia­vu­sius tar­ny­bą bai­gian­čius ka­rius pa­svei­ki­no Oro gy­ny­bos ba­ta­lio­no va­das pul­ki­nin­kas lei­te­nan­tas Ne­ri­jus Kač­kaus­kas ir Ka­ri­nių oro pa­jė­gų vy­riau­sia­sis pus­ka­ri­nin­kis ser­žan­tas ma­jo­ras Al­vy­das Ta­mo­šiū­nas.

Ce­re­mo­ni­jos pa­bai­go­je bu­vo iš­šau­ti trys šū­viai iš is­to­ri­nės pa­tran­kos.

Gra­žiai šven­tei – ir ke­li „ak­me­nu­kai“

Nors šven­tės or­ga­ni­za­to­riai su­lau­kė daug gra­žių žo­džių už pui­kų tri­jų die­nų re­gi­nį, bū­ta ir kai ku­rių „ak­me­nu­kų“ į jų dar­žą.

Prieš­ta­rin­gų ver­ti­ni­mų so­cia­li­niuo­se tink­luo­se su­lau­kė par­ke ati­deng­ta skulp­tū­ri­nė kom­po­zi­ci­ja – tuoj po jos ati­den­gi­mo at­si­ra­do ko­men­ta­rų, kam jo­je ša­lia skulp­to­riaus ir ar­chi­tek­to pa­var­džių įam­žin­ta ir me­ro An­ta­no Če­po­no­nio pa­var­dė.

Prieš­ta­rin­gi ko­men­ta­rai so­cia­li­niuo­se tink­luo­se pa­si­py­lė ir šven­ti­nė­je ei­se­no­je pra­va­žia­vus se­no­vi­nių au­to­mo­bi­lių, pri­klau­san­čių klu­bo „Ret­ro­mo­bi­le“ na­riams, ko­lo­nai. Ne vie­nam akį rė­žė tai, jog klu­bo au­to­mo­bi­lių ko­lo­nos prie­ky­je va­žia­vo so­vie­ti­nis au­to­mo­bi­lis su ru­siš­ku už­ra­šu „Mi­li­ci­ja“.

Vie­ni ko­men­ta­to­riai tai įvar­di­jo kaip akib­rokš­tą ir to­kiai šven­tei ne­tin­kan­tį, jos reikš­min­gu­mą men­ki­nan­tį ak­cen­tą, ki­ti ne­sup­ra­to, ko­dėl bū­tent ši so­vie­ti­nė re­lik­vi­ja va­žia­vo pa­čia­me ei­se­nos prie­ky­je, o ne, pa­vyz­džiui, koks gar­ve­žio ma­ke­tas? Bu­vo ir to­kių, ku­rie ta­me neįž­vel­gė nie­ko blo­go.

Ne vie­ną, ypač su vai­kais bu­vu­sius rad­vi­liš­kie­čius, ne­ma­lo­niai nu­ste­bi­no Rad­vi­liš­kio au­to­mo­bi­lis­tų klu­bo „Rad­vi­lis“ au­to­mo­bi­lių „pa­svei­ki­ni­mas“ – ko­ne vi­są ei­se­nos ke­lią šai­žiai cy­pin­tos lenk­ty­ni­nių au­to­mo­bi­lių pa­dan­gos ir kvė­pa­vi­mą trik­dę iš­me­ta­mų­jų du­jų de­be­sys.

Sa­vi­val­dy­bės pa­teik­tais duo­me­ni­mis, mies­to šven­tės są­ma­ta – be­veik 53,3 tūks­tan­čio eu­rų. Šven­tės rė­mė­jai jai sky­rė 12,2 tūks­tan­čio.

Au­to­rės nuo­tr.

Mies­to gat­vė­mis nu­si­drie­kė šven­ti­nė ei­se­na.

Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­te no­mi­nuo­tą me­di­kę Ire­ną Pa­lio­nie­nę (de­ši­nė­je) pa­svei­ki­no Po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos Rad­vi­liš­kio sky­riaus pir­mi­nin­kė Sta­sė Ja­nu­šo­nie­nė.

Rad­vi­liš­kio kraš­to gar­bės pi­lie­čiais no­mi­nuo­ti – et­nog­ra­fė Emi­li­ja Bra­jins­kie­nė ir pe­da­go­gas Jo­nas Bo­sas.

Mies­to par­ke ati­deng­ta Sta­sio Žir­gu­lio skulp­tū­ri­nė kom­po­zi­ci­ja „Mies­to met­raš­tis“. Joje ir mero A. Čepononio pavardė.

Šven­tės me­tu į at­sar­gą iš­leis­ti 49 nuo­la­ti­nės pri­va­lo­mo­sios pra­di­nės ka­ro tar­ny­bos ka­riai.

Ra­jo­no se­niū­ni­jos kvie­tė į iš­ra­din­gai pa­puoš­tus kie­me­lius.