
Naujausios
16 žmonių laukia vietos senelių namuose
Pastaruosius tris mėnesius į Kelmės rajono Liolių socialinės globos namus nebuvo priimtas nė vienas naujas globotinis. Norinčių čia patekti eilėje laukia 16. Jie pateks tik tokiu atveju, kai globos namuose atsilaisvins vieta, tai yra kas nors iš globotinių numirs. Laikinai globai seneliai priimami, kai kurį nors globotinių atostogoms išsiveža artimieji.
Senelių namų vadovai parengė projektą. Tikisi gauti paramą centriniam pastatui renovuoti. Po renovacijos turėtų atsirasti 22 naujos vietos seneliams, kurių senstančiame rajone vis daugėja.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Išeitis – globos namai
Pavakarys Lioliuose. Iš daugiabučio, kuriame įrengti būstai globotiniams, į centrinį pastatą vakarieniauti traukia sveikesnieji seneliai. Ligoti gyvena tame pačiame pastate, kuriame įsikūrusi valgykla.
Su likimo drauge vakarienės keliauja Irena Šimkuvienė. Moteris gyveno Pagryžuvyje. Išaugino tris vaikus. Bet jie gyvena toli. Dirba. Kasdien nepalakstys prižiūrėti mamos. Kai neteko vyro, poniai Irenai buvo sunku ir psichologiškai. Nemėgsta vienatvės.
Nelengva buvo ir materialiai. Pensijos gaudavo 470 litų. Ir vaistai, ir maistas, ir malkos, ir komunaliniai mokesčiai. Nematė kitos išeities – tik eiti į senelių namus. Nesigaili. Per atostogas ją paviešėti išsiveža vaikai.
Senelių namuose moteris taip pat nenuobodžiauja. Mėgsta rankdarbius. Mezga raštuotas kojines. Jas dovanoja likimo draugams iš senelių namų, kai yra jų gimtadieniai.
Kita jos draugė neria servetėles. Jau galvoja apie dovanėlę savo draugei, kuriai sukaks 75 metai.
Ponia Irena ir kitos stipresnės globos namų gyventojos dar prižiūri ir Anapilin iškeliavusių Lioliuose palaidotų senelių kapus.
I. Šimkuvienė senelių namuose sako nesijaučianti vieniša. Laiptinėje gyvena 8 likimo draugai. Ji turi atskirą kambarį.
Dabar jau žino, kad niekuomet nebegrįš į savo namus. Kurį laiką nepardavė buto Pagryžuvyje. Tačiau pernai seneliams, turintiems nekilnojamojo turto ir gyvenantiems globos namuose, įvedė turto mokestį. Ponios Irenos vaikai kas mėnesį turėdavo sumokėti po 260 eurų. Teko parduoti ir būstą, ir žemę.
Moteris nepeikia nei tvarkos, nei maisto senelių namuose. Sako, jog kartais juos palepina ledais, uogomis ir kitais skanumynais.
Kol pensiją gaudavo litais, poniai Irenai atlikdavo apie 70 litų kas mėnesį, nes globos namai paima tik 80 procentų globotinių pensijos.
Dabar atlieka tik 20 eurų. Suma lyg ir ta pati. Tačiau į parduotuvę senolė labai retai bevaikšto. Reikia vaistams, kitiems asmeniniams dalykams.
Įkandin I. Šimkuvienės vakarienės traukia ir kitas globotinis Zigmas Butkus. 52 metų vyras pasakoja esąs neįgalus. Tėvai mirė. Vienas nebegalėjo gyventi. Globos namai buvo vienintelė išeitis.
Paslaugų ir vietų daugės
Liolių socialinės globos namų direktorius Erminijus Simonavičius tvirtina, jog Liolių socialinės globos namai parengė projektą. Tikisi gauti Europos paramą atnaujinti centrinį globos namų pastatą. Šiuo metu čia gyvena 18 sunkią negalią turinčių žmonių. Vietų skaičių, atnaujinus pastatą, būtų galima išplėsti iki 40.
Be to, tikimasi įsteigti krizių centrą, kur galėtų laikinai apsigyventi nuo smurto kenčiančios moterys su vaikais ar kiti nelaimių ištikti žmonės. Norint išspręsti socialinės pagalbos problemą, būtina plėsti paslaugas namuose.
Direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Neringa Bagdonavičienė informavo, kad šiuo metu Liolių socialinės globos namuose gyvena 101 globotinis: 72 Lioliuose ir 29 Užvenčio padalinyje. Be to, dienas čia leidžia 15 Dienos centro lankytojų.
Ilgalaikė vieno globotinio globa atsieina 522 eurus per mėnesį. Sunkią negalią turinčio žmogaus išlaikymas kainuoja 723 eurus per mėnesį.
Dalis išlaidų padengiama iš globotinių pensijų, kitą dalį skiria Savivaldybė. Sunkios negalios globotiniams lėšas skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Globotiniai gauna pastogę, maistą, jiems nuperkami gydytojo išrašyti vaistai, drabužiai.
Autorės nuotr.
PRASMĖ: Liolių socialinės globos namuose gyvenanti Irena Šimkuvienė eidama vakarieniauti nešasi kibirėlį. Parneš sriubos negaluojančiai kaimynei. Moteris mato prasmę padėti gyviems likimo draugams ir rūpintis mirusiųjų kapais.
VILTIS: 16 eilėje į Liolių socialinės globos laukiančiųjų viltis, jog centrinis pastatas bus atnaujintas ir atsiras 22 papildomos vietos naujiems globotiniams.