Žmonijos supurtymas

Regina MUSNECKIENĖ
Koronavirusas keliauja per pasaulį. Iš vieno žemyno į kitą. Atėjo jau į 95 šalis. Siunčia išbandymus žmonėms skausmais ir oro trūkumu. Šienauja gyvybes. Sėja baimę. Jis atėjo supurtyti vartotojišką, suklydusį ir paklydusį pasaulį. Priminti apie gyvenimo trapumą. Grėsmės akivaizdoje priversti suvokti tikrąsias būties vertybes.
O kaipgi reaguoja civilizacijos išlepinta, prie malonumų pripratusi žmonija?

Amerikoje piktinasi, kad uždarė marihuanos parduotuves. Tik pagalvokite – ne duonos, o marihuanos! Kaip dabar reikės be žolės gyventi?!

Anglams baisiausiai gaila, kad uždaryti barai. Ką dabar veikti? Kur leisti vakarus?

Lietuvaičiai – kūrybingesni. Pakeiksnojo, kai buvo pastrigę pasienyje, bet grįžo – ir viskas gerai. Ne problema uždaryti barai. Galima baliavoti ir namuose. Tempiasi į daugiabučius draugus, skalauja virusą iš gerklės. Ar nepalieka užkrato laiptinėse – neaišku. Savo „žygdarbius“ reklamuoja feisbuke, šypsosi pasauliui ir virusui bedantėmis burnomis. Baliavos, kol pasibaigs užsienyje uždirbti pinigai. Paskui gal pasibaigs ir koronavirusas. Grįš į salotų laukus ir šeškų fermas. Karantinas jiems negalioja, kaip negalioja ir daugelis kitų Lietuvos taisyklių. Juk jie dirba užsieniuose.

Ko norėti iš Europos juodadarbių? Kai iš užsienio kurortų grįžtanti vieno rajono merė koneveikia pasienyje sugrįžėlius sutinkančius policininkus. Kai paslidinėję gydytojai, vos parskridę namo, kitą dieną jau keliauja gydyti pacientų. Kai net savivaldybių klerkai ir įstaigų vadovai, pasimėgavę poilsiu užsieniuose, nesiteikia laikytis karantino apribojimų. Eina į renginius, lanko posėdžius, perka maistą prekybos centruose, makaluojasi po miestą.

Galbūt jie neužsikrėtę? Galbūt nesusirgs? O jeigu užsikrėtę? Kokiam skaičiui žmonių prilipdys infekcijos kančias, o gal net mirtį? Antai iš užsienių specialiais reisais parskraidinti ir keltais parplukdyti Lietuvos gyventojai piktinasi, kad 14 dienų teks būti izoliuotiems.

Suprantama, tai griauna planus. Bet kam šiandien planų negriauna Covid –19? Ar iš tiesų taip neįmanomai baisu padykinėti nemokamame viešbutyje. Gauti nemokamą maitinimą ir visą aprūpinimą. Ar čia tikrai didžiausia gyvenimo tragedija?

Izraelis jau nuo kovo pradžios dvi savaites karantinuoja visus – ir savus, ir svetimus atvykėlius. Ir niekas dėl to nenumiršta.

O gal reikėjo elgtis taip, kaip Baltarusija. Išvažiavote į užsienį – tai ten ir būkite. Jokių parskraidinimų ir parplukdymų! Tuo pačiu jokių konfliktų ir jokio nepasitenkinimo.

Kol prie kiekvieno iš mūsų neprieis koronavirusas ir nepradės dusinti ar bent nesupurtys, tol, matyt, nepasimokysime iš svetimų klaidų.

Ir kaip čia mums galės padėti ministras Veryga? Ar keiksime jį, ar girsime, koronavirusui bus tas pats. Jam vienodai skanios ir juodadarbio, ir inteligento ir socialdemokrato, ir konservatoriaus, ir liberalo ląstelės.

Bet vistiek kai kuriems politikams koronavirusas – nepamainoma proga išsiloti ir sukabinti ant vienos galvos visas koronaviruso atneštas bėdas, kurių Lietuvoje, beje, dar ne tiek ir daug, palyginus su turtingomis Vakarų valstybėmis.

Lyg pilypai iš kanapių išlindę nuo arenos jau nuėję, bet tuo patikėti negalintys ir arenoje dar besivaidenantys politikai iš pradžių svarsto, ar karantino apribojimai nepažeidžia žmogaus teisių.

Paskui ima kaltinti, kad valdantieji nesusitvarko. O kas susitvarko geriau? Gal Italija ar Ispanija?

Buvusi prezidentė nepraleidžia progos parodyti savo pranašumą kritikuodama ją pakeitusį prezidentą ir nepagarbiai atsiliepdama apie sveikatos ministrą, kuriam šios karantino dienos – pačios sunkiausios.

Kada pagaliau įgysime žmogiškos empatijos? Kada suvoksime, jog grėsmės akivaizdoje reikia vienytis, o ne skaldytis? Kiek laiko nuolat riesimės ir plaksime save? Ar dar ilgai save peiksime ir būsime pasaulio durneliai? Juk iš tikrųjų taip nėra!

Koronavirusas jau parodė, jog neužsibūna ten, kur yra griežta drausmė, kur žmonės mažiau išlepę ir labiau disciplinuoti. Taigi, viskas priklauso nuo mūsų pačių.

Nepaisant šiam laikotarpiui neadekvačios kai kurių politikų laikysenos, išbandymas koronavirusu vėl telkia tautą. Kol vieni nepaiso nurodymų ir taisyklių, kiti aukoja pinigus ir apsaugos priemones medikams, perka brangią aparatūrą, kad būtų išgelbėtos gyvybės. Savanoriauja, padėdami pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms.

Įmonės keičia veiklą, kad aprūpintų gyventojus apsaugos priemonėmis. Antai „Utenos trikotažas“ jau siuva kaukes. Vilniuje įsikūrusi gamykla ne tik Amerikai, bet ir Lietuvai pradės gaminti komponentus koronaviruso tyrimų reagentams. Steigiami paramos fondai.

Tokiomis akimirkomis atbunda daugelio padorių žmonių patriotiniai jausmai ir troškimas padėti savo tautai.

Tačiau kai kurie kaip ta močiutė Kuraž, gyvenusi iš karo, pasinaudos susidariusia situacija. Abejoju, ar visi fonduose sukaupti pinigai pasieks tikrąjį adresatą? Ar dalis suaukotų lėšų nenusės kokių nors organizuotų ir pavienių gudruolių kišenėse? Juk panašiai nutiko, kai žmonės aukojo rublius ir auksinius papuošalus, vos atkūrus Nepriklausomybę. Kur jų aukos panaudotos, daugelis iki šiol nežino.

Pelnus jau skuba krautis farmacininkai, šiomis dienomis vos ne dvigubai pabranginę labiausiai perkamus nereceptinius vaistus, po tris eurus imdami už mažytį dezinfekcinio skysčio buteliuką.

Prekybos tinklai pabrangino kai kuriuos maisto produktus. Mat, pastaruoju metu buvo didesnė paklausa. Jų pavyzdžiu pasekė ir mažos parduotuvėlės, visu euru pabrangindamos kilogramą mėsos.

Nepaneigsi – koronavirusas klastingas ir baisus. Bet antra vertus, ar baimės akys – ne per didelės? Statistika skelbia, jog nuo paprasto gripo šį sezoną jau mirė 8 žmonės.

Kasdien daugybė pasaulio žmonių miršta nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, žūsta avarijose. Su šia statistika susigyvenome. Nes šitos mirtinos ligos neparalyžiuoja gyvenimo. Jomis neužsikrečiama.

„Covid – 19“ išaugino didžiulę baimę, pasėjo nerimą. Dar niekad taip negyvenome. Grįžę iš parduotuvės puolame plauti rankų. Dezinfekuojame rankines, pinigines, durų rankenas. Iš parduotuvės parsineštų prekių pakuotes.

Ir vis tiek atrodo, jog iš visų namų kerčių žvelgia virusas. Taip ir laukiantis, kol nusilps mūsų fizinis ir moralinis imunitetas.

Komentarai

kike    Pen, 2020-03-27 / 13:25
Seniai sakiau - emigrantas, baisus žmogus. Ką ir matome. Žinoma, yra išimčių. Bet tie, kurie telpa į išimtis, negrįžta, jie ten jau turi namus ar butus. Ir teisingiausiai pasielgė Lukašenka.
Saulius    Šeš, 2020-03-28 / 08:33
Stebint tą procesą man susidarė įspūdis, kad virusas labiau šienauja pietinių kraštų gyventojus.Šiaurės tautos greičiausiai atsparesnės todėl, kad dažniau susiduria su įvairiomis peršalimo infekcijomis, su gripu, gal todėl ta koronė mūsuose kol kas tik sėja paniką, bet reali grėsmė menka. O vapaliojantiems apie neva pažeidžiamas teises ir laisves būti dar laisvesniems iki neįsivaizduojamų aukštybių primenu, kad Kinija, ir ypač P.Korėja sugebėjo epidemiją suvaldyt tik „ išjungdama „ demokratiją tam tikram laikotarpiui, įvesdama gydytojų ir epidemiologų „ diktatūrą „, nes tik tokiu būdu įmanoma suvaldyt spartų viruso plitimą žmonėse.
.    Šeš, 2020-03-28 / 09:11
Ponia Reginute - turėjote auksinį šansą bent sykį be politikos ir politikierių apie gyvenimą pamastyti - praleidote... Kaip sakoma - eilinė kliurka... :)
miestietis    Šeš, 2020-03-28 / 11:31
Labai korektiškas ir solidus Reginos Musneckienės straipsnis apie mūsų šiandienines godas. Jei kalbėti apie kažkuomet suaukotą žmonių auksą, tai informacijos yra sočiai, tik reikia pasistengti- jis panaudotas tikslingai.
tata    Šeš, 2020-03-28 / 12:30
visai geras straipsnis. Trumpas tas kuris sakė, kad Amerika pirmiausia, taip pat sakė, kad kai oras sušils išeis ir virusas. Palauksim pamatysim, O jei nebūtų telikų, kompų, tai žmonės ir nežinotų apie šitą Dievo ar bankų rykštę......
Svečias    Šeš, 2020-03-28 / 15:51
TIESIOG NUOSTABUS, PAMĄSTYMUI STRAPSNIS, O YPAC PATIKO APIE D.GRYBAUSKAITĘ, GAILA, KAD NEPAMINEJOTE TŲ, KURIE KISA PAGALIUS Į RATUS ,ZEMINA MINISTRĄ , PREZIDENTĄ.VISADA NEPATENKINTI ,SNYPSCIANTYS KAIP GYVATES, NORINTYS ĮKASTI Būkime pakantesni vienas kitam, padekime, paguoskime, istarkime siltų zodzių.DABAR NE LAIKAS SMEIZTI VIENAS KITĄ,DABAR BŪKIME VIENINGI, NUOSIRDŪSIR GALVOKIME APIE KITUS, NE TIK APIE SAVE.sVEIKAME KŪNE SVEIKA SIELA.
S    Tre, 2020-04-01 / 16:34
Regina, iš kur jumyse tiek pykčio ir neapykantos? Kai dabar tiek baimių, norisi pozityvumo, bet ne, su pasimėgavimu juodą spalvą pilate.
Elena    Pen, 2020-04-03 / 12:10
Labai patiko straipsnis,tai yra apie tai ką mato ir jaučia kiekvienas padorus lietuvis,kantriai besilaikantis medikų nuorodų,taip pat piktinasi,kad Lietuvos prezidentui nepavyksta atvesti politikų į protą,kad ši pasaulį ištikusi bėda ne scena kur reiktų užsiimti politine įtaka ar debatais,kuris daugiau žada/bet niekada nevykdo/Tikra pagarba gerb. Verygai,kuriam tikrai super sudėtinga šiam globaliam incidente išlikti ramiu,kantriu ir tolerantišku.Dėkui už straipsnį.
:)    Tre, 2020-04-08 / 13:21

In reply to by Elena

Ponia, taip mato kiekvienas naivus Lietuvos pilietis. O neleidžiantis savęs iš tribūnų durninti, mato, kad jau esant didelei grėsmei, perspėjant specialistams, Veryga šaltu veidu melavo apie sukauptus "slaptus" rezervus. Kad nieko netrūksta ir netrūks. O net ir medikams daug ko tebetrūksta ir dabar. Nors karbauskiniai iš visur tas priemones "veža, neša, gabena" . Tik niekaip visko nepargabena. Ar ne todėl kiek įmanomai ilgiau buvo blokuojamas visuotinis testavimas? Ir dabar testų skaičiumi atsiliekame nuo kitų šalių - nežinome tikrosios padėties. O į prezidentą vilčių nedėkite, niekur jis neatves ir nenuves, negi nematote, kad jau mušta korta. Bet jei jums patinka aukšti ir gražūs - prašom, jūsų teisė :)
Vietinis    Šeš, 2020-04-04 / 12:29
Labai teisingas straipsnis. Bjauru, kada iš aukštybių nuvirtę galvos, bando spjaudytis nuodais. Tik kažin ar tie nuodai neatsisuks kada nors ir prieš juos pačius.
paaiškink, ponia, apie tai karbauskiui    Tre, 2020-04-08 / 12:59
"Kada suvoksime, jog grėsmės akivaizdoje reikia vienytis, o ne skaldytis?"

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.