
Naujausios
Gal nuplasnojo atgal į savo laisvę? Ten nereikės aukoti nemigo naktų, girdėti kūdikio riksmo, dalintis su juo viskuo, ką turi, rūpintis bent jau iki pilnametystės.
O gal ji gelbėjo kūdikį nuo to vargo, kurį kenčia pati? Nuo sunkaus, nebepakeliamo likimo? Nuo skurdo? Nuo benamio dalios? Gal nusprendė savo gyvenimo iššūkius sutikti viena, neveldama ką tik į pasaulį atėjusio kūdikio? Gal viliasi, jog jos mažylį priglaudę naujieji tėvai galės duoti jam daugiau negu ji galėtų?
Ar turime teisę ją smerkti? Juk nežinome, kas vyksta tos ką tik pagimdžiusios moters gyvenime. Ar apsisprendimas palikti kūdikį spontaniškas? Ar gerai apgalvotas veiksmas? Kokiomis aplinkybėmis jo susilaukta?
Iš to, kad vaikelis tvarkingai aprengtas ir nenumestas kur pakelėje ar neišmestas tualete, kaip vis dar pasitaiko, galime spręsti, jog mama nėra dar visiškai nužmogėjusi. Nežinome, kokios audros siautė jos širdyje nueinant palikus kūdikį.
Aišku tik viena, kad prieš keliolika metų atsiradę Gyvybės langeliai pasiteisino. Jie išgelbėjo 29 kūdikius. Beje, penkios mamos, pasinaudojo teise persigalvoti per tris mėnesius ir susigrąžino paliktus mažylius.
O kaip sekasi 24 visam laikui paliktiesiems? Ar jie rado tėvus ar bent globėjus? Ar yra mylimi? Ar saugūs? Kokius vardus jiems davė valdiškų įstaigų darbuotojai? Kaip paženklino jų likimą biologinių tėvų išdavystė? Ar jie nejaus, kad galveles glosto svetimos rankos, jeigu iš viso kas nors paglostys? Ar per sapnus nesišauks tikrosios mamos? Ar nebus išvežti kur nors į užsienį, kur su bejėgiais darys kas ką nori?
Bet vis dėlto jie gyvena. Nes Gyvybės langeliuose juos palikusios motinos neatėmė bent jau gyvybės ir žmogui duoto brangiausio dalyko gyvenimo, galimybės pabūti šiame prieštaringame, bet vis dėlto žaviame pasaulyje.
Dažnai prisimenu vieno vaikų namuose užaugusio vaikino žodžius savo žinomai, bet nepažįstamai motinai: "Ačiū tau, Monika, kad mane pagimdei. Kad suteikei man gyvybę. O užaugau šiaip taip ir pats. Dabar mano gyvenimas – mano rankose."
Šiandiena pasiūlo vis daugiau galimybių įsikibti į gyvenimą nereikalingiems vaikams. Kuriamos šeimynos ir bendruomeniniai vaikų namai. Neblogomis išmokomis globoti svetimus vaikus skatinamos šeimos.
Dėl civilizacijos ir emancipacijos motinomis negalinčios tapti moterys nori įsivaikinti mažylius. Kūdikis iš Gyvybės langelio, ko gero, viena iš geriausių išeičių. Paėmusi kelių mėnesių kūdikį jauna šeima mato jo pirmą šypseną, besikalančius pirmuosius dantukus, pirmuosius žingsnius, išgirsta pirmuosius žodžius... Tai padeda Gyvybės langelio vaiką lengviau priimti kaip savą kūdikį.
Bet grįžkime prie lemtingo sprendimo – atsisakyti ką tik gimusio mažylio. Vargu, ar savo kūdikį į Gyvybės langelį yra atnešęs bent vienas tėvas? Jis, dar prieš gimstant vaikeliui, dažniausia būna papustęs padus. Sunkų sprendimą turi priimti motina.
Viešint užsienyje tenka girdėti daug istorijų, kai moterys, nepajėgdamos ir nenorėdamos rūpintis vaikais, palieka juos vyrams. O pačios dingsta iš jų gyvenimo visam laikui.
Lietuvoje tokios praktikos nėra. Arba ji labai reta. Visa nepavykusių santykių pasekmių ir atsakomybės našta tenka moteriai.
Ar tikrai negalime jai padėti? Gal šalia Gyvybės langelių galėtų atsirasti ir Motinų namai. Ten galėtume sukurti sąlygas pačioms motinoms oriai auginti kūdikius. Ten po gimdymo su kūdikiais nuvežtume pasimetusias, neturinčias kur eiti mamas, aprūpintume jas būtiniausiais dalykais, pamokytume, kaip rūpintis atžala, o vaikui paūgėjus, padėtume jai integruotis į darbo rinką.
Žinoma, pasitaikytų tokių, kurios vis tiek nuo savo vaikų pabėgtų. Tačiau bent žinotume, jog valstybė padarė viską, kad mažylis turėtų bent vieną artimą žmogų – mamą.
Valstybei tai kainuotų pigiau negu išlaikyti institucijas, samdyti globėjus, finansuoti bendruomeninius vaikų namus ar šeimynas. Ir, ko gero, rastųsi daugiau laimingų motinų ir vaikų.
Deja, kol kas Lietuvoje vaiko teisės ginamos ne stiprinant šeimą, o tolinant ir atskiriant vaikus nuo tėvų. Žiniasklaidoje viena po kitos girdisi istorijos, kaip greitai, net neištyrus situacijos, nė neišklausius tėvų paaiškinimo, vaikai paimami iš šeimos ir kaip sunkiai vėliau tėvams sugrąžinami.
Dėl mėlynės ant kojos. Dėl paauglio melo keršijant tėvams, kad nenupirko dviračio ar brangaus telefono.
Po to, kai narkotikų prisirijusi motina su sugyventiniu mirtinai sumušė Matuką, visi tėvai laikomi potencialiais savo vaikų žudikais. Ir kalti čia ne įstatymai, o susireikšminę, buki, savo valdžią ištroškę rodyti tų įstatymų vykdytojai, neva ginantys vaiko teises.
Deja, prigimtinė ir pati svarbiausia vaiko teisė turėti tėvus, tegu kartais klystančius, bet mylinčius tikrus tėvus, kurių neatstos niekas kitas.
Tad neprošal būtų kartais pasivyti nuo Gyvybės langelio tuščiu krepšiu ir tuščia širdimi nueinančią motiną ir paklausti, kas jos gyvenime nutiko tokio baisaus, kad atsisako savo kūno ir kraujo...
Gal šalia Gyvybės langelių galėtų atsirasti ir Motinų namai. Ten galėtume sukurti sąlygas pačioms motinoms oriai auginti kūdikius.