Vargas dėl proto

Pradžiai – anekdotinė situacija iš veidaknygėje verdančio gyvenimo. Rašytojas, režisierius Vytautas V. Landsbergis savo profilyje pradėjo diskusiją „Kodėl žmonės taip nemyli Landsbergio?“ Vienas talentingas šiaulietis paprieštaravo. Esą myli Vytautą vyresnįjį „Minedas, Šurajevas, Raskevičius, Bartaševičius...“ Šį komentarą „patiktuku“ palaimino kultūros istorikė, profesorė dr. Rasa Čepaitienė. Diskusijos pradininkas akimirksniu užblokavo šiaulietį. Koks moralas? Nevark, išpažindamas meilę politikams. Bent jau nešiojantiems vieną pavardę...

Metai prasidėjo šią kadenciją konservatorių vykdytos užsienio politikos FIASKO fejerverkais. Pastarųjų, beje, didžioji dauguma gaminama Kinijoje. Per šventes stebime oro taršą ir slepiame gyvūnus nuo triukšmo. Vadinasi, nei kiniškų saliutų technikos, nei kitų prekių jokios jiems pritaikytos sankcijos neužkardino. O kinai už „neišmaniąją“ Lietuvos užsienio politiką vienu ypu nukirto bendradarbiavimo gijas. Taivaniečių atstovybės įkūrimas ir pavadinimas mūsų tėvynei brangiai kainavo. Tebebrangsta. Ir ateityje – nepigs. Todėl pribloškė Gabrieliaus Landsbergio viešas stebėjimasis, kad kinai diskriminuoja lietuvius, nebeišduodami šiems...vizų. Tai kas kaltas? Ir už kieno diplomatijos bukagalviškumą tie diktatoriai mus baudžia? Net su priešais nederėtų susipykti taip, kad negalėtum bent pasisveikinti...

Taigi, diplomatas, kuriam ant pečių esančiame organe tik kerštas, pavydas ir arogancija kunkuliuoja, yra baisesnis už patį didžiausią priešą. Pastarąjį gali atpažinti iš jo kenkėjiškos veiklos, o savos valstybės „protingojo“ ministro žingsnius tenka visą kadenciją stebėti ir įvertinti, tik rezultatus išvydus.

Galima tik apgailestauti, kad diplomatijos tėvo galvoje neužsilikę bent kiek senelio talentų. Dar prasčiau, kai tą makaulę savi begalviai palaiko, nerasdami gebėjimo bent pavėluotai pripažinti klaidas.

Parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika [Taivanu] grupės pirmininkas Matas Maldeikis tik grįžęs iš Taivano sužinojo, kad jo proteguojamieji pardavinėja stakles Rusijos karo pramonei. Muitinės duomenų informacija rodo, kad Maskva 2023-aisiais iš Lietuvos draugų taivaniečių nusipirko 193 vnt. staklių už 29mln. JAV dolerių ir, perorganizavusi pramonę, gamina karo priemones, naikinančias Ukrainos infrastruktūrą bei žmones. M. Maldeikis lemena, kad čia yra „verslas-verslui“ klausimas. O aš jo norėčiau pasiteirauti, nuo kada uždrausta prekyba staklėmis su teroristais konservatoriams tapo verslu? Be to, gal dabar uolusis Taivano gynėjas patyrė Kinijos teritorinį vientisumą praktikoje?

Parlamentinių ryšių su Taivanu grupei priklausantis laisvietis, parlamento vicepirmininkas Vytautas Mitalas žiniasklaidai viešai pareiškė, kad „nustoti dirbti su Rusijos pramone yra Taibėjaus garbės reikalas.“ O M. Maldeikis teigia norintis pažiūrėti Lietuvos žmonėms į akis ir pasiteirauti „ką jūs galite padaryti daugiau“...

Kur buvo tie didieji žvilgsnių specialistai, kai nediplomatiškais veiksmais pridarė Lietuvai nemalonumų ir nuostolių? Ar bent galėtų pripažinti savo klaidas ir pakeisti Taivano atstovybės pavadinimą į visame pasaulyje įprastą – Taibėjaus? Negali? Tai neturi teisės iš kitų reikalauti nuodėmių išpažinimo. Nes prezidento Gitano Nausėdos bilietai į „Operos Fantomą“ nenužudė nė vieno žmogaus karo zonoje.

Baigdama šias įžvalgas netikėtai prisiminiau labai įdomią buvusią socialdemokratų „ūkio“ ministrę Birutę Vėsaitę, kuri, bendraudama su žiniasklaidos atstovais, vis pamiršdavo, kad nėra ekonomikos ir energetikos ministerijų vadovė. Ši politikė net buvo tapusi juokelių ir anekdotų heroje.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, „pasiklydęs“ diplomatų paskyrimo baruose, vis dažniau įklimpsta į Krašto apsaugos ar Ūkio ir inovacijų ministerijų veiklos sferas: tai Davoso susitikime karą „valandų bėgyje“ skelbia, tai kartu su ukrainiečiais dronų gamybos verslus kuria, tai Ukrainos moksleiviams slėptuves stato...

Žmonių jau seniai nebestebina nacionalinių politikierių vargai dėl proto galių. Tačiau sunku rasti pateisinimą rinkėjų sadomazochizmui – balsavimui už tuos, kurie vis apsunkina Lietuvos piliečių gyvenimą.