„Vakaro žinios“: mūsų Baltiją užgrobė ne rusai, o Nidos valdžia! (1)

Arūno BERNACKO fotomontažas
Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad visa Lietuvos teritorija su savo žeme ir vandenimis (tarp jų ir Baltijos) priklauso visiems Lietuvos piliečiams ir joks prezidentas, premjeras ar net pats Nidos meras neturi jokios teisės nei išnuomoti, nei juo labiau savo parankiniams dovanoti už dyką viso Baltijos pamario.
Kad mūsų neilgo pajūrio metras, ką jau ten, centimetras, yra aukso vertės - visiškas melas. Antraip patraukliausią Nidos paplūdimio atkarpą be jokio konkurso ar aukciono „okupavusi“ ir be jokio nuomos mokesčio „įsisavinusi“ skandalingai pagarsėjusi bendrovė „Miesto dviratis“ savivaldybei tiesiog neišsimokėtų.
Plačiau – „Vakaro žinių“ reporterio Dariaus Čiužausko ir neetatinio korespondento Vito Tomkaus tyrime.

Liūdnai staugiant šuneliams, kuriems šis pliažas anksčiau priklausė, ir dar garsiau kaukiant turtuolių sūneliams, kurie dabar čia šeimininkauja iki pat paryčių, vadinamojo „Kupolo“ baro šeimininkai ir toliau sau ramiai savivaliauja ir akivaizdžiai demonstruoja, kad jiems jokie įstatymai nerašyti, o jūra, kiek į ją baro lankytojai besisiotų, jiems yra iki kelių.

Mat jų „stogas“ – ne tik korumpuoti socdemai, ir net ne policijos komisaras, viešai besibroliaujantis su meru, bet net narkomanai, kurie dėl eilinės dozės gali lengvai pripjauti ne tik eilinį, bet ir neeilinį Lietuvos pilietį. Juolab kad naktinių orgijų metu čia tvarką daro ne vietos policijos pareigūnai, net ne Klaipėdos VPK patruliai ir net ne oficialiai registruotos saugos tarnybos, o juodais kombinezonais dėvinčios pabaisos, panašios į gorilas ar išsigimusius 90-ųjų metų banditus, kurių vieninteliai skiriamieji ženklai yra tatuiruotės bei skustos galvos. O ko bijo policininkai – savo komisaro Renato Požėlos ar naktinių gorilų – neaišku... Tik faktas, kad naktinių orgijų metu jokie pareigūnai čia nesilankė. Bent jau iki mūsų, „Vakaro žinių“ reporterių, įsikišimo...

O apsilankyti vakare pas liūdnai pagarsėjusio „Kupolo“ šeimininkus mus privertė ne tik skaitytojų komentarai, pasipylę po kritinių straipsnių apie išsigimusią Nidos valdžią, bet ir nemaža dalis buvusių bei esančių Nidos bendruomenės narių. Tarp jų – pareigūnų, kurie matydami, kaip „užpylę“ akis įvairių instancijų (valdžios, spaudos, inspekcijos, ką ten bekalbėti apie ne mūsų, bet kol kas dar ir ne rusų LRT) „tikrintojai“ broliuojasi su vietos karaliukais, buvo galutinai praradę viltį ką nors bent kiek į gerąją pusę pakeisti. Ir nors viltis dažnai vadinama „durnių motina“, pasistengsime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad neabejingų Nidos likimui piliečių širdies šauksmą išgirstų visa Lietuva.

...Puikus praėjusio savaitgalio oras poilsiautojus traukte traukė prie vandens. Netrūko jų ir Neringoje. Tačiau ne visi pliažai paprastiems žmonėms tapo prieinami. Pavyzdžiui, pasirinkęs Nidos šiaurinį paplūdimį galėjai pagalvoti, kad netyčia atsidūrei prie kažkokio įslaptinto objekto ar net valstybinės sienos su Rusija.

„Visada galvojau, kad Baltijos jūros pakrantė priklauso visiems šalies gyventojams. Pasirodo, klydau. Jau šeštadienį paplūdimys buvo aklinai užtvertas nuo kopų iki pat jūros. Juo praeiti nebuvo įmanoma. Negana to, stovėjo agresyviai nusiteikę apsaugininkai, be jokių identifikavimo ženklų. Metaliniais gardais užsitvėrę priėjimus bei išėjimus nuo jūros, jie stabdė visus ir tiesiog chamiškai klausinėjo: „Kur eini?“ Nesvarbu kam, merginoms ar mamoms su vaikais, liepta apsisukti ir eiti atgal. Lyg kokia nors gauja būtų okupavusi bendrą paplūdimį“, – stebėjosi savo akimis viską mačiusi poilsiautojų pora iš Vilniaus.

Ypač juos piktino tai, kad kažkoks nesiskutęs renginio organizatorius, prisistatęs Karoliu, bet nepasisakęs pavardės, kažkam aiškino, kad viskas čia yra teisėta, nes jis turi pačios Nidos merijos leidimą. Todėl ir elgiasi kaip privačios Baltijos pakrantės šeimininkas: ką nori – praleidžia, o kas nesusimoka – nelabai...

Betgi Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad visa Lietuvos teritorija su savo žeme ir vandenimis (tarp jų ir Baltijos) priklauso visiems Lietuvos piliečiams ir joks prezidentas, premjeras ar net pats Nidos meras neturi jokios teisės nei išnuomoti, nei juo labiau savo parankiniams dovanoti už dyką viso Baltijos pamario. (Na, nebent Konstitucinio Teismo teisėjai, pasitarę su Landsbergio ir Grybauskaitės dvasiomis, mums kitaip išaiškins...)

Tąkart vilniečiams poilsiautojams pavyko prasibrauti prie jūros. Deja, prieš metus to paties renginio metu pora jaunuolių, 6 valandą ryto norėjusių pasivaikščioti jūros pakrante, Karolio dresiruotų gorilų buvo net tik apstumdyta, bet ir išgirdo necenzūrinių grasinimų panaudoti smurtą. Tik pradėjus filmuoti, jie „pasipuošė“ ciniškom šypsenėlėm“ , o į klausimą, koks vardas, atsakė: „Auksinis kardas...“ Kadangi vaizdo įrašas saugomas „Respublikos“ redakcijoje, norėtųsi juos pasamdžiusio Karolio pasiteirauti, kas išmokė tas gorilas taip kalbėti ir ką konkrečiai reiškia tie žodžiai - ar norėta auksu papirkti, ar kardu per galvą užtvoti?

Nesitaikstydami su tokia akiplėšiška savivale, kitą dieną mes pabandėm išsikviesti į pagalbą policiją. Deja, paaiškėjo, kad per šventas dienas, t.y. per patį poilsiautojų siautulį ir didžiausią turistų antplūdį, Nidos policija nedirba, o ilsisi. O gal slepiasi nuo pliažinių gorilų arba agresyvių pijokų bei narkomanų. O gal bijo savo mero ar savo komisaro, kurie tokį darbo laiką jiems patvirtino, atiduodami naktinį gyvenimą Neringoje neprisistatantiems ir įtartiniems tipams valdyti? Įtarimas dar sustiprėjo, kuomet telefonu susisiekėme su Klaipėdos VPK viršininku Alfonsu Motuzu, kuris iš pradžių mus pasiuntė ant... 112, ir tik po ilgų įkalbinėjimų šiaip ne taip sutiko susisiekti su savo vadovaujamu ekipažu Nidoje, kurio mes laukėme net tris valandas.

Ir tai padėjo. Tą pavakarę į bendro naudojimo paplūdimį jau buvo galima praeiti netrukdomai. Neidentifikuotos gorilos su praeiviais elgėsi itin mandagiai ir kaip išdresiruotos bolonkės meiliai viaukčiojo, rodydamos visiems kelią. Deja, apsilankiusių pareigūnų nesudomino anoniminių apsauginių tapatybės, nesiaiškino su organizatoriais, kodėl nesilaikoma Lietuvos įstatymų dėl alkoholio vartojimo bei triukšmo, kuomet privaloma ramybė. Užtat reaguodama į mūsų žodinį pranešimą, Neringos policija pradėjo administracinę teiseną dėl paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ar pakrančių apsaugos juostų apsaugos ir naudojimo režimo pažeidimo. Didžiausia už šį nusižengimą gresianti bausmė – 140 (asmenims) ir 290 (juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims) eurų bauda. (Beje, vėliau su mumis susisiekęs vyr. tyrėjas Nerijus, labiau garsėjantis kaip puikus šokėjėlis ir dainorėlis, kažkodėl kalbėjosi taip familiariai, tarytum mes būtume karves kartu ganę. Įtarimą sukėlė tai, kad jis labiau domėjosi ne drastiškais faktais, o tuo, ar mes TIKRAI viską užfiksavome?  Atsakėm paprastai, viską paskelbsime spaudoje, o jei kam pasirodys, kad tai netiesa, galės drąsiai mums kelti baudžiamąją bylą dėl šmeižto... Tada ir paaiškės, ką per kelias savaites Nidoje matėme mes ir ko per metų metus negali arba nenori matyti nei vietos, nei Klaipėdos, anei sostinės pareigūnai.)

„Vakaro žinioms“ neprireikė daug laiko išsiaiškinti, kad šioje Nidos šiaurinio paplūdimio dalyje šeimininkauja bendrovė „Miesto dviratis“. Ji ant paties Baltijos jūros kranto, tiesiog paplūdimyje, pastatė barą „Kupolas“. Pliažo atkarpa ties juo aklinai užtveriama, kad niekas netrukdytų čia vykstančioms šėlionėms.