Skaitytojo „atlaidai“ dėl dviejų vokiečių kapų

Skaitytojo „atlaidai“ dėl dviejų vokiečių kapų

Skaitytojo „atlaidai“ dėl dviejų vokiečių kapų

Kasdien „Šiaulių kraštą“ skaitantis Pelkelės kaimo (Akmenės rajonas) gyventojas Erikas Silius pranešė redakcijai norįs parodyti jam žinomas vietas, kur per II pasaulinį karą palaidoti du vokiečių kariai. Kai tai padarė, pasakė: “Apturėjau atlaidus“.

Vieno kareivio Fridriko Nanke kapą Pelkelės kaime geriausiai žinojo mano žmona, kuri mirė prieš ketverius metus. Ji mokėjo vokiškai, todėl jiedu bendraudavo. Jai buvo apie aštuoniolika metų, jis — ketveriais metais vyresnis. Mat netoli jos namų 1944 metais, kai traukėsi vokiečių kariuomenė, buvo tankistų poilsio vieta. Mirtis ištiko rugpjūčio mėnesį. Kai iš fronto linijos grįžo poilsiui tankistų ekipažas, o Fridrikas prigulė medžių pavėsyje ir, matyt, užmigo. Netrukus grįžo kitas tankas ir pervažiavo atgulusį tankistą.

Mano žmona matė, kaip buvo laidojamas kareivis. Draugai jam iš lentų, kurias paėmė iš vietinio ūkininko, sukalė karstą. Į jį įdėjo ir šampano butelį, į kurį prikišo popierių. Tai galėjo būti kokie nors dokumentai.

Po karo palaidojimo vieta buvo aptverta, stovėjo kryželis. Žmona kas pavasarį sutvarkydavo kapelį, nunešdavo gėlių. Kada viskas sunyko — nepamenu. Tą vietą atseku, nes ten kažkas išpylė sunkvežimį šiukšlių.

Antrą kareivį palaidojo mano tėvas netoli savo namų, buvusių prie dabartinio Šaltiškių molio karjero. Taip pat 1944 metų rudenį — kai rusai nustūmė vokiečius, o mes grįžome į sodybą, iš kurios buvome pasitraukę nuo fronto mūšių. Tėvas kartu su kaimynu iškasė duobę prie griovio posūkio ir paguldė kareivio kūną, įsukę į milinę. Kartu su batais, šalmu. Palaidojo be karsto, nes jam sukalti neturėjo lentų — sodybą rado sudegusią.

Tada aš buvau vaikas ir nunešdavau gėlyčių kareivėliui ant kapo. Paskui pats palikau kareiviu, išvažiavau iš namų, ir tą vietą apleidau.

Kodėl tiek ilgai niekam nepranešiau apie kareivių kapus? Tarybiniais metais nebuvo galima, nes būtų palaikę prijaučiančiais fašistus. O šiais laikais vis ruošėmės kur nors kreiptis.

Užtat dabar, kai parodžiau tas palaidojimo vietas, jaučiuosi, kad aplaidus apturėjau. Gal kas susidomės, paieškos. Juk vokiečių kareiviai turėjo metalinius ženklelius su numeriais, jie turėtų būti kape, todėl galima nustatyti kas tie žmonės ir iš kur.

Užrašė Vytautas RUŠKYS

Vytauto RUŠKIO nuotr.

ATMINTIS: Pelkelės kaimo 77 metų gyventojas Erikas Silius pamena vietas, kur II pasaulinio karo metu palaidoti vokiečių kareiviai.