Siūloma išplėsti kremuotų palaikų pelenų išbarstymo galimybes Lietuvoje

Asmeninė nuotr.
griskevicius
Pastaraisiais metais Lietuvoje sparčiai keičiasi laidojimo papročiai, populiarėja palaikų kremavimo tradicija.
Tačiau pagal šiuo metu galiojančius įstatymus šiandien kremuoti palaikai gali būti tik laidojami (saugomi) dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume, o pelenai išbarstomi tik kapinių kremuotų palaikų barstymo lauke.

Todėl kremuotų palaikų išbarstymas ar urnos užkasimas ne kapinėse ar kolumbariume, šiandien gali velionio artimiesiems užtraukti administracinę atsakomybę. Prieš kelis metus įgyvendinant šviesaus atminimo legendinės aktorės ir režisierės Galinos Dauguvietytės valią, jos urna su pelenais palaidota Biržų rajone, Dauguviečiuose – jos senelių ir tėvų sodyboje. Tačiau tada paskutinės valios įgyvendintojai tapo įstatymo pažeidėjais.

Minėta istorija nėra vienetinis atvejis. Nesant galimybės išpilti mirusiojo pelenus atsakingai, saugiai jūroje, upėje ar neurbanizuotoje vietovėje, sudaro sąlygas neteisėtai tai atlikti pasirinktose vietose. Pajūrio regioninio parko darbuotojai ir svečiai lankytinose pajūrio vietose (ant Olando kepurės ir kitur), pliažuose vis dažniau randa pelenų ir mirusįjį po kremavimo identifikuojančių žetonų, paplūdimio šiukšliadėžėse aptinkamos palaikams laikyti skirtos kapsulės. Tai rodo, kad nelegalaus pelenų išbarstymo praktika plinta.

Tad siekiant apsaugoti viešąsias, žmonių lankomas vietas nuo plintančios praktikos nelegaliai barstyti mirusiųjų pelenus ir suteikti alternatyvą, kuri leistų įgyvendinti paskutinę mirusiojo valią, su kolegomis LR Seime teikiame iniciatyvą išplėsti kremuotų palaikų išbarstymo galimybes numatant leisti pelenus išbarstyti jūroje, upėse bei neurbanizuotuose teritorijose.

Užs. Nr. 472903