Šikšnosparnio efektas: chaoso Vyriausybė

Nereikia didesnės nuovokos perprasti, kad pavadinimui pasitelktas žymaus amerikiečių matematiko ir meteorologo Edvardo Nortono Lorenco (1917-2008) chaoso teorija ir jos drugio efektas: „Ar gali drugelio sparnų plazdėjimas sukelti tornadą Teksase?“ Gali. Tik šiuo atveju kalbame apie šikšnosparnį Kinijos Uhane, mažytį naktinį skraiduolį, nusiaubusį visą pasaulį. Taip pat ir Lietuvą, vis giliau panyrančią į chaosą. Ir dėl to atsakomybė pirmiausia tenka I.Šimonytės Vyriausybei, kurią jau galima vadinti chaoso Vyriausybe.

O juk I.Šimonytės Ministrų kabinetas didesnių klaidų tarytum ir nepadarė. Bet chaoso teorija ir atskleidė, jog mažiausi, net neįžvelgiami, pradinių sąlygų skirtumai gali nulemti neprognozuojamus milžiniškus padarinius, šią chaoso teoriją patvirtino ne tik meteorologijos, bet ir biologijos, medicinos, psichologijos, psichiatrijos ir kitų sričių praktika.

Antai tartum nežymus ministrės A.Armonaitės „suplazdėjimas“ balandžio pradžioje – pažadas plačiai atverti prekybos vietas. Nudžiugę prekybininkai pradėjo atšaukinėti iš prastovų darbuotojus, prisipirko antikovidinių priemonių, pateikė užsakymus tiekėjams. Tuščios pastangos. Pasirodo, ministrės žodžiai neverti nė sudilusio skatiko. Per nusiminusią ir suvargusią Lietuvą nusirito dar didesnė nusivylimo banga.

Ir pati premjerė vien šią savaitę su kaupu „priplazdėjo“. Savaitė prasidėjo chaosu Vilniuje, mat sekmadienį sostinės savivaldybė buvo pakvietusi vakcinuotis ir jaunesnės amžiaus grupės (55-65 metų) senjorus. Bet ir vėl buvo nuvilti tūkstančių žmonių lūkesčiai – prieš pat registracijos pradžią Vilniaus valdžia buvo priversta iniciatyvą atšaukti, nes Vyriausybė sukėlė vėją: kas leido savavališkai nustatinėti prioritetines vakcinavimo grupes?!

Kaip tokiais atvejais sakoma: daug ambicijų, bet mažai amunicijos.

Arba kompetencijos: premjerė pradėjo postringauti apie trečią skiepą, taip pat – apie būtinybę atidėti antrą „Pfizer“ skiepą dėl vakcinų stygiaus dar nepaskiepytiesiems. Bet Vilniaus meras kalba apie tūkstančius nepanaudotos vakcinos dozių, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pareiškė, kad ilginti terminų tarp pirmojo ir antrojo skiepo neleidžia „Pfizer“ instrukcija. Kiti ekspertai sako, kad gal ir galima prailginti tarpą tarp skiepų, tik neaišku, kiek laiko. Ar visuomenei pasidarė aiškiau ir ramiau? Ar premjerės darbas pradėti tokias viešas diskusijas, kai net specialistai neturi vieningos nuomonės?

Panašiai ir dėl galimybių (imuniteto) paso? Ką visuomenei manyti po premjerės pasamprotavimo, kad šis pasas leis „vykdyti kažkokias veiklas ir kažkur dalyvauti“, turint neigiamą COVID-19 testą, nors pats testas, kaip teisingai sako ji, imuniteto nesuteikia. Ką gi tas pasas suteikia, kam jis reikalingas? Tik nueiti į restoraną? Dar vienas „suplazdėjimas“, keliantis chaosą.