Šiaulių valdžios galvos – pro „barankos“ skylę

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Iki Kalėdų dar keli mėnesiai, o miesto politikus jau apėmė dovanų dvasia. Pusantro šimto tūkstančių eurų – nemenka dovana „Camelia“ vaistinių tinklui, metų pradžioje apsvaiginusiam miesto valdžią didžiule vaistinės patalpų nuomos kaina Centro poliklinikoje. Svaigulys, matyt, dar nepraėjo – negirdėdami racionalių argumentų politikai atleido minėtą vaistinių tinklą valdančią UAB „Nemuno vaistinė“ nuo nuomos mokesčio tris mėnesius atgal ir pusmetį į priekį.

Prieš savaitę rašėme apie miesto Savivaldybės užmojus atleisti UAB „Nemuno vaistinė“ nuo 9 mėnesių nuomos mokesčio už „Camelia“ vaistinės patalpas Centro poliklinikoje. 21 miestiečių valdžios išrinktasis suspaudė žalius mygtukus, ir tai lėmė, kad į vienas didžiausių šalyje, per 10 milijonų eurų metinius pelnus skaičiuojantis farmacijos tinklas sutaupys beveik 150 tūkstančių eurų, o miesto biudžetas vietoje šių pinigų gaus „barankos“ skylę. Begalinis dosnumas visų šiauliečių sąskaita.

„Zoom“ ekranėlyje nuotoliniu būdu posėdžiaujantys politikai vienas už kitą liejo saldesnes demagogijas. Meras Artūras Visockas, įprastai jam antrinantis pavaduotojas Domas Griškevičius, apsalę iš laimės, kad „Nemuno vaistinė“ nuo metų pradžios jau už kelis mėnesius sumokėjo 82 tūkstančius nuompinigių, įtikinėjo kolegas, kad to šiems metams ir pakaks, nes anksčiau šias patalpas nuomavęs šiaulietiškas „Valerijonas“ per kelerius metus tiek nesumokėdavo.

Toje vietoje ambicijos susišluoti iš farmacijos tinklo didelius pinigus ir iš jų sukurti Centro poliklinikos gerovę baigėsi. Kaip pavadino meras, „geriausia Šiaulių istorijoje nuomos sutartis“ subyrėjo kaip smėlis tarp pirštų...

Ir visai nesvarbu, kad farmacijos tinklas miestui nemoka nuomos mokesčio jau nuo liepos mėnesio, nors turėtų daugiau nei po 16 tūkstančių kas mėnesį, ir yra skolingas Savivaldybei apie 50 tūkstančių eurų. Kad lengviau prasimuštų miesto valdžios dosnumas, „Nemuno vaistinė“ pagrasino nutraukti nuomos sutartį. To pakako. Meras su vicemeru vienas per kitą gąsdino, kad norint nutraukti sutartį, Administracijos direktorius turėtų kreiptis į teismą dėl nesumokėto nuomos mokesčio. Abu valdžios „orakulai“ jau iš anksto žinojo, kad Savivaldybė bylinėsis ne vienerius metus ir bylą, žinoma, prapils. Ir dar visą tą laiką turės sumautus viešuosius ryšius.

Išeitis viena – padovanoti tuos 50 tūkstančių farmacijos tinklui, atleidžiant nuo nuomos mokesčio už praėjusius tris mėnesius, o kad mažai nepasirodytų, pridėti dar beveik 100 tūkstančių už ateinantį pusmetį. Dar už dvi birželio savaites Taryba farmacijos tinklą jau atleido, nes vaistinės veiklai trukdė poliklinikoje vykdomi remonto darbai.

O jeigu tie milijonieriai farmacininkai ims ir nutrauks sutartį – gąsdino pirmosios miesto galvos. Reikės skelbti konkursą iš naujo. O jeigu niekas nebepasiūlys 272 eurus už vaistinės kvadratą...

Bet jeigu jau kovo 31-ąją situacija bus tokia pati, nutraukti sutartį bus paprasta, nes Savivaldybė pati farmacijos tinklą bus išvadavusi nuo skolos jai. O tada jau ir konkursą surengti bus galima, ir dėl galimai mažesnės nuomos kainos širdies nebeskaudės.

Dar vienas unikaliai orakuliškas argumentas, kodėl vaistinių tinklą reikia atleisti nuo nuo patalpų Centro poliklinikoje nuomos mokesčio iki kovo 31 dienos – esą kitų metų pirmą ketvirtį bus sukurta vakcina nuo koronaviruso. Koks įžvalgumas!

Blaiviau mąstantys politikai bandė atverti valdžios vyrams akis, kad sprendimas leis didelio tinklo vaistinei iki kovo 31 dienos veikti nemokant nei vieno cento nuomos mokesčio. Kitų rinkos žaidėjų atžvilgiu ji turės išskirtines sąlygas. Kad tai yra didelis rinkos žaidėjas ir turi didelę manevro laisvę savo viduje. Bet dauguma Tarybos narių nieko nenorėjo girdėti.

Labai sujautrėję valdantieji aiškino, kad turi būti sąžiningi, kad šiuo metu patekimas į polikliniką apribotas, todėl vaistinė negali pilnai vykdyti savo veiklos. Politikai mušėsi į krūtinę esą patys apsunkino vaistinės veiklą, dabar patys turi palengvinti jai gyvenimą, pamiršdami, jog pirminis apribojimų autorius visai ne Šiauliuose. Tai – operacijų vadovas.

Jei karantino metu iš tiesų gydymo įstaigos buvo užvertos nuo pacientų, tai neseniai Centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis pranešė, kad pastaruoju metu kasdien pas medikus apsilanko 1000–1100 žmonių. Visi jie neapriboti ir turi galimybę užsukti į vaistinę. Pastebėtina, kad ir tais gerais ikikoroniniais laikais „iš gatvės“ į šią vaistinę neplūdo žmonės, nes aplink poliklinikos pastatą įsikūrusios dar kelios. Tarp jų ir „Camelia“.

Pats meras patvirtino, kad „vaistinė sumoka beprotiškas sumas galbūt dėl reklamos, nes akivaizdu, kad šita veikla yra kažin ar labai pelninga, vis tiek vaistų kainos nėra didesnės nei kitose vaistinėse“.

Tačiau „dėl reklamos“ dirbančią vaistinę politikai pagailėjo. Nors prieš tai ten dirbusio šiaulietiškam „Valerijonui“ kažkaip gailesčio nejautė. Ir po teismus su juo bylinėtis nebijojo, ir pralošti teismą... Pinigai ne tie.

Šiauliai turtingesni už Lietuvos valstybę! Vyriausybė nepripažino vaistinių tinklų nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiomis įmonėmis. Sveikatos apsaugos ministerija nesutiko atleisti vaistines nuo nuomos mokesčio už patalpas, nuomojamas ministerijai priklausančiose gydymo įstaigose, nors gyventojų patekimas į jas ne mažiau apribotas.

Valstybė net pandemijos paveiktas įmones nuo nuomos mokesčio atleido tik karantino metu ir porą mėnesių po jo ir tik nuo dalies – iki 50 procentų. Gal Vyriausybė negirdėjo, kad kitų metų pirmą ketvirtį atsiras vakcina nuo koronaviruso?

Kai kurie politikai, atkreipę dėmesį, kad vaistinė veiklą vykdo, gal tik mažesnėmis apimtimis, siūlė milijoninius pelnus generuojančią UAB „Nemuno vaistinė“ atleisti tik nuo dalies nuomos mokesčio. Tačiau valdantieji apsimetė net negirdėję tokių variantų.

Dar daugiau, mero bendražygis Eduardas Bivainis pareiškė, kad jie nerūšiuoja – verslas stambus, smulkus ar dar kažkoks.

„Tai, kad jie uždirbo pelną kokioje tai vaistinėje Vilniuje niekaip nesusiję su tuo, kad jie negali vykdyti veiklos Šiauliuose. Bendras pelnas ten gal ir yra, bet negražu žiūrėti į svetimą kišenę, kur mūsų neliečia“, – susigėdo politikas.

Iš tiesų, ko ten žvalgytis, kai turi biudžetą – pinigų daug, o uždirbti jų nereikia. Pusantro šimto tūkstančių miestui daugiau ar mažiau – niekinga smulkmena!

„Nemuno vaistinė“ mieste ne tik yra pasėjusi keletą „Camelia“ vaistinių, įsikūrusi Centro poliklinikoje, bet ir įsirengusi vaistinę ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre. Tiesa, čia nuomos mokestis kuklesnis, bet ir patalpos beveik perpus mažensės.

„Apie Dainų vaistinę mes nešnekame, kur jie turi atskirą įėjimą ir jei net ir kreiptųsi turbūt niekas nepalaikytume“, – principingu bandė atrodyti E. Bivainis.

„Nemuno vaistinė“ ėmė ir pričiupo drovuolį politiką už jo žodžius. Savivaldybės atstovai patvirtino, kad tą pačią dieną, kai E. Bivainis kompiuterio ekrane dėstė savo nusistatymus, farmacijos tinklas pateikė antrą dublį – prašymą atleisti nuo nuomos mokesčio ir Dainų sveikatos priežiūros įstaigoje. Nors mums apie tai, kad tokio reveranso Savivaldybės paprašė, vaistinių tinklo vadovė pranešė jau anksčiau.

Panašu, kad „Nemuno vaistinė“ dar kartą pamatuos miesto valdžios temperatūrą ir patikrins jautrumą koronavirusui.