Šiaulių miesto meras A.Visockas: Jie nori merus paversti paklusniais šunyčiais

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas privalomą moksleivių testavimą vadina valstybės mobingu prieš vaikus.
Šiauliai tapo pirmuoju Lietuvos miestu, susidūrusiu su koronaviruso krize. Būtent čia buvo nustatytas pirmasis mūsų šalyje COVID-19 atvejis. O neseniai Šiaulių verslai pirmieji pareiškė boikotą Galimybių pasui. Miesto meras Artūras Visockas neslepia, kad didžiuojasi šiais verslininkais ir tikina – Galimybių pasu, kuris priklauso ir jam, naudotis neketina.

 

Turbūt ne tik dėl to meras A.Visockas šiuo metu yra ne itin mėgiamas centrinės valdžios, tačiau daugybė šiauliečių tuo tik džiaugiasi. Kol kai kurių miestų tėvai kovoja už teisę į kokybišką vaikų ugdymą be testų, A.Visockas dar gegužės pradžioje paskelbė, kad šiame mieste visi pradinukai gali grįžti į mokyklas be privalomo testavimo. „Vakaro žinių“ kalbintas Šiaulių meras priverstinį testavimą vadina valstybės mobingu prieš vaikus.

- Matau, jog švietimo sistema žlunga akyse. Ir dėl to kalti mes, nes darome elementarias logikos klaidas. To rezultatas – 5-11 klasių moksleiviai nubaudė Vyriausybę, pareikšdami, kad jie nevažiuos testuotis, ir liko mokytis namuose. Dabar situaciją valdo jie. Į mokyklas iš jų grįžo tik 2 proc. Valstybė nieko negali padaryti.

Kuomet pradinukai buvo grąžinami į klases, galiojo buka taisyklė, kad visa šeima turi atvykti į mobilų punktą, ten buvo paimami kaupiniai, nuvežami į laboratoriją Vilniuje, o paskui grąžinami. Ir tai būtų daroma savaitgaliais. Paklausiau Vyriausybės, kaip nustatoma, kad atvyko visa šeima? Ar kas nors turi sąrašą žmonių, kurie gyvena šioje šeimoje, viename būste?

Nuo pradžių tas testavimas turėjo būti rekomendacinis, o ne privalomas. Juk pradinukai testuojami ne todėl, kad rūpėtų jų sveikata, o tam, kad per juos būtų galima „pasiekti“ suaugusiuosius ir testuoti juos. Bet tai daroma nevykusiai ir neefektyviai.

Praėjusią savaitę savivaldybėje susirgo keli darbuotojai. Man kyla klausimas, kodėl tada mes nesitestuojame kas kelias dienas savivaldybėse, Seime, gamyklose – visur, kur yra suaugusių žmonių. Juk čia yra daug didesnė tikimybė atrasti ligos židinius. Duokime gamykloms, prekybos centrams tuos nemokamus testus, kurie skiriami mokykloms. Bus daugiau naudos.

– Ar teisiškai galima taip nepaklusti Vyriausybės tvarkoms, kaip padarėte jūs?

- Tą savaitę valstybė savo pastangomis atsidūrė aklavietėje. Ji liepė testuotis, bet nedavė testų, ir pareiškė, kad nuo pirmadienio galioja privalomas testavimas. Mes, neturėdami testų, turėtume pradinukus išvaryti iš mokyklų, todėl, kad jie nesitestuoja, bet jie nesitestuoja, nes nėra testų. Vyriausybė reikalauja privalomų dalykų, kurių pati nesugeba užtikrinti, ir reikalauja, kad dėl to išvarytume visus pradinukus į nuotolinį ugdymą, o po dviejų dienų vėl grąžintume į mokyklas. Ką man būtų pasakę tėvai?

- Nebūtų patogiau nesipriešinti valdžiai?

- Bet tai niekur nenuvestų. Jeigu tiesiogiai išrinktas meras liaujasi atstovavęs žmonėms, tuomet jis nebe meras. Jis tėra valdžios pataikūnas, atstovaujantis aukštesnei valdžiai, net jeigu ji elgiasi neteisingai.

Nesuvaldysime pandemijos, jeigu mes tik nurodome, bet ne rekomenduojame. Mes neleidžiame žmonėms patiems priimti sprendimų. Pavyzdžiui, kalbėdami su švietimo bendruomene ir pasakydami, kad skiepai yra laisvas pasirinkimas, pasiekėme, jog visi mūsų miesto pradinių klasių mokytojai pasiskiepijo. Be to, šiandien Šiauliuose apie 95 proc. pradinukų yra klasėse. Nes mes elgiamės žmoniškai.

- Manote, kad už nemokamai dalijamų testų ir reikalavimo privalomai testuotis gali slėptis finansiniai interesai?

- Visko gali būti. Štai savaitgalį padarėme apie 4000 testų ir radome 5 greitųjų antigenų testus, parodančius, kad vaikai gali sirgti. Patikrinus giliau, nė vienas testas nepasitvirtino. Kitaip sakant, visi jie buvo klaidingi – vaikai sveiki. Dabar atliksime testų dvigubai daugiau ir didelė tikimybė, kad vėl nebus nė vieno sergančio. Tai reiškia, kad išleidžiame krūvas pinigų, bet tikriname ne toje vietoje.

- Šiauliai buvo pirmasis miestas, kuriame verslininkai pareiškė, kad netaikys Galimybių paso. Išreiškėte jiems palaikymą. Ar pats turėsite teisę gauti Galimybių pasą?

- Esu paskiepytas pirmąja vakcina, bet nesinaudosiu Galimybių pasu, nes tai yra niekalas, skirstantis žmones. Juk didžioji dalis žmonių dar nepaskiepyti. Daugiausia – jaunimas.

Paso įgyvendinimas paliktas savivaldybėms, neskyrus papildomų pinigų. Aš iš karto pasakiau, kad žmonės neskubėtų testuotis, nes tuomet ir taip užimtų medikų turėčiau prašyti dirbti ir savaitgaliais, kad galėtų aptarnauti besidarančius testus dėl galimybės pabaliavoti. Čia yra moralinis žlugimas.

Beje, dabar socialiniame tinkle galite rasti nemažai žmonių, demonstruojančių savo Galimybių pasą. Ar kavinėje tikrins mano dokumentą ir Galimybių pasą?

Kitas dalykas – jeigu aš valgau ne kavinės viduje, o lauke, ir man prisireikia į tualetą, turbūt mane vis tiek įleis į vidų, ten, kur kiti yra su Galimybių pasu. O jeigu ten mano pažįstamas ir aš prisėsiu prie jo stalelio pasisveikinti?

O kaip senyvo amžiaus žmonės, o kaip nėščios moterys, kurios negali skiepytis? Arba jauni tėvai su vaikais? Jų vaikai galės valgyti viduje, o tėvai turės likti už stiklo, nes dar neatėjo jų eilė skiepytis? Akivaizdu, kad nėra jokios logikos.

Tai, kas daroma, yra visuomenės kiršinimas ir segregavimas. Ir tai labai nesąžininga.

- Kalbėdamas apie Galimybių pasą, sakėte, kad jo kaina bus labai didelė. Ką turėjote omenyje?

- Man atrodo, kad Galimybių pasas yra tik dūmų uždanga. Kaip ir Stambulo konvencija, Partnerystės įstatymas. Manau, tikrasis tikslas – eliminuoti mero institutą tokį, koks jis yra dabar. Savivalda per daug aktyviai pradėjo vystytis. Tai erzina konservatorius. Reikia tą užgesinti. Geriausia – techniškai. Nes jeigu birželio mėnesį nebalsuos Seimas dėl referendumo, laikas bus praleistas. Manau, kad tai yra tikslas. Viskas „suveliama“, kad sukiltų daug dūmų ir pasislėptų pagrindinis tikslas.

Lietuvos savivaldybių asociacija buvo pasakiusi, kad reikia įteisinti tvarką tokią, kokia ji yra dabar, nes žmonės už ją pasisako. Netgi buvo parengti visi reikalingi dokumentai. Matome, kas tam priešinasi – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Nes jie nori, kad meras būtų kitoks – paklusnus šunytis. Neva Konstitucijos pataisoje numatykime, kad meras būtų tarybos narys ir savivaldybės vadovas, o visa kita apibrėšime kitais įstatymais. Kitaip sakant, vėliau jie Seime pasidarys taip, kaip jiems reikia.

Tai pikta partija, siekianti savo tikslų. Jie nesugeba konkuruoti laisvomis sąlygomis, nes tam reikėtų stengtis, todėl jie sugalvoja kitų būdų – eliminuoti merus įstatymų pagrindu. Manau, kad tai – pagrindinis šių dienų tikslas, o visos kitos temos yra skirtos tik žmonėms erzinti ir nukreipti jų dėmesį nuo to, kas vyksta.