Prasti popieriai – kaltas laikraštis

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jau kelis mėnesius kasdien informuojame apie pokyčius koronaviruso statistikoje. Ne dėl to, kad skaitytojams pasišiauštų plaukai, iššoktų akys ar nudegtų ausys. O dėl to, kad skaitanti visuomenė daugiau žinotų ir galėtų saugotis grėsmių, galų gale, nuo jų apsaugoti kitus.

Spalio 29-ąją Šiaulių apskrityje pagal sergamumo rodiklį pirmoje vietoje atsidūrė Šiaulių miestas. Apie koronaviruso situaciją skelbiama žinia pasidalinta ir feisbuke. Prierašas: „Iš apskrities savivaldybių prasčiausia situacija – Šiaulių mieste.“

Nuorodos laukelyje matomas apskrities žemėlapis – aiškūs visi skaičiai, paimti ne iš mistinio šaltinio. Šiaulių mieste 100 tūkstančių gyventojų sergančiųjų COVID-19 teko 604,8, Kelmės ir Šiaulių rajonuose – po 579,1, Joniškio rajone – 472,8, Radviliškio rajone – 100, Pakruojo rajone – 75,2, Akmenės rajone – 48.

Miesto meras Artūras Visockas, bandydamas dangstyti ant mistinių teiginių pastatytą mitą, esą Šiauliai puikiausiai tvarkosi su COVID-19, netruko sureaguoti.

„Noriu viešai paprašyti „Šiaulių krašto“ redaktoriaus tarpusavyje lyginti didžiuosius miestus, o ne Pakruojį, Kelmę, Radviliškį ir Šiaulius. (foto) Jūsų pateikiama antraštės informacija (beje, straipsnio tekste to nėra. Kodėl rašote tokią antraštę?!) yra labai keista ir sąmoningai neigiama. Tai nėra labai solidu“, – savo paskyroje feisbuke aiškina miesto vadovas.

Mere, nėra solidu žiūrėti į žemėlapį ir vis tiek nepamatyti, kad sergančiųjų skaičius 100 tūkstančių gyventojų yra didžiausias apskrityje. Nėra solidu ir vadinti prierašą prie nuorodos feisbuke antrašte.

Geriau nepasidaro ir palyginus didžiųjų miestų duomenis. Palyginkime Šiaulius ne tik su Pakruoju. Štai šio penktadienio ryto duomenys. Šiauliuose 100 tūkstančių gyventojų tenka 1 140,7 sergančiojo, Klaipėdoje – 860,2, Kaune – 656,6, Vilniuje – 690,5.

Jau trečiadienį pamatę oficialius duomenis sužinome, kad Šiaulių miestas pagal šį rodiklį aplenkė neseniai COVID-19 apokalipsę patyrusį Raseinių rajoną, kur dabar 100 tūkstančių gyventojų tenka 826,3 sergančiojo, ir taip pagal situacijos blogumą pakilo į antrą vietą Lietuvoje. Prasčiau tik Plungės rajone, kur rodiklis siekia 1 482,4.

Prabėgo daugiau nei savaitė, o situacija, kaip matyti, Šiauliuose dar blogesnė, nors ji visur prastėja. Tik klausimas, kodėl Šiauliuose tai vyksta taip sparčiai?

Akivaizdu, kad mero „kreipimasis“ yra tik komunikacinis skuduras (tiesa, dar ir skylėtas) dangstyti iš rankų slystančią situacijos kontrolę, o noras žmonių akyse atrodyti gelbėtoju – begalinis.

„Nenoriu nieko įžeisti, bet žemėlapyje pavaizduoti skaičiai ir yra 100-ui tūkstančių gyventojų. Būtent taip objektyviausiai ir galima palyginti sergamumo mastą nevienodo dydžio miestuose. O kadangi laikraštis vadinasi „Šiaulių kraštas“, tai numanau, kad jame būtent Šiaulių apskrities naujienos yra publikuojamos ir būtent todėl straipsnyje minimi visi Šiaulių apskrities miestai. Žmonės, įjunkit šiek tiek ir kritinį mastymą, o Gerb. Merui, kad ir kaip jį gerbčiau už iniciatyvumą, linkiu nebūti tokiam jautriam“, – rašo viena komentatorė Artūro Visocko paskyroje.