Naujos grėsmės valstybei: kiniškos kaukės, rusiška vakcina ir antrininkai

ELTA nuotr.
Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­tas ir Ant­ra­sis ope­ra­ty­vi­nių tar­ny­bų de­par­ta­men­tas prie Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pri­sta­tė šeš­tą­jį bend­rą Grės­mių na­cio­na­li­niam sau­gu­mui ver­ti­ni­mą. VSD di­rek­to­rius Da­rius Jau­niš­kis.
Dėl pandemijos mūsų valstybės saugumas susiduria ne tik su įprastais, bet ir naujais iššūkiais. Apie juos buvo kalbama vakar Seime pristatytoje Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) bendrai paruoštame grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinime. Kokios šios naujos grėsmės?

 

Melagienų istorijos

Pasirodo, trapia pandemine situacija bando pasinaudoti mums priešiškos jėgos iš išorės ir veikėjai valstybės viduje. Taip sakė VSD direktorius Darius Jauniškis. Vienas didžiausių iššūkių – tinkamas visuomenės informavimas, nes visuomenėje, pasirodo, platinamos melagienos apie skiepus, Vakarų neįgalumą, o tuo skuba pasinaudoti sąmokslo teorijų apologetai ir, žinoma, mums priešiškos užsienio tarnybos. Kaip visada.

Be to, per pandemiją buvo kelios dešimtys bandymų Lietuvoje rengti protesto akcijas. Jos nebuvo sėkmingos, bet, anot D.Jauniškio, organizuotos su gana gerais organizaciniais įgūdžiais.

„Per pandemiją Kinija ėmėsi kaukių diplomatijos, kad įtikintų žmones, jog Vakarai nesusitvarko savo namuose. Kinijoje pagamintos medicininės priemonės buvo pateikiamos kaip Kinijos kompanijų dovanos. Rusija savo ruožtu vykdo vakcinų „Sputnik V“ diplomatiją“, – pasakojo D.Jauniškis. Tačiau paklaustas, ar Lietuva turėtų įsigyti rusiškos vakcinos, atsakė:

„Norėčiau šį klausimą nukreipti sprendimų priėmėjams, ar mums būtina naudoti rusiškas ar kiniškas vakcinas.“

Į klausimą atsakė spaudos konferencijoje dalyvavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas:

„Koks procentas Rusijos piliečių yra paskiepyti ir kodėl toks noras padėti mums? Per du keturis mėnesius gausime apie du milijonus patikimų vakcinų iš Vakarų.“

Kita vertus, Lietuvoje irgi labai mažas procentas paskiepytųjų, tačiau mums planuotą vieną partiją vakcinų perleidome čekams ir dar kelioms ES valstybėms. Be to, jei mūsų Rytų kaimynė pirmoji išrastų patikimus vaistus nuo vėžio, negi irgi nepirktume?

Anksčiau D.Jauniškis buvo minėjęs, jog jo vadovaujamas departamentas ketina stiprinti medicininę žvalgybą, tačiau, kaip pats vakar pripažino, nesulaukė didelio palaikymo.

Hibridinė istorija

O štai krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ministerijoje artimiausiu metu pažadėjo sukurti Hibridinių grėsmių užkardymo centrą. Premjerė Ingrida Šimonytė neseniai pranešė, jog Lietuva nepirks rusiškos vakcinos, nes ji – hibridinio karo įrankis. Matyt, su šiuo įrankiu kovos ir Hibridinių grėsmių užkardymo centras. Tik keista, kodėl hibridinio karo įrankio visiškai nebijo Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid. Jei Europos vaistų agentūra (EVA) patvirtins, jog rusiška vakcina saugi, estai ją pirks.

Kita nauja grėsmė, kaip teigė D.Jauniškis, – dešinysis radikalizmas, padidėjęs jaunimo radikalizmas internetinėje erdvėje.

Kasmet Lietuvoje daugėja kibernetinių atakų. Dėl pandemijos keičiasi ir užsienio žvalgybų taktika. Kadangi žmonės mažiau važinėja į užsienį, bandoma gauti daugiau žinių įsilaužiant į įstaigų, organizacijų kompiuterines bazes.

AOTD direktorius Elegijus Paulavičius papasakojo, jog Rusija ėmė plačiau vykdyti internetinį šnipinėjimą. Taip pat šiemet rugsėjį planuoja karinius manevrus „Zapad 2021“ prie Lietuvos sienų, todėl padidės netyčinių incidentų pasienyje grėsmė.

Istorija su antrininku

Tačiau, nepaisant pandemijos, Kremlius pokštauja. VSD nustatė, jog pernai Vilniaus oro uoste nusileido Kremliui artimo oligarcho Jevgenijaus Prigožino lėktuvas „Hawker 800“. O 2020 m. vasario 13-ąją reisiniu lėktuvu į Vilnių atvyko J.Prigožino antrininkas, paso duomenimis, gimęs tą pačią dieną kaip ir tikrasis J.Prigožinas. Antrininkas nusifotografavo prie Susisiekimo ministerijos ir po penkių valandų išskrido namo. Po 13-os dienų J.Prigožino antrininkas dar kartą atskrido į Vilnių ir nusifotografavo prie Seimo, Valdovų rūmų ir Lietuvos nacionalinio muziejaus. Po to išvyko traukiniu į Baltarusiją, nors turėjo lėktuvo bilietą į Rusiją.

Vėliau viename Rusijos bulvariniame laikraštyje buvo paskelbta, jog Lietuvoje, nepaisant sankcijų, lankėsi pats oligarchas. Susisiekimo ministerijoje tarėsi dėl IT projektų. Vėliau lankėsi Seime. Informacija buvo paneigta. ES ir NATO šalys ja nesusidomėjo. Tačiau D.Jauniškis per spaudos konferenciją vis vien negalėjo paaiškinti, kodėl antrininkas nebuvo sulaikytas Vilniaus oro uoste. Jei J.Prigožinui įvažiuoti į Lietuvą draudžiama. Gal nepatikėjo, jog oligarchas gali skristi paprastu reisiniu lėktuvu? Taip galima sulaukti ir hibridinio Vladimiro Lenino vizito. Su fotografija prie prezidentūros.