Myg­tu­kų spau­dy­mas ty­lo­je

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Tarp Šiaulių miesto tarybos narių yra ir tokių, kurie ketverius metus miesto Tarybos posėdžiuose nepratarė nė žodžio.
Kovo 5-ąją rinksime naują Šiaulių merą ir miesto Tarybą. Galima prognozuoti, kad skirtingai nei 2019 metais, antrasis merų rinkimų turas greičiausiai bus. Kiekvienas iš kandidatų nusigriebs savo rinkėjų dalį ir A. Visockui jau per pirmą turą surinkti ne mažiau nei pusės rinkėjų balsų gali ir nepavykti.

 

Meras pyksta. Anot jo, Stasys (Seimo narys Stasys Šedbaras) inicijavo Vietos savivaldos įstatymą ir pakeitė mero įgaliojimus. Merai tampa vykdančiąja, o ne atstovaujamąja, kaip dabar, valdžia. Tai reiškia, kad jie turės ne tik malti liežuviu, sėdėti feisbukuose, darbo metu vedžioti šuniukus, bet ir dirbti – gilintis į problemas, valdyti finansus, pasirašyti dokumentus... Taip, merai nebeturės balsavimo teisės, bet užtat įgis svarų parašą – turės pasirašyti daugybę įvairių dokumentų. Tai iki šiol darė Administracijos direktorius.

A. Visockas tokį vaidmens pasikeitimą įvardijo merų virtimu „popierine žiurke“. Ar tai reiškia, kad iki šiol „popierinėmis žirkėmis“ buvo administracijų direktoriai, o Šiauliuose – Antanas Bartulis?

Bet A. Visockas nebūtų tobulas „lošėjas“, jei nesugalvotų, kaip suktis iš situacijos. Jis jau dabar formuoja savo būsimą politinio pasitikėjimo darbuotojų komandą. Jo valdančioji dauguma priiminėja ant teisėtumo ribos balansuojančius sprendimus jau naujos kandencijos Tarybai, kuri dar net neišrinkta.

Politinių debatų metu A. Visockas pareiškė, kad merui labai svarbu turėti savo komandą, kuri gilinsis į problemas, o meras tik dės parašus po jų pakištais dokumentais.

Meras skuba priiminėti sprendimus, kurie įsigalios tik susirinkus naujai išrinktai Tarybai greičiausiai dėl to, kad nėra tikras, jog pavyks suburti komfortišką valdančiąją daugumą.

Šią kadenciją valdančiąją daugumą sudarė 16 mero frakcijos „Dirbame miestui“ narių ir trys „valstiečiai“. Metams bėgant mero frakciją paliko Zakiras Medžidovas, tačiau į ją iš socdemų perėjo Gintautas Sitnikas.

Paklausinėjus šiauliečių, kas yra Šiaulių vicemerai, vieną arba kitą žinojo vos keli žmonės.

„Valstietis“ Egidijus Elijošius, postą gavęs už prisidėjimą prie valdančiosios daugumos, ir mero frakcijos atstovė Simona Potelienė. Miestiečiai juos galėjo matyti viešuose renginiuose jaukiai įsitaisiusius šalia mero, arba, jam įgaliojus, įteikiančius mero „garbės raštus“.

Didžioji dalis mero frakcijos „Dirbame miestui“ narių tapo patogiais balsavimo mygtukų spaudytojais. Tarp jų yra tokių politikų, kurie per ketverius metus Tarybos posėdžiuose neištarė nė žodžio. Arba – tik du: „noriu nusišalinti“. Mat dauguma Tarybos narių vienaip ar kitaip gauna pinigus iš miesto biudžeto, tad svarstant pinigų skirstymo klausimus balsuoti neturėtų. Tačiau jei nusišalintų visi trys ketvirtadaliai su biudžeto lėšomis susijusių Tarybos narių, nebebūtų kam priimti sprendimų. Todėl balsuojama, kad nusišalinti nereikia.

Tarybos ir mero sekretoriato paklausus, kiek kuris Tarybos narys 2022 metais pasisakė ar uždavė klausimus Tarybos posėdžių metu, Šiaulių miesto savivaldybės mero patarėjas, l. e. Tarybos sekretoriaus pareigas Arnas Ilgauskas pranešė, kad tokios statistikos neturi ir pasiūlė panagrinėti Tarybos posėdžių protokolus. Taip ir padarėme.

Tiesa, A. Ilgauskas informavo, kad praėjusiais metais vos du iš 31 Tarybos nario parengė teikė Tarybos sprendimų projektus.

Peržiūrėjus 2022 metų Tarybos posėdžių protokolus klausiančių, besidominčių teikiamais sprendimų projektais ir jais sprendžiama situacija, pasisakančių tais klausimais politikų pavardės nuolat kartojosi ir jos nepriklausė valdančiųjų sąrašui.

Keletą kartų posėdžiuose yra klausę, ar pasisakę 4 iš 19 valdančiosios koalicijos narių, neskaitant mero A. Visocko. Tai – Gintautas Lukošaitis, Irmantas Kukulskis, Irina Barabanova, Saulius Stasiūnas. Kartą pasiteiravo ir vicemerė Simona Potelienė.

Kadangi Tarybos posėdžiai transliuojami viešai, atrodytų, valdančiosios koalicijos politikai kaip tik turėtų veržtis kalbėti posėdžių metu ir aiškinti tiek oponentams, tiek gyventojams, kaip priimami sprendimai pakeis į gera šiauliečių gyvenimą. Deja, tuo dažniausiai užsiima tik meras.

Vien valdančiųjų balsais buvo priimtas ne vienas svarbus miestui klausimas. Pavyzdžiui, sunaikinta Suaugusiųjų mokykla, ją prijungiant prie „Saulėtekio“ gimnazijos kaip skyrių. Šioje gimnazijoje dirba keturi mero frakcijos nariai, trys iš jų – komitetų pirmininkai.

Žiūrint 2023 metų kovo 5 dieną vyksiančių rinkimų dalyvio A. Visocko suburto komiteto Nepartinio sąrašo „Dirbame miestui“ sąrašą atrodo, kad kuo nebylesnis šią kadenciją buvo Tarybos narys, tuo aukštesnė jo pozicija. Po A. Visocko antroji įrašyta S. Potelienė, toliau – trys Šiaulių miesto garbės piliečiai – Antanas Sireika, Violeta Laugalienė ir Nijolė Prascevičienė. Jie Tarybos posėdžiuose pratylėjo ir spaudė balsavimo mygtukus.

N. Prascevičienė praėjusius rinkimus A. Visocko sudarytame komitete buvo devinta, rinkėjai jai skyrė 16-ą vietą, ir ji paskutinė iš mero komandos pateko į Tarybą. Šių metų rinkimų sąraše ji – penkta.

2019 metais penktoji pozicija priklausė Gintautui Lukošaičiui. Tačiau gali būti, kad vienas aktyvesnių mero komandos narių, kurį nuolat meras girdavo, prisikalbėjo. Jis liko už dešimtuko ribų – 11-as.

10-uoju „Dirbame miestui“ sąraše įrašytas Vytautas Juškus, kuris šią kadenciją į Tarybą buvo išrinktas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos sąrašu. Tarybos posėdžiuose V. Juškus atliko prievaizdo funkciją. Jis nuolat reikalaudavo iš opozicijos, kad nustotų klausinėti, pasisakyti ir taupytų politikų laiką. Esą tam yra komitetai.

Kai kurie valdančiosios koalicijos atstovai komitetų posėdžiuose bandė išsakyti kitokią nei savo vadovų nuomonę ir net nebalsuoti už sprendimą, kuriam nepritarė. Dažniausiai tai būdavo klausimai, susiję su jų profesine patirtimi. Tačiau iki Tarybos posėdžio jų nuomonė jau pasikeisdavo.

Praėjusiais metais pakalbinus „Dirbame miestui“ frakcijos atstovą Irmantą Kukulskį, jis teigė nusivylęs politika ir daugiau į Tarybą nebeisiantis. Jis sakė tą laiką, kurį sugaišta politinei veiklai, galėtų panaudoti prasmingiau ir konkrečiau padėti žmonėms. Tačiau Lietuvos regbio federacijos prezidentas I. Kukulskis – vėl „Dirbame miestui“ sąraše. Savivaldybė skyrė 145 tūkstančius eurų Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijos aikštynui rekonstruoti.