Lietuva ir Lenkija pasirašė bendrą deklaraciją: Baltarusija ir strateginė partnerystė

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
„Abi Vyriausybės patvirtino paramos Baltarusijai priemonių planus. Visiškai palaikau premjero Morawieckio siekius būsimame ES viršūnių susitikime materializuoti ir ES paramos paketą – Maršalo planą Baltarusijai“, – teigė Saulius Skvernelis.
Bendrame Lietuvos bei Lenkijos vyriausybių posėdyje premjeras Saulius Skvenrelis ir Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pasirašė bendrą šalių deklaraciją dėl strateginės partnerystės ir Baltarusijos.

Skatins dialogą

Deklaracijoje pažymima, kad šalių strateginė partnerystė pastaraisiais metais sustiprėjo tiek kokybiškai, tiek kiekybiškai.

„Toliau skatinsime dialogą ir bendradarbiavimą saugumo, verslo, ekonomikos, tautinių mažumų, kultūros, švietimo, jaunimo mainų, mokslinių tyrimų ir kitose srityse; įsipareigojame ir toliau bendradarbiauti visais Europos Sąjungos klausimais, taip pat ir formuojant klimato politiką; ypatingą dėmesį dviejų šalių santykių srityje skirsime istorinei atminčiai ir nesusitaikysime su kai kurių valstybių akiplėšiškais bandymais perrašyti istoriją ir kitaip interpretuoti istorijos faktus“, – teigiama deklaracijoje.

Taip pat pažymima, kad plėtojant dviejų šalių santykius ypač svarbu stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse.

„Visuomet tvirtai rėmėme ir remsime kuo glaudesnį transatlantinį bendradarbiavimą, taip pat NATO ir Europos Sąjungos, su kuriomis mes siejame mūsų šalių ir Europos ateitį, bendradarbiavimą; skiriame ir skirsime mažiausiai 2 procentus šalies BVP gynybai, taip užtikrindami mūsų šalių tinkamą gynybinę parengtį ir kartu su sąjungininkais bei partneriais imdamiesi visų veiksmų bendrai gynybai ir efektyviam galimų agresorių atgrasymui užtikrinti“, – pažymima bendroje šalių deklaracijoje.

Šalys taip pat remia Baltarusijos nepriklausomybę, suverenitetą, teritorinį vientisumą.

„Palaikome Baltarusijos žmonių siekius gyventi laisvoje ir demokratinėje šalyje, valdant lyderiams, kurie būtų išrinkti laisvuose ir sąžininguose rinkimuose; apgailestaujame dėl šios šalies lyderių nenoro įsiklausyti į pilietinės visuomenės teisėtus lūkesčius, smerkiame prievartą bei kitas žmonių atžvilgiu naudojamas prievartinio persekiojimo priemones, raginame kuo greičiau surengti laisvus ir demokratinius prezidento rinkimus“, – teigiama deklaracijoje.

Šalys jau patvirtino paramos Baltarusijos žmonėms priemones, padėsiančias represijų aukoms ir žmonėms, kuriems reikalingas medicininis gydymas ar priežiūra, taip pat rems studentus, mokslininkus, kultūros ir meno sektoriaus atstovus, kurie dėl savo pažiūrų ir persekiojimo neteko darbo.

S. Skvernelis: Maršalo planas Baltarusijai privalo būti įgyvendintas

Premjeras bendrame Lietuvos bei Lenkijos Vyriausybių posėdyje teigė, kad abi šalių Vyriausybės patvirtino paramos Baltarusijai priemonių planus. S. Skvernelis taip pat teigė, kad palaiko premjero Mateuszo Morawieckio siekius būsimame Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime materializuoti ir ES paramos paketą Baltarusijai.

„Abi Vyriausybės patvirtino paramos Baltarusijai priemonių planus. Visiškai palaikau premjero Morawieckio siekius būsimame ES viršūnių susitikime materializuoti ir ES paramos paketą – Maršalo planą Baltarusijai“, – teigė S. Skvernelis.

Pasak premjero, Europa neturi pamiršti ir Ukrainos, Sakartvelo, kad toliau šalys eitų vertybinio suartėjimo su Euroatlantine bendruomene keliu.

S. Skvernelis taip pat teigė, kad reikia šalims stiprinti transatlantinį ryšį ir siekti nuolatinio ir tvirto JAV karinio buvimo Europoje ir mūsų regione.

„Norėčiau užbaigti pabrėždamas, jog matau esminį Lietuvos ir Lenkijos vaidmenį Euroatlantinėje bendruomenėje. Tai ir mūsų įsipareigojimų skirti 2 proc. viršijantį gynybos finansavimą išlaikymas, ir nuosekli Vakarų vienybės ir artimų Europos ir JAV ryšių puoselėjimo politika“, – teigė Lietuvos ministras pirmininkas.

„Gynybos ir saugumo srityje esame ne tik vienminčiai, bet ir strategiškai neatskiriami vieni nuo kitų. Todėl esame atsakingi už tinkamą NATO Šiaurės Rytų flango gynybos priemonių planavimą ir įgyvendinimą“, – teigė S. Skvernelis.

Bendrame Vyriausybių posėdyje dalyvauja per 20 abiejų šalių ministrų, taip pat abiejų Vyriausybių kancleriai. Posėdžiui pirmininkaus abu premjerai – S. Skvernelis ir M. Morawieckis.

Kaip skelbiama Vyriausybės pranešime, susitikimuose bus apibendrinta pasiekta pažanga plėtojant strateginę Lietuvos ir Lenkijos partnerystę. Daug dėmesio bus skiriama kultūrinių ryšių ir bendros istorinės atminties politikos stiprinimui, glaudžiam bendradarbiavimui švietimo srityje.

Taip pat informuojama, kad abiejų valstybių sveikatos apsaugos ministrai tarsis dėl COVID-19 pandemijos valdymo priemonių. Numatoma detaliai aptarti strateginių transporto ir energetikos infrastruktūros projektų įgyvendinimą ir ekonominių ryšių stiprinimo kryptis, ypač susijusias su akcinės bendrovės „Orlen Lietuva“ plėtra ir abiejų valstybių geležinkelių įmonių bendradarbiavimu.

Paskutinį kartą M. Morawieckis su premjeru S. Skverneliu buvo susitikęs birželio viduryje. Tuomet Lietuvos ir Lenkijos valstybių pasienyje abiejų šalių vyriausybių vadovai atvėrė dėl koronaviruso sukeltų grėsmių uždarytą Lietuvos-Lenkijos sieną.