
Naujausios
Viena iš mano rašinių herojų Marijona gyveno 107 metus. Vis prisimenu tą vasaros popietę, kai kalbėjomės. Sėdi ji tokia nežemiškai rami ant į trobos sieną atremto medinio suolelio. Nuo darbų sudiržusios rankos ilsisi padėtos ant kelių. Raukšlių išvagotas veidas spindi nežemiška šviesa. Juodu toliu apkalta skurdi senovinė dviejų galų troba už pačią Marijoną senesnė. Be jokių patogumų, dušų ar vonių. Prieš daug dešimtmečių ant virvių čia džiuvo rankomis skalbti vaikų vystyklai.
Bet savo gyvenimo vargus jau išvargusi Marijona sakė niekuomet niekam nieko nepavydėjusi, ant nieko nepykusi. Į visa, kas vyko jos gyvenime, žiūrėjusi ramiai – kaip į Dievo siųstą išbandymą, kurį privalo įveikti tik ji pati.
O paskui likimas dar skyrė gerą gabalą poilsio, kai gali sėdėti pasienyje ir žiūrėti į paprastutėje daržo lysvelėje žydinčias nasturtas, uosti aitrų suvešėjusių rūtų kvapą.
Juk gėlė vis tiek lieka gėle – nesvarbu kur ar prabangioje klomboje ar paprastoje lysvėje trobos pasienyje auga. Tas pats ir su žmogumi. Nesvarbu, turtuose ar varge gyventum – būsi žmogumi, jeigu tik norėsi juo išlikti. Jei pavydu ir kerštu nenuodysi savo širdies. Jei turtų ir valdžios siekis netaps gyvenimo tikslu, siekiamu bet kokiomis priemonėmis. Jei ramybe ilginsi savo gyvenimą.
Per ilgus darbo metus teko pažinti daug ilgaamžių. Dažniausia tai buvo moterys, būrio vaikų motinos. Kantrios žmonos, kartais ant rogučių parsivežančios kur nors patvoryje nugriuvusius girtus savo vyrus. Turėjusios labai elementarią, bet drauge ypatingą savo gyvenimo filosofiją, gebėjusios netgi tamsiausią blogį paversti šviesa, mokėjusios suteikti prasmę labai paprastam rutininiam savo gyvenimui ir kitaip negu mes šiandien vertinti joms duotą laiką.
Šiandien tų ilgaamžių jau nėra. Bet jos tarsi vadovėlį vėlesnėms kartoms paliko savojo likimo ir laiko šviesą.
Turtuose ar varge gyventum – būsi žmogumi, jeigu tik norėsi juo išlikti.
Išgyvenome tamsų prieškalėdinį laikotarpį, kai diena sutrumpėja iki minimumo. Vos išaušusi ir tuoj po vidudienio vėl pradėdavusi gesti diena šviesos atseikėdavo lyg vaisto. Todėl ilgais vakarais tos šviesos ieškojome savyje.
Dienomis kūrėme darbines metų ataskaitas publikai, kuriai vis dar esame atskaitomingi. Jose mes konstatuojame faktus. Blizgius, ryškius lyg papuošalai ant Kalėdų eglutės. Kad publikai atrodytume protingesni ir svarbesni.
O vakarais net ir nekuriamos ateidavo ataskaitos sau. Visiškai kitokios negu ataskaitos publikai. Jose mes galime ne tik konstatuoti, bet ir klausti. Atrodyti kartais dideli, kartais – menki. Nes tik mes patys žinome, ką iš tikrųjų jaučiame ir ko trokštame. Nes sau visuomet gali sakyti teisybę. Pravirkti, jei skauda. Nevaidinti didvyrio, jei palūžti. Nesikuklinti ir nevaržomai džiaugtis kad ir menkiausiu gyvenimo laimėjimu. Garsiai įvardinti kiaulystes, kurias tau padarė kiti arba pats kam nors sąmoningai ar nesąmoningai "pakišai kiaulę".
Tai ir yra mūsų sielos apšvieta tarsi kontrastas ilgųjų vakarų tamsai.
O dabar ir vėl pradeda ateiti šviesa. Iš lėto, atsargiai tarsi sėlintų, pailgindama dieną po sekundę, po minutę, po pusvalandį. Su kiekviena ilgėjančia diena tos šviesos kapnoja po lašelį tarsi laistytų per Kalėdas išdygusią viltį. Iš Ganytojo laukimo sėklos.
Toje daugėjančioje šviesoje baigia apsisukti dar vienerių metų ratas. Kai sveriame, ko buvo daugiau – gero ar blogo, proto ar kvailysčių, atsakomybės ar vėjavaikiškumo, atradimų ar praradimų, naudos ar nuostolių. Ir lyg bengališkos ugnelės žiežirbos pasklinda viltis, jog ateinančiais metais viskas bus geriau: pildysis norai, nuo pikto ir blogų palinkėjimų saugos likimą glostanti angelo ranka.
Šventės, kurias privalai sukurti ne tik sau, bet ir kitiems, pareikalauja daug pastangų. Ir kartais patyliukais pašnibždame ar net viešai pasakome – geriau jų nebūtų. Bet kai susirenka šeima, suvažiuoja po pasaulį pasklidę vaikai, kai sutinki seniai matytus seseris ir brolius, apkabini tėvus, jeigu juos dar turi, pasijunti saugus lyg mažas kūdikis prigludęs prie motinos krūtinės, lyg vaikas, įsitaisęs ant tvirtų tėvo kelių.
Tuomet supranti, kokia svarbi yra šeima. Joje lyg laivo kajutėje gali pasislėpti nuo visų gyvenimo audrų ir negandų. Čia niekas tavęs neapgaus, neišduos, tavimi nesinaudos, neįskaudins, nevers meluoti ar atlikti tavo prigimčiai svetimą vaidmenį, dėvėti kaukę, kokią nori matyti publika.
Ar ne todėl sakoma, jog šventės sukurtos šeimai? Ar ne todėl vieniši žmonės prieš šventes pasijunta dar vienišesni ir skaudesni?
Tuo tarpu publikai sukurtos demonstracijos, kai maršus groja orkestrai, o valstybės vadams pagarbą atiduoda kariuomenė. Kai keliamos vėliavos, skelbdamos didingą laiko dvasią.
Šeimos šventei nereikia patoso, nė vėliavų. Jos vėliava – nuoširdumas, jaukumas ir paprastumas. Lyg juodas kasdienės duonos kepalas padėtas ant lininio rankšluosčio.
Tuomet ateina suvokimas, jog mums labai reikia ne tik duonos, bet ir džiaugsmo skalsos. Kad jo užtektų ilgiems tarpušvenčių mėnesiams. Kad užtektų kiekvienam į tavo namus atvažiavusiam patirti tol, kol bus, ir dar įdėti į namus tarsi lauktuvių.
Tuomet ataskaita sau bus džiaugsminga. O iš tau šiam gyvenimui duoto laiko tarsi gruody pražydusi žibutė sklis šviesa.
Autorė yra Kelmės savivaldybės tarybos narė