Laikas sau ir savo pomėgiams

Laikas sau ir savo pomėgiams

Laikas sau ir savo pomėgiams

Radviliškio seniūnijos Gražionių kaime gyvenančios ilgametės „Šiaulių krašto“ prenumeratorės Birutė Mateliūnienė ir Janina Šarkuvienė nenusiteikusios gedėti prabėgusių darbingų metų. Pensinio amžiaus sulaukusios moterys laiką skiria pomėgiams: skaitymui, daržininkystei, rankdarbiams.

Laikraštis — šeimos dalis

„Šiaulių kraštą“ nuolat prenumeruojančios Birutė Mateliūnienė ir Janina Šarkuvienė sako, kad dienraštis tapo neatsiejama jų šeimų dalimi.

Moterys negalinčios išskirti, kokios temos patinka labiausiai. Laikraštį perskaito visą, nes naudingų žinių būna kiekviename puslapyje, priede.

„Nors gyvenu Radviliškio rajone, mielai skaitau puslapius su žiniomis iš Kelmės rajono. Esu kilusi iš šio rajono ir man visada įdomu, kas vyksta tėviškėje, kaip gyvena krašto žmonės“, — sako J. Šarkuvienė, turinti galimybę skaityti apie visus apskrities rajonus.

B. Mateliūnienė sako ypač atidžiai skaitanti „Sveikatos“ puslapius. Iš jų sužinojusi, pavyzdžiui, apie pieno grybo poveikį žmogaus organizmui. Moteris pieno grybą kurį laiką gėrė patarta pažįstamų, o dabar iš savo šeimos laikraščio sužinojo ir apie mediciniškai pagrįstą jo vertę.

B. Mateliūnienė kaupia spaudos leidinių medžiagą apie vaistingąsias, taip pat sveikatai teigiamos įtakos turinčias prieskonines žoleles, jų augina pati.

Augalai — ir sveikatai, ir maistui gardinti

B. Mateliūnienė kaupia spaudos leidinių medžiagą apie vaistingąsias, taip pat sveikatai teigiamos įtakos turinčias prieskonines žoleles, jų augina pati.

„Čiobreliai, melisa, mėtos, raudonėliai, ežiuolės, ramunėlės — tai tik dalis vaistingųjų augalų, kuriuos auginu savo darže“, — pasakoja B. Mateliūnienė. Moteris jų prisidžiovina, kad užtektų visiems metams.

Vaistinguosius augalus tinkamai išdžiovinti, kad jie neprarastų savo gydomųjų savybių, — irgi savotiškas menas. Ponia Birutė sako, kad džiovinti reikia pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Jos sodyboje tam yra įrengta speciali patalpa.

„Kai kuriuos vaistinguosius augalus sumaišius su prieskoniniais augalais, mišinius galima vartoti patiekalams pagardinti“, — sako Birutė ir aiškina, kokie mišiniai kokiems patiekalams tinka.

Daržovių patiekalams puikiai tinka maždaug lygiomis dalimis sumaišyti džiovinti bazilikai, melisa, gelsvė, petražolės ir salierų lapai.

Daržovių valgiams galima naudoti ir sėklų mišinius: krapų, kmynų, kalendros ir pankolių.

Patiekalams iš vištienos tinka baziliko, juozažolės, mairūno ir raudonėlio mišinys (iš sėklų — kmynai), kiaušinių patiekalams — džiovinto peletrūno, petražolės, salierų, krapų, dašio ir baziliko mišinys, kiaulienos patiekalams — baziliko, dašio, gelsvės, juozažolės, raudonėlio ir mairūno mišinys (iš sėklų — kmynai, kalendra).

Amžius ir jo privalumai

B. Mateliūnienė randa laiko ir meninei kūrybai. Jos ėmėsi, įsijungusi į Ūkininkių draugijos „Saulėgrąža“ veiklą.

Birutę ypač patraukė dekupažas. Šia technika atliktų darbų jos namuose — jau visa kolekcija.

Prireikus pasipuošti, Birutei netenka sukti galvos, kokį vėrinį pasikabinti ant kaklo ar ką įsisegti į atlapą. Papuošalų dėžutėje yra ne vieneri jos pačios suverti karoliai, ne viena pačios pasigaminta sagė.

B. Mateliūnienės kaimynė J. Šarkuvienė verpia siūlus, yra puiki šios srities specialistė. Dailiai gali suverpti siūlų ne vien iš avies, bet ir iš kerpamų šunų vilnos. Moteris sako, kad iš šunų vilnos numegztos kojinės turi dar ir gydomosios galios pasiligojusiems sąnariams.

„Anksčiau nė nepagalvodavome, jog ateis metas, kai nors ir visas savo dienas galėsime skirti tam, kas labiausiai patinka“, — sako moterys.

Jadvygos BUIVYDIENĖS nuotr.

KŪRYBA: Birutės Mateliūnienės (dešinėje) papuošalų dėžutėje — jau ne vieneri pačios pagaminti karoliai. Šalia Birutės — žolynų žinovė Janina Šarkuvienė.

AUGALAI: Gražionių kaime gyvenančios Birutės Mateliūnienės sodyboje auga nemažai vaistingųjų bei prieskoninių augalų.