Kodėl mirusieji turėtų būti laidojami maišuose, nežino net A.Veryga

Redakcijos archyvo nuotr.
Aurelijus Veryga.
Žmonės piktinasi, kad, mirus artimiesiems, sirgusiems COVID-19, juos reikia laidoti specialiuose maišuose, taip jiems parodant nepagarbą. Juk mirusieji nekvėpuoja, nekosti, nečiaudo, todėl kitų lyg ir negali užkrėsti. Buvęs sveikatos apsaugos ministras ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas Aurelijus Veryga „Vakaro žinioms“ pripažino, kad atitinkamą tvarką įteisino, nes taip jam patarė virusologai. Tačiau jų argumentų nežino, pasirašė aklai.

 

VŽ žurnalistas

„Kodėl mirusieji nuo koronaviruso turi būti laidojami įdėti į maišus? Juk užkrėsti jie negali, nes nei čiaudo, nei kosti. Tai – nepagarba mirusiems. Be to, net negalima pažiūrėti, ar tikrai laidoji savą žmogų. Kodėl? Gal galite to paklausti už tokią tvarką atsakingų žmonių?“ – „Vakaro žinių“ paprašė ištikima dienraščio skaitytoja Vanda Kondratavičienė.

Kol dar buvo ministru, A.Verygai prisiskambinti ir to paklausti tiesiai nepavykdavo. Dabar politikas gali pakomentuoti, kodėl tokią tvarką nustatęs.

- Mirusieji juk nečiaudo ir nekosti. – Aurelijui Verygai ponios Kondratavičienės pastebėjimą perdavė „Vakaro žinios“.

- Matyt, kad nekosti.

- Kaip tada jie gali užkrėsti gyvuosius? Juk nurodoma, kad prieš guldant į karstus, jie būtinai turi būti patalpinti į specialius maišus?

- Matyt, gali. Nežinau, gal prisilietus.

- Bet jei niekas nelies?

- Nežinau, čia nėra ministro sugalvota. Tai yra infekcinių ligų kontrolės specialistų rekomendacija. Gal ir su kitomis infekcinėmis ligomis panašiai elgiamasi, tačiau aš ekspertiškai negaliu atsakyti.

- Tačiau pasirašėte atitinkamą įsakymą?

- Taip.

- Vien remdamasis specialistų rekomendacijomis?

- Taip, taip, tikrai taip.

- Žmonės skundžiasi, kad net neleidžiama pažiūrėti, ar maiše – tikrai jų artimasis.

- Na, to tai jau nežinau, gal gali žmogui, užsidėjusiam kaukę, parodyti.

SAM rekomendacijos. Pabrėžiame – tik REKOMENDACIJOS

Kadangi gyvybingas SARS-CoV-2 gali išlikti ant paviršių kelias dienas, yra tikimybė, kad virusas gali išlikti ir ant mirusiųjų kūnų. Todėl būtina vengti nereikalingų tiesioginių kontaktų su mirusiojo palaikais be asmeninių apsaugos priemonių (toliau – AAP). Asmenys, kurie tiesiogiai liečiasi su mirusiųjų nuo COVID-19 (tiek įtariamų, tiek patvirtintų COVID-19 atvejų) palaikais,turėtų būti apsaugoti nuo užkrėstų kūno skysčių, užterštų daiktų ar kitų užterštų aplinkos paviršių,dėvėdami tinkamas AAP. Minimalios AAP yra pirštinės ir atsparus vandeniui chalatas ilgomis rankovėmis.

Įprastai tvarkant mirusiųjų kūnus, rizika, susijusi su lašelių ar aerozolio perdavimu iš mirusiojo kvėpavimo takų, laikoma maža. Aerozolį generuojančios procedūros arba procedūros, kurios gali sukelti purslus atliekant pomirtinius tyrimus, kelia didesnę riziką ir joms reikia tinkamų AAP (pvz., akinių ar veido skydelio, respiratorių. Mirusiojo kūnas mirties vietoje talpinamas į nepralaidų skysčiams polietileninį, nepermatomą maišą ir pervežamas į lavoninę arba perduodamas laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei. Įdėjus kūną į maišą, maišo išorė dezinfekuojama. Ligoninės lavoninėje maišą leidžiama atidaryti ir parodyti giminėms. Lavoninės darbuotojas turi dėvėti visas AAP.

Asmenų, mirusių nuo COVID-19, šarvojimas negali būti vykdomas patalpose, kurioms nėra išduotas leidimas-higienos pasas. Nuo COVID-19 mirusio asmens palaikus rekomenduojama šarvoti uždarame karste.