Kaip valdžia baidė „Sputniką“ iš mūsų oro erdvės

EPA-ELTA nuotr.
Lietuva nepirks rusiškų vakcinų „Sputnik V“. Net ir tuo atveju, jei Europos vaistų agentūra (EVA) patvirtins, jog ši vakcina efektyvi ir saugi. Ir leis ją naudoti ES valstybėse. Vakcina, kaip skelbia EVA, kovo 4 dieną užregistruota tyrimams. Šalia dar dviejų EVA galutinai neištirtų ir ES teritorijoje vartoti dar nepatvirtintų vakcinų. Viena pagaminta JAV, o kita – Vokietijos kompanijos Nyderlanduose.

 

Kodėl Lietuva rusiškos vakcinos nė už ką nepirks? Nors amerikietiškos vakcinos, kurios EVA taip pat dar nepatvirtino, iš anksto nutarė pirkti 633 tūkst dozių. Argumentai prieš rusiškąją kaip Spalio matrosų. Visur įžvelgiančių smulkiaburžuazinę klastą:

„ Rusija savo vakciną naudoja geopolitiniais tikslais. Tai dar vienas hibridinis ginklas mus skaldyti ir valdyti. Tiek rusiška, tiek kiniška vakcinos yra politikos darymo įrankis“. Esą kodėl jie siūlo savo vakciną mums, jei patys savo žmonių dar visų nepaskiepijo. Tačiau ir JAV duoda savo vakcinos („Phizer“, „Moderna“ )mums. Nors visi amerikiečiai dar nepaskiepyti. Ir mes perleidžiame vakcinos siuntą čekams. Nors patys dar nepaskiepyti. Ir Briuselis, jei ne Italija, būtų atidavęs dalį vakcinos Australijai. Nors saviškiai dar ne visi paskiepyti. Net drausmingoje Vokietijoje – tik 5-6 proc.

„Politikos darymo įrankiu“ galėtume pasinaudoti ir mes. Jei turėtume gudresnę valdžią. Šiek tiek paimti to „įrankio“ Lietuvai. Jei EVA leis. Kadangi antivakseriai keikia visas vakcinas iš eilės, tai keiktų ir „Sputniką“. Kadangi kai kurie žmonės sunkiai reaguoja į vieną ar kitą vakciną, atsirastų sunkiau reaguojančių ir į „Sputniką“. Galėtų, valdantiesiems pritariant, viešai pasakoti, kaip kentėjo. Kaip nuo „Sputniko“ karščiavo. Kaip buvo apnuodyti ir vos nenumirė. Kaip solidarizuojasi su taip pat vos nenumirusiais estais, vengrais, Navalnais ir t.t. Tad ar iš tikrųjų rusiška vakcina yra hibridinis ginklas? Jei juo taip lengva apšaudyti pačią Rusiją?

Įsivaizduokime, jog suserga koks nors lietuvis, dirbantis Pekine. Tačiau herojiškai atsisako vietinių vaistų . Verčiau išdidžiai miršta. Nes nė už ką neįsidės į burną politikos darymo įrankio. Nors nežinau jokio veiksmo, daikto, su kuriuo nebūtų galima daryti kitiems įtakos. Vis vien sukels kažkokį pojūtį! Antraip kam tas veiksmas, daiktas iš viso gamtoje reikalingas. Mus įtakoja ir sibirietiški koldūnai, ir ukrainietiški barščiai, ir Pekino antis. Mus kasdien įtakoja indiški, turkiški ir t.t. serialai. Tačiau vis vien nejaučiu, jog tampu mergyte Elif ar dar blogiau – sultonu Suleimanu .

Didžiausią geopolitinę įtaką padarytų šalis, kurios mokslininkai atrastų patį veiksmingiausią vėžio gydymo būdą. Tokį veiksmingą, kad visi onkologiniai ligoniai pasveiktų. Įdomu, ar ir tada, jei tuos vaistus išrastų Rusija, Šiaurės Korėja ar Aliaksandro Lukašenkos giminaitė Daša, mes užsispyrę atsisakytume vaisto. Nes tai „slaptas būdas daryti mums įtaką“.

Jei lietuvius taip paprasta įtakoti, tai kas mes, po galų, esame? Atrodo, kad Prezidentas ir valdantieji įsitikinę, kad piliečiai yra tokie žabali, tokie mulkiai, kad juos nuo bet kokių įtakų reikia saugoti kaip mažus vaikus. Išgirs Kirkorovą – ir susileis. Užsimanys tapti spaliukais. Nors labiau susileistume, jei atskristų Nicki Minaj ar Šakira. Tačiau tai dar nereiškia, jog mažiau patiktų saviškis „ROOP“.

Ši pandemija yra visuotinė žmonijos nelaimė. Didysis žemės drebėjimas. O kai žemė dreba, kai tiek sužeistųjų – negi svarbu, kokiais bintais ir kur pagamintais sutvarstomos žaizdos. Svarbu tik tiek, kad bintų netrūktų. Kad jie būtų švarūs, sterilūs.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) 2019 m duomenimis, mes įleidome į savo valstybę šią „minkštąją Rusijos įtaką“ – importavome iš Rusijos energetikos išteklius (79,2 proc.), geležį ir plieną (3,1 proc.), druską, sierą, kalkes, cementą (2,6 proc.), trąšas (2,2 proc.), medieną (2 proc.). Bet vis vien keista. Kai nusiperki 2 proc. medienos – ji mūsų prorusiškai neveikia. O jei nusipirktume 2 proc. rusiškos ir 1,5 proc. kiniškos vakcinų tai 2 proc. būtinai ims šlovinti Kremlių. O 1,5 proc. , matyt, patys prašys Pekino, kad juos užverbuotų.

Lietuva, URM 2019 m duomenimis, eksportavo į Rusiją reaktorius, katilus, baldus, gėrimus, optiką, plastiką, patalynę, o 3 proc. viso eksporto sudarė farmacijos produktai. Tad rusai, vartodami mūsų farmacijos produktus, gulėdami lietuviškose lovose, paklotose su gražia, lietuviška patalyne, taip pat veikiami. Minkštai! Estetiškai! Kasdien! Gal net labiau nei mus estetiškai veikia Kirkorovas. Nes jis ne kasdien. O mes – kasdien! Su paklodėmis! Buitiškai! Kasdien primindami, kam už patalynę turi būti dėkingi. Tačiau nieko neatsitiko. Nei viena, nei kita pusė jokio ypatingo dėkingumo ar rizikos nepajuto.