
Naujausios
Ministras Aurelijus Veryga labai rūpinasi ne tik kaip suvaldyti viruso plitimą, bei ir informaciją apie jį. Skirmantas Malinauskas pasirodė nepatikimas komunikatorius, jį pakeitė patikimesniu – Giedriumi Svirpliu. Rezultatas pasijuto iškart. Iki ketvirtadienio Sveikatos apsaugos ministerija kasdien 3 kartus viešindavo viruso tyrimų rezultatus, dabar – tik vieną kartą. Ministras mušasi į krutinę ir žada informacijos neslėpti. O vėluoti su informacija tokioje situacijoje tinkama?
Atrodo, kad iš Azijos šalių į Europą oro linijomis atskridęs virusas pamažu įtikina ir daugelį lietuvių, kad su juo reikia skaitytis.
Jei prieš kelias dienas socialiniuose tinkluose dauguma komentarų buvo apie tai, kad Lietuvoje vos vienas infekcijos atvejas ir ko čia panikuoti, ir kad visi, kurie atkalbinėja nuo kelionių į užsienį, masinių renginių yra asilai, tai dabar tais pačiais ilgaausiais asilais tapo tie, kurie neuždaro oro uostų, mokyklų, renginių ir išvis, šalies sienų.
Pirmiausiai, matyt, tai išgirdo Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Penkioms savaitėms uždarė darželius, mokyklas, universitetus, atšaukė visus renginius, sustabdė kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veiklą. Griežtai? Mero logika tvirta – geriau taip, nei laukti mirčių nuo viruso.
A. Verygai tai, kad Vilniaus meras jį aplenkė, nepatiko ir jis priminė, kad tai jis koronavirusui mūsų šalyje yra valdžia Nr. 1. O kad meras tikrai tuo patikėtų, apkaltino jį savivale ir net pagrasino teisinėmis pasekmėmis. Tiesa, ministrui mero ryžto pritrūko. Jis ugdymo įstaigas uždarė dviems savaitėms, uždraudė pramogas ir renginius, tačiau leido rinktis atvirose erdvėse mažiau nei po 100 piliečių. Sporto varžybos vyks be žiūrovų, nors dauguma tarptautinių čempionatų sustabdyti.
Šalies Premjeras ketvirtadienio rytą žadėjo griežtas privalomas priemones – pridarė keliones į šalis, kuriose virusas išplitęs labiausiai. Dėl kitų kelionių liko tik rekomendacijos – kokį mėnesį nuo kelionių susilaikyti. O lietuvaičiams, kaip žinia, kas nedraudžiama, tas galima.
Nors visa žiniasklaida jau kurį laiką nepailsta skelbti pavojaus signalus, dalis mūsų tautiečių kažkodėl mano, kad tai ne apie juos. Susipakuoja firminius slidinėjimo kostiumus ir kitą atributiką ir išvaro į Šiaurės Italijos slidinėjimo kurortus. Nuostabūs vaizdai, adrenalinas, gurmaniškas maistas, viskas atpigę... Ir jokios koronės.
Prieš gerą savaitę šiauliečių šeimą su mokyklinio amžiaus vaiku nuo slidinėjimo pramogų pandemijos epicentre neatbaidė nė grėsmė jų vaiko sveikatai ar tai, kad mokinukas, įskaičiavus savaitę kelionėje, nelankys mokyklos tris savaites.
Dviems slidinėjimo fanatikams nepasisekė. Jų aktyvus poilsis epidemijos zonoje baigėsi pasyvia izoliacija Kauno klinikinėje ligoninėje. Tik apmokės ją jau visi mokesčių mokėtojai, o ne patys į grėsmę spjovę turistautojai.
Į Mažeikius sugrįžo Šiaurės Italijoje naftos gamyklą statančių darbuotojų būrys. Vietinei valdžiai sunerimus, įmonės atstovai pareiškė, kad jų darbuotojai – ne valdžios reikalas. Ir tik pagrasinus uniformuotais pareigūnais, verslininkai staiga ėmė bendradarbiauti su Savivaldybe ir teikti informaciją.
Kadangi Šiaurės Italijos slidinėjimo kurortai patys užtrenkė duris bebaimiams turistams, lietuviams pramogų teks pasiieškoti kitur. Ir ras, kol neparsiveš viruso iš „draugiškesnių“ Europos šalių.
Ministras A. Veryga aiškina, kad žiniasklaida neduoda medikams ramiai dirbti. Bet būtent Kauno klinikinės ligoninės generalinio direktorius profesoriaus Albino Naudžiūno pasakyti žodžiai pragręžė kai kurių slidinėtojų sąmonę: „Paprastai grįš jauni, stiprūs žmonės, slidininkai, sportiški ir jie persirgs lengvai ta liga. Vieni gal kreipsis į medikus, kiti gal ne. Tačiau po savaitės ar dviejų nuo jų užsikrėtę seneliai, tėvai, jau atvyks į ligoninę visuomenėje įgyta infekcija ir greičiausiai bus sunkūs ligoniai. Po savaitės, dviejų, galime turėti sunkesnių ligonių“.
Iš dalies žmonėms protą jaukia ir pati valdžia – tiek vietinė, tiek šalies. Skelbia gražiai įpakuotus savo ekstremalių komisijų posėdžių protokolus ir aiškina apie nepaprastą situaciją, o apsisukę kviečia į renginius.
Kovo 11–ąją garbingo amžiaus signatarai sugalvojo pašvęsti Seime, nepaisant to, kad ten renginiai uždrausti dar anksčiau. Paprašytas pakomentuoti Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis šį signatarų žingsnį sulygino su jų sprendimu, priimtu prieš 30 metų atkurti Lietuvos nepriklausomybę, ir pasveikino su tokia pačia drąsa nepaisyti taisyklių. Ar bereikia komentarų? Ar jiems ten valdžios pojūtis taip galvas išpusto?
Šventinėse mugėse ir eisenose dalyvaujantys tautiečiai į televizijų mikrofonus išdidžiai atsako, kad jie nebijo kononaviruso. Ir be reikalo. Daugelyje šalių jau suprato, kad kai pats saugaisi, tai ir Dievas tave saugo. Tik gal per vėlai. Kai ėmė trūkti medikų, pagalbos priemonių, o kvėpavimo aparatai dalijami lemtingos atrankos būdu. Kai medikams tenka spręsti, kam dar bandyti padėti, o kam tiesiog nebetrukdyti...
Ir NBA krepšinio žvaigždė žurnalistams demonstravo, kad koronavirusas esą išpūstas burbulas, o po kelių dienų sulaukė diagnozės, kuri privertė sustabdyti visą lygos čempionatą.
Protingi baiminasi koronaviruso ir ieško variantų, kaip su juo prasilenkti. Nes pradeda suprasti, kad ne tik jis pražudo tūkstančius žmonių, masiškai niokoja jų sveikatą, bet ir graužia ekonomiką. Lietuvoje jau prasidėjo darbuotojų atleidimai, stoja turizmo verslas, lėtėja eksportas. Bėdą jaučia tiek įmonės, tiek jų darbuotojai. Kas laukia už paskolas pirktuose būstuose įsikūrusių šeimų? Kaip elgsis bankai, besireklamuojantys, kad yra „arčiau jūsų“. Ar savo „artumu“ jie nepribaigs dalies pandemiją išgyvensiančių lietuvaičių?
Šiaulių, kur nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis, Savivaldybė ketvirtadienio rytą išplatino vieną labai svarbų pranešimą – Savivaldybės priimamajame vienu metu galės apsilankyti ne daugiau nei 10 interesantų. Kitiems teks laukti už durų. Tik kažin, ar bus kam. Karantinas.