Iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės pirmojo metinio pranešimo

Iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės pirmojo metinio pranešimo

Iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės pirmojo metinio pranešimo

„Pamiršome žmogų. Šią pirmapradę vertybę užgožė kraštutinis ekonomizmas, įsivyravęs visuose lygmenyse.

Visos problemos kildinamos tik iš pinigų stygiaus.

Žinau, koks buvo globaliosios finansų suirutės mastas ir koks jo poveikis realiajai ekonomikai. Tačiau kategoriškai nesutinku su besąlygine ekonomikos viršenybe. Tai -- iš esmės klaidingas požiūris, lemiantis ydingą pasaulio matymą, neadekvačius veiksmus ir, deja, labai skausmingus praregėjimus.

Ne pinigų stygius pykdo žmones, o teisingumo ir solidarumo trūkumas. Nepritariau ir nepritarsiu chaotiškam mokesčių kėlimui.„

„Šalies institucijos, taip pat ir politinės partijos, tapo tarsi “Lietuvos mažosiomis kunigaikštystėmis“, su savo suvereniais tikslais ir interesais.

Tokios -- fragmentiškos ir neretai prieštaringos — veiklos pasekmė — nestabili, neaiški ir nepatikima teisinė aplinka, kuri, veikiant be aiškaus strateginio sumanymo, užprogramuojama jau įstatymų leidybos procese.„

„Vyriausybės veikla galėtų tapti kryptingesnė, jeigu, išgujus paprotį “stumti“ pavienių ministerijų sumanymus, būtų įdiegta kita tradicija -- aptarti juos išsamiai, iš anksto, kolegialiai ir būtinai — strategiškai.

Jei siūlomi verslo mokesčių pakeitimai — būtina įvertinti poveikį ūkio raidai ir darbo rinkai. Jei žadama apmokestinti gyventojus, turi rūpėti ne tik biudžeto skaičiuoklės rodmenys — tegul mokesčio poveikį išanalizuoja ir už socialinės apsaugos situaciją atsakingi žmonės.

Jeigu siūloma mokestinė lengvata vienai ar kitai verslo šakai, būtina girdėti konkurencijos sąlygas prižiūrinčių institucijų vertinimą. Ir, be jokios abejonės, — už šalies finansus atsakingų pareigūnų žodį.„

„Žmonės emigruoja ne tik ir ne tiek dėl ekonominių priežasčių. Jie išvažiuoja į svetimas šalis, nes pasijuto svetimi savame krašte. Šiandieninė politinė kultūra ir moralė verčia abejoti: ar dar įmanoma dirbti tai, ko reikia Lietuvos žmonėms, o ne kažkuriam politiniam konsorciumui ar interesų dariniui?“

„Pernai už korupcines veikas buvo pradėta per septynis šimtus ikiteisminių tyrimų. Teismą pasiekė vos kas antra byla. Laisvės už piktnaudžiavimą tarnyba realiai neteko vienas. Už kyšininkavimą — nė vienas.

Nekomentuosiu. Tai jau beprasmiška ir gėda. Pateiksiu keletą konkrečių siūlymų.

Pirma -- valstybės tarnautojas, pareigūnas, piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, turi netekti tarnybos, o galimybė į ją sugrįžti turėtų būti vertinama itin atidžiai.

Antra — visas turtas, įsigytas už neteisėtai gautas pajamas, turi būti konfiskuojamas.

Trečia -- padidinkime baudas už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus.

Ketvirta — esu pasiūliusi ilginti senaties terminus.„

„Nors finansų griūties pavojų atremti pavyko, privalome būti realistai: padėtis tebėra trapi ir pažeidžiama. Ūkio atsigavimo ženklai — gležni. Artimiausio laikotarpio prognozės — santūrios ir permainingos.“  

Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

PRANEŠIMAS: Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vykdydama konstitucinę pareigą, vakar perskaitė savo metinį pranešimą.