„Herojinis epas“ šių laikų „didvyriams“

Regina MUSNECKIENĖ

 

Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose pasirodė tikras „facebookinis bestseleris“. Net dvi nominacijas Lietuvos radijo ir televizijos apdovanojimuose pelnęs komikas Olegas Šurajevas surengė savotišką antireklamą į antrąjį rinkimų turą patekusiam pretendentui į Vilniaus merus. Iki šlykštumo vulgariai darbuodamasis liežuviu ir rankomis pasiūlė čiulpti lytinį organą. Ir dar pridėjo: „Ką tu man padarysi? Lietuvoje – nepriklausomi teismai.“

Nesistebėtum, jeigu taip darytų koks nors keikūnas latriukas ar Pravieniškėse kalintis recidyvistas. Bet šitaip savo burną aušino valstybės kūrėjo nominaciją iš nacionalinio transliuotojo gavęs jaunuolis, vienas iš paramos Ukrainai organizatorių.

Galbūt už tokį palankumą ir pripažinimą vaikinukas ir nusprendė „atitarnauti“, pažemindamas konservatorių kandidato į sostinės merus, priešininką?

Tik labai jau perlenkė lazdą, pademonstruodamas ne tik besąlygišką ištikimybę jį apdovanojusiems, bet ir žemą kultūrą bei sujauktą normalaus žmogaus standartų neatitinkantį savo protą.

Kai kurie komentatoriai socialiniuose tinkluose rašė, jog nusvyra rankos norintiems padėti Ukrainai, kai parama ir pagalba rūpinasi tokie šurajevai.

Maža to, išvakarėse dalijęsis nešvankybėmis socialiniuose tinkluose, kitą dieną įžūlus komikas surengė „savo pasirodymą“ Seime. Lyg niekur nieko vaikščiojo Seimo koridoriais, šūkavo salės, kur balsuoja parlamentarai, balkone, įžeidinėjo, uždavinėjo provokuojančius klausimus ir tyčiojosi iš Seimo narių. P. Gražuliui kišo po nosim savo telefoną su LGBT vėliava, kvietė ant sofos. Panašu, jog provokavo muštynėms?

Kas jį įleido į Seimo rūmus, kur norėdamas patekti eilinis pilietis turi praeiti griežtą patikrą? Kaip teigiama viešojoje erdvėje, leidimą išrašė Laisvės partijos lyderė.

Beje, jau pranešama, kad dėl nevykusio „performanso“ O. Šurajevui durys į Seimą kurį laiką bus užtrenktos.

Dabar kyla gal kiek absurdiškas klausimas „Kas buvo pirmiau – višta ar kiaušinis?“

Iki apdovanojimų vyrukas, dar žinomas kaip komikas, jau buvo išsigarsinęs viešumoje nusimaudamas kelnes. Dalyvaudamas televizijos laidose nevengdavo politikavimo, net vaikams skirtoje laidoje kritikavo Prezidentą Valdą Adamkų, viešojoje erdvėje nuolat tyčiojasi iš kitų kūrėjų, scenos žmonių.

Ar to nežinojo nominacijų dalintojai? O gal visi šie provokuojantys poelgiai yra kažkam naudingi, kad nacionalinis transliuotojas davė ir dribtelėjo – skyrė net dvi nominacijas, iš kurių viena ypač svarbi „valstybės kūrėjas“.

Kokią valstybę gali sukurti tokie kūrėjai? Ar aš, jūs, mes norime, kad valstybę kurtų veikėjai, siūlantys intymią paslaugą kandidatui į merus? Ir dar besityčiojantys iš Lietuvos teismų! Besityčiojantys iš Seimo narių, iš pačios įstatymų kūrimo institucijos, šlaistydamiesi po Seimą lyg po pakelės užkandinę.

Aš asmeniškai, tikrai nenorėčiau. Jeigu tokie „herojai“ kurtų valstybę, būtų gėda ne tik išvažiuoti svetur, bet ir išeiti į savo kiemą, nes jausčiausi nė supuvusio obuolio neverta.

O gal tas komikas pataiko į taktą? Gal iš tiesų kam nors patinka kurti ne orią, solidžią, save ir kitus gerbiančių žmonių šalį, o patyčių objektą kitoms valstybėms? Cirką su daugybe klounų, ir vyr. klounu Šurajevu. Juk išdavikų, kolaborantų, savo tautiečių nekenčiančiųjų buvo ir yra visais laikais.

Bjauri, bet labai skaudi ir įkyri mintis. Duok Dieve, kad ji nesutaptų su realybe.

Ir duok Dieve, kad tas skambiu valstybės kūrėjo titulu apvainikuotas vaikis suprastų, jog komiku, jis gali būti scenoje, bet pasielgęs negražiai ir negarbingai realiame gyvenime, atsiprašytų ne tik to žmogaus, kurio adresu liejo nepadorius žodžius, bet ir visų facebooko vartotojų, o ne demonstruotų savo galią: „Ką tu man padarysi?“ Mat, turi tvirtą politinių tetų ir dėdžių užnugarį. Duok, Dieve, kad ir politinės tetos bei dėdės pagaliau susivoktų, jog padėjo išlįsti džinui iš butelio?

Atrodo, jog Savivaldybių rinkimai sujaukė protą ne tik šiam vaikinukui, bet ir solidiems Seimo nariams, profesoriams, kultūros žmonėms, operos solistams, net vienuoliams ir kunigams.

Ypač aršus mūšis vyko dėl Kauno mero posto. Net iš Vilniaus nuleistas apsimetusio kauniečiu Seimo nario desantas. Kaip tik nebuvo išvadintas Visvaldas Matijošaitis! Kiek užsiundytųjų gilinosi į jo verslo peripetijas! O kauniečiai ėmė išrinko jį meru pirmajame ture.

Tuomet kilo dar didesnis konkurentų nepasitenkinimas. Pasipylė pavydo lavina. Vienas siūlė naująjį merą sudeginti ant laužo, kitas plūdo ir niekino kauniečius, kritikuodamas jų pasirinkimą.

Apskritai, kai kurių politikų ir partijų vadovų pavardės nuolatos tariamos su patyčių gaidele, lašas po lašo sudaromas nevykusio, neprofesionalaus, nekenčiamo, žmogaus įvaizdis, kuriuo naivūs, nemąstantys rinkėjai neretai patiki. Nors tas politikas iš tiesų yra protingesnis, tolerantiškesnis, pranašesnis ir doresnis už jį niekinančius, tik galbūt kam nors stovi skersai kelio. Arba per aukštai iškelia politiko padorumo ir patikimumo kartelę.

Tokių akibrokštų žeidžiančių ir žeminančių Lietuvą bei tikruosius patriotiškai, o ne globalistiškai nusiteikusius lietuvius viešojoje erdvėje mėtosi kasdien. Ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir televizijose, net iš mokesčių mokėtojų išlaikomose. Ir kartais negali suprasti, ar ten dirba tokie tingūs ir neprofesionalūs žurnalistai, ar visos žinios, nuomonės ir komentarai specialiai persmelkti politinio žibalo, kuris kvepia tik vienai ar porai partijų. Kita ir kitokia nuomonė prilygsta degtukui. Žibalas, nuo to degtuko, regis, užsiliepsnos ir sudegins visą studiją.

Antai savo vardo traukiniu į Briuselį patekusi ir kelerius metus ten pabuvusi europarlamentarė, anksčiau ne vieną žinomą Lietuvos žmogų apklijavusi epitetu „menko protelio“, arba pavadinusi „nuliu“, dabar komentuoja pirmosios šalies ponios aprangą, nors nėra nei dizainerė, nei stilistė. Ką ten komentuoja? Tyčiojasi iš aprangos. Prikergia šiandien labai populiarią sovietinių laikų klišę – neva anuos laikus mena ir prezidentienės apranga.

Kas jai suteikia tokią teisę? Ogi televizija! O kas televizijai suteikia teisę įžeidinėti žmones? Juolab, kad šis pasityčiojimas prilygsta pasityčiojimui iš visos Lietuvos. Lygiai taip pat, kaip prieš kurį laiką buvo tyčiojamasi iš susiglamžiusio premjerės lininio kostiumėlio, kuriuo vilkėjo užsienyje svarbaus susitikimo metu. Tik tuomet, atrodo, buvo tyčiojamasi socialiniuose tinkluose, ne televizijoje. Ir šaipėsi ne elitas, o paprasti eiliniai socialinių tinklų vartotojai, kuriems labiau atleistina.

Ko norėt iš eilinių žmonių? Juk madas diktuoja elitas, nuprendžiantis, jog „valstybės kūrėjas“ yra ne gyvybes gelbstintis, unikalias operacijas atliekantis gydytojas, ne ateities kartas ugdantis mokytojas, ne valstybės pažangai savo atradimus skiriantis mokslininkas, o vulgarybėmis besitaškantis, Seime priekabiaujantis, politinėmis provokacijomis užsiimantis komikas.