Eglučių spindesys ir būvio skurdas

Jos­vy­do Elins­ko (EL­TA) nuo­tr.
Ak­ci­ja „Vi­sos Vil­niaus eg­lės pa­lai­ko Vil­niaus eg­lę“.

 

„Vežėme ligonį iš Užvenčio į Kauno klinikas. Keliai, net magistraliniai – baisūs. Pakelėse matėm avarijų. Nuolat galvojome, kad nesumėtytų automobilio ir neapsiverstume. Vairuotojas – svetimas žmogus, geranoriškai sutikęs padėti. Nukentėtume ne tik mes, bet ir jis, nekaltas dėl mūsų artimųjų ligų.

Ir nevažiuoti negali. Kol pateksime pas gydytoją, laukėme kelis mėnesius. Praleisi terminą, vėl lauksi. Taip gali ir pralaukti iki mirties. Kol nuvažiavome iki Kauno ir sugrįžome atgal į Užventį, patyrėme daug streso. Kodėl tinkamai prižiūrėti kelius nuolat trūksta lėšų? O blizgučiais nukabinėti Kalėdų egles miestų aikštėse negailima ir šimtų tūkstančių?“, – paskambinusi šių eilučių autorei klausė Užvenčio seniūnijoje gyvenanti Eugenija.

Nežinojau, ką atsakyti poniai Eugenijai. Nesugebėčiau paaiškinti mūsų plikbajoriško mentaliteto. Neseniai eilinį kartą grįžau iš Vokietijos. Pravažiavau visą šios šalies šiaurinį pakraštį, po to – visą Lenkiją. Niekur nemačiau eglučių – tortų ar daugiabučio aukščiui prilygstančių kūgių, sumontuotų iš eglišakių. Miestuose ir miesteliuose lemputėmis žybsi natūralios, skoningai papuoštos žaliaskarės, o pro jas veda nuvalyti ir gerai prižiūrėti keliai.

Miesteliai – puikiai apšviesti. Atrodo, jog niekas ten per daug netaupo elektros ir nesidangsto karu Ukrainoje.

Įvažiuoji į Lietuvą – pasijunti lyg tunelyje, lyg duobėje. Tamsūs miesteliai tarsi dar labiau sustiprina šaltį. Svetimi, iš kažkur atklydę žvarbūs vėjai drebia sniegą į automobilio langus.

Lietuviai taupo elektrą, taupo brangiai pirktą, bet neefektyvią Maroko druską keliams, taupo degalus, taupo viską, kas bent kiek praskaidrintų eilinio, savo ne valdininkišką, ne seimorišką, ne europarlamentinį ar ministrinį, o labai paprastą ir kasdienišką gyvenimą gyvenančio žmogaus būvį ir užtikrintų jam bent minimalų fizinį ir dvasinį saugumą.

Bet užtat lietuviškuoju Amsterdamu tapti ambicijų neslepiantis Vilnius turi beveik ketvirtį milijono kainavusią Kalėdų eglę! Važiuokite, runkeliai ir vatnikai, iš visų Lietuvos pakraščių, spoksokite į eglišakinį sostinės gimtadienio tortą ir pavydėkite. O jei neturite už ką nuvažiuoti iki Vilniaus – žiūrėkite į sostinės pasididžiavimą per televizorių arba socialiniuose tinkluose.

Ironija tegu lieka ironija. Liberalų valdomas Vilnius vieną vasarą stebino istorinėje aikštėje įrengtu paplūdimiu, šią žiemą – eglute tortu. Beje, stebina ne tiek pats faktas, kiek to fakto įžūlumas. O įžūlumui, pasirodo, gali ir nebūti ribų. Eglės papuošimui galima išleisti ir ketvirtį milijono!

Ar verta tiek išleisti? Tie, kurie valdo į biudžetą suneštus gyventojų uždirbtus pinigus, nekelia tokio klausimo. Verčiau eilinį kartą pabėdos, kad Vilniui mokesčių pavidalu surinktais milijonais tenka dalytis su regionais.

Ar Vilniaus tortas vertas tokių pinigų? Žmonės svarsto. Bet niekas jų neklausia ir neklauso.

Nežinau, kiek ir kokių lobių į sostinės eglę sudėta, bet man asmeniškai, gražesnės, skoningesnės ir kalėdiškesnės keliasdešimt kartų pigiau papuoštos Kelmės ir Tytuvėnų eglės, nors jos ir neprimena torto. Kelmės eglę puošusi bendrovė paprašė 12 tūkstančių eurų. O tytuvėniškiai savo žaliaskarę puošė patys. Nupirko visus naujus blizgučius, kurie, pasak seniūno, tarnaus dar keletą metų, ir įrengė naują instaliaciją. Viskas kainavo 4 tūkstančius eurų.

Vilniaus torto idėja – labai jau primityvi ir vaikiška. Tiesiog pirma mintis šovusi galvon. Lengvai, be didesnių pastangų įgyvendinama. Jeigu jau norėta paminėti Vilniaus 700 metų jubiliejų, buvo galima pasitelkti miesto istorijos simbolių ir ženklų. Rasti žymiai įdomesnį ir kūrybiškesnį sprendimą.

Nesu dizaino specialistė, dėstau tik eilinės pilietės mintis. Tačiau kiek teko matyti viešojoje erdvėje, tortuku nesužavėti ir kai kurie dizaineriai, pastebėję, jog ant ketvirtį milijono kainavusios eglės kabo ir pernykščių papuošalų. Nieko blogo! Tegu kabo ir pernykščių, ir užpernykščių. Juk ir savo namuose eglutę tais pačiais blizgučiais puošiame kelerius metus. Bet iš ko tuomet susidarė tokia stebuklinga Vilniaus eglutės kaina? Gal tuos pačius blizgučius mokesčių mokėtojai pirko antrą kartą? O gal to torto, prilygstančio gero namo statybos kainai, gabaliukų turi kam nors likti? Vietoj Kalėdų dovanos...

Orientacija į dovanas, eglių blizgučius, lenktynės, kuriame mieste šis mėnesį ar dar anksčiau prieš Kalėdas papuoštas Kalėdų simbolis gražiausias – tik tuštybė, nudvasinanti ir nuprasminanti vieną iš gražiausių ir prasmingiausių švenčių.

Metų apmąstymas, padėka už gyvenimo dovanas ir pamokas, geri darbai žmonių labui, susikaupimas, malda, bendrystė su artimaisiais – tai tikrieji Kalėdų džiaugsmai.

O ar galime džiaugtis, kai slidžiame šaligatvyje lūžta žmonių kaulai, kai nevalytuose keliuose vartosi automobiliai ir žūsta žmonės?

Ar galime ramiai skaityti apie cistine fibroze sergančius vaikus, kuriems gyventi lemta ilgiausiai iki aštuoniolikos metų, nes valstybė nekompensuoja brangių, 17 tūkstančių eurų kainuojančių vaistų, kurie prailgintų gyvenimą iki 53 metų. Gal sumažinę išlaidas Kalėdų eglėms vaistais aprūpintume bent kelis vaikus, kuriems Kalėdų dovana būtų dar bent keleri papildomi gyvenimo metai?

Ar ramiai sėdėsime prie Kalėdų stalo, žinodami, kad daugiavaikė šeima arba vienišas senelis neturi ko valgyti?

Ar nebūtų geriau, jog į Katedros ir kitas miestų aikštes ateitų kuklesnė šventė, bet ji ateitų ir į kiekvienus namus?

Iš kur mūsų tautoje atsirado tas plikbajoriškas tuščio pasipuikavimo sindromas? Iš nemokėjimo nusistatyti prioritetus valdant valstybės finansus? Iš nemeilės ir nepagarbos savo tautiečiams? Iš vaikiško troškimo pažaisti valdžia lyg žaislu, kol jis tavo rankose?

Ar iš plėšraus žvilgsnio, nukreipto tik ton pusėn, iš kurios galima pasipelnyti?