
Naujausios
Seimo ir Vyriausybės, Prezidentūros atstovų debatai, gyvos diskusijos per nacionalinio transliuotojo eterį: „ES investicijos iškeliavo į ...viešųjų erdvių betoną“, nuotėkų surinkimo sistemas, „nusipirkom penkis dramblius (pasistatėm 5 sporto sales po milijardą), dabar maitint teks“.
Ir kas išgirs jaunąjį ekonomistą? Ekonomistas Vaidas Navickas ramus: „Mums Europos Komisija sako: nemėtykit pinigų, žiūrėkit, kur galit padaryti proveržį“. Ir dar vaizdžiai paaiškina: šalies dviratukui tuoj bus nuimti atsarginiai ratukai. Pamatysim, kaip važiuosim.
Socialiniuose tinkluose mokslo ir literatūros žmonės gerų ironijos ir tiesos perlų paberia. Humanitarinių mokslų daktaras Vigmantas Butkus: ,,Susidaro įspūdis, kad tam tikra Lietuvos žmonių dalis jau kelinti metai yra visiškai nusiteikę ir emociškai pasirengę, kad: tuoj tuoj kils naujos ligos (paukščių gripo, jaučių kempinligės, ebolos) pandemija ir prasidės pasaulio pabaiga, tuoj tuoj ištirps visi ledynai ir prasidės pasaulio pabaiga, tuoj tuoj išdegs visa Australija ir prasidės pasaulio pabaiga... “
Va taip. Kinai krizę užrašo dviem hieroglifais. Pirmasis reiškia, kad yra blogai, o antrasis – kad atsiveria naujos galimybės. Na, o Lietuvoje debatų dalyviai – ekonomikos profesoriai pranašauja: „Valstybės valdančiuosius gali apimti baimė, kad kažkam pinigų jau nebebus!“.
Ir įjungia ramesnį toną: „Lietuva turi daug proto ir perspektyvos, yra nedidelė, lanksti, prisitaikyti, kompensuoti iš ES negautus pinigus“.
Aktualijose prieš dešimt metų skambėję politologo teiginiai puikiai klijuojasi ir prie dabartinės Lietuvos politinės situacijos:„ Ji (valdžia) veikia kaip interesų grupė, nesuvokdama viso problemų masto. Jos pagrindinis tikslas – išsilaikyti valdžioje ir po rinkimų. Todėl vyriausybė siekia daryti tik tai, kas yra populiaru. Vyriausybė turėtų sutelkti visų jėgas krizei įveikti, nes pati viena to padaryti negali. Tačiau ji siekia sukurti įvaizdį, kad su krize susidoros pati“ (dr. Rimgaudas Geleževičius).
Vyriausybės atstovai kraipo galvas – nebūdavo ir vargu ar bus politinės valios dėl mokestinės sistemos reformos ar nekilnojamojo turto korekcijų. Trumpai drūtai – tautiečiai, atsipalaiduokit ir susiveržkit diržus. Ir, beje, prisisekit diržus, jei vairuojant nervai nelaiko. O mes – pamatuosim. Greitį. Ir promiles.
Tuo tarpu Seimo Biudžeto ir finansų komitetas dar prieš 2020-uosius pasiūlė sumažinti finansavimą gynybai. Nutarė, kad Lietuvos išlaidos įsipareigojimams, susijusiems su naryste NATO, kitąmet siektų ne mažiau kaip 2,01 proc. BVP, o ne 2,05 proc., kaip siūlė Vyriausybė.
Komiteto pirmininkas K.Glaveckas: „ Manau, kad čia nieko dramatiško neįvyko – truputį, kelių dešimtųjų procentų mažesnis“.
Tuomet gal atsirastų papildomų pinigų bibliotekų fondams, kultūros ir meno darbuotojų algoms. Tuo tarpu nuo sausio padidinus kuro kainas, PVM ir akcizo lengvatomis puikiai tebesinaudoja kariuomenė. Su kuro kainomis eiliniams vairuotojams palyginti – tai beveik veltui. O ir žemdirbių dyzelino akcizas kilo tik kiek daugiau kaip 7 procentais.
Faktas po „auksinių šaukštų“ istorijos: Lietuvos kariuomenė toliau įsigyja prekes iš verslininkų, prieš kelerius metus nuskambėjusių skandale, kai virtuvės įrankiai pirkti už keliskart didesnę, nei rinkos kainą. Lygiai nulis skandalo prasmės, nulis – atsakomybės. Sandoriai už šimtus tūkstančių eurų – vyksta…
Traukinys važiuoja: didinam kariuomenės biudžetą, užsimerkdami į švietimo ar kultūros sričių finansavimą, uždarinėjam mokyklas, kurias prieš tai renovavom, negalime užtikrinti verslo konkurencingumo už šalies ribų, praleidom progą susitvarkyti medicinos, socialinės apsaugos sritis 2017– 2020 metų ES lėšomis.
Viena mintis kirba: gal Lietuvai reikia dar vienos rūšies matuoklio. Atsakomybės detektoriaus.
Net ausinių ausys kaista girdint gyvą S.Skvernelio spaudos konferencijos transliaciją „Grigeo“ skandalo metu.
Ketvirtus metus stovintis šalies Premjero poste apie „Grigeo“ skandalą: „Reikėjo bendruomenės aktyvumo. Reikėjo Aplinkos ministerijos lyderystės“.
Geras. Kaip ir gyvos internetinės transliacijos tautiečio komentatoriaus humoras: „Man kažkaip atrodo, kad jei spaudos konferenciją būtų surengęs mano šuo, būtume išgirdę daugiau atsakymų“.
Šiemet spalį – vėl rinkimai. Į Seimą. Rimvydo Valatkos laidos eteryje politologai jau prognozuoja rinkimų pasekmes.
Istorikas: „Bus normali lietuviška valdžia - nei geresnė, nei blogesnė prie kurios mes pripratę. Dabartiniai reitingai rodo, kad iš esmės partijos visos yra silpnos. Daug galimybių ateiti bet kam“.
Na, nepatenkinti Valstiečių draudimais lietuviai. Faktas. Bet draudimai – tik detalės. Pasak istorikų, visos jos (valdžios) buvo iš esmės vienodos...Susitars, nes suveda bendri interesai. Visada Lietuvos politikoje taip būna. Nors XIX a. prancūzų rašytojas Stendalis sakė: ,,Negalima apgaudinėti liaudies dukart vienu ir tuo pačiu būdu“.
Ar tikite, kad 2020- aisiais rinkimuose išvengsite pigių šou elementų? Greičiausiai ne. Lietuvai praverstų atsakomybės detektorius. Ir rinkimai, kuriuose laimėtų ...Valstybė.