Ar visuotinis valstybės gynimo planas suveiktų? Labai abejoju

„Respublikos“ žurnalistė

Krašto apsaugos ministras pranešė, jog Lietuva pradeda rengti visuotinį valstybės gynimo planą. Būtent pradeda! Ne įpusėja! Ne užbaigia! Kadangi esu civilė, labai nustebau. Atkurta valstybė 30 metų gyvena be visuotinio valstybės gynimo plano? Net karingoji eksministrė Rasa ir karingoji prezidentė Dalia apsiėjo be šio plano? Nors gyvojoje gamtoje net ir bitės, širšės, skruzdėlės, varnos, drambliai ir t.t. turi visuotinio gynimosi planus. Gelia, kerta snapais, mojuoja straubliais ar kitaip kolektyviai savo priešus išbaido. Net eilinė šeima turi visuotinį planą, kaip savo būstą ginti. Pvz., nepranešti socialiniuose tinkluose, kada išvyks atostogų.

O šit ministras išsitarė. Kad mūsų bendras būstas dar nepakankamai saugomas. Ir taip aišku. Jei kiemsargiui, kuris saugo tik vieną kiemą, Lietuvoje mokamas 165 eurų atlyginimus. Tai savaime atbaido didesnę teritoriją saugoti.

Nesikišu į karinius reikalus, nes nesu kariškė. Tačiau itin abejoju žodžiu „visuotinis“. Nes ne visi Lietuvos žmonės yra statutiniai. Tarkime, į Lietuvą įsiveržia šimtinė išprotėjusių asmenų. Užsimaniusių atkeršyti už slaptą CŽV kalėjimą. O mes jau turime parengę visuotinį gynimosi planą. Kaip elgtųsi civiliai? Jaunikliai pražiopsotų, nes tuo metu būtų įsmeigę nosis į išmaniajame telefone besisklaidančią „influencerę“. Demonstruojančią savo naujas basutes. Dar dalis pasigailėtų, kad džihadistai pasirodė ne jo mieste. Bėgtų į juos pasižiūrėti kaip į Kalėdų eglę. Vaizdo įrašą persiųstų draugams, kad „palaikintų“.

Dalis senjorų išgirstų apie išprotėjusius džihadistus per radiją, bet lauktų, kol tą žinią patvirtins „Marijos radijas“. O jei patvirtintų, nusiteiktų fatališkai. O ką aš padarysiu? Jei bus lemta, tai lemta. Tegul jaunesni, statutiniai grumiasi. Dar dalis piliečių dirba nuotoliniu būdu, tad po darbo dienos tik ištartų: kur žiūri armija ir policija? O armija tuo metu žiūrėtų į NATO vadovybę. NATO vadovybė nuspręstų, jog dėl šimtinės džihadistų musulmonų nebūtina gadinti ir taip įtemptų santykių su aljanso nare Turkija ir arabais. Tada mūsų valstybės galvos įsmeigtų akis į Europos Komisiją. Kad ji pareikštų susirūpinimą. Tol lauktų leidimo tvarkytis su džihadistais savarankiškai, kad tie spėtų savarankiškai prasinešti per visą Lietuvą. Per tą laiką baimės akys pamatytų jau ne šimtinę, bet milijoną džihadistų. Su „novičioko“ bidonais. Tektų aktyvuoti visuotinį valstybės gynimo planą.

O kaip? Tiesa, policijos duomenimis, Lietuvoje yra 31 tūkstantis asmenų, kuriems yra išduotas leidimas medžiokliniam šautuvui. Apie 84,5 proc. šių asmenų priklauso įvairiems medžiotojų būreliams. Turime ir brakonierių. Tačiau žmonės, kurie kartu medžioja, netinka žodžiui „visuotinis“. Nes vieni sumedžioją lapę, o kiti – net stumbrę. Tam, kam patinka šaudyti, nebūtinai patinka svetimus žmones ginti. Ypač jei taikos metu savo darbininkams moki grašius. O ginklas – tik brangus žaisliukas. Blėstančio vyriškumo įrodymas. Be to, negi lįsi į kito medžiotojų būrelio teritoriją? Medžioklės plotai toli gražu nėra visuotiniai.

Taip pat turime Lietuvos šaulių sąjungą su apie 11 tūkst. narių. Tikiu, jog dauguma jų įstojo į šią organizaciją ne dėl reklamos. Iš tikrųjų gintų Tėvynę. Tačiau jei nėra piliečių vienybės taikos metu, iš kur bus vienybė neramumų metu? Jei įtakingesni, apsukresni pirmieji prie vakcinos lenda, tai ar jie tikrai pirmieji kitus bendrapiliečius gintų? Tarkime, vyresnio amžiaus ir nepilnamečiai šauliai turėtų dalyvauti nesmurtiniame pasipriešinime. Tačiau tą nesmurtinį vykdyti rajono savivaldybės administracijos įsakymu. O gal ta administracija, nevieninga su rajono gyventojais taikos metu, jau seniai išsilaksčiusi? Gelbėja savo kailį. Arba administracijos direktorius, taikos metu jau pakeitęs penkias partijas, gal dabar mokosi arabų kalbos ir keičia tikėjimą. O gal šauliams jau pasiruošęs įsakinėti iš egzilio Ispanijoje?

O dabar testas – kiek bedarbių draugų įdarbintumėte į savo įmones taikos metu? Jei turėtumėte tokią galimybę? Ne vieno? Nors ir patinka su jais pramogauti? Kas atsakė – „taip“, tas tų žmonių ir pavojui ištikus negintų.

Tačiau net ir be visuotinio valstybės gynimo plano visus „džihadistus“ sulaikytų labai operatyvus pandemijos nuo vištų maro, šikšnosparnių slogos ir t.t. išgalvojimas, paskelbimas ir visuotinis karantinas. Policija ir šauliai, budintys keliuose, „džihadistus“ paprasčiausiai apgręžtų. Kaip neturinčius įtikinamo paaiškinimo, kodėl grūdasi į svetimos savivaldybės teritoriją. Jei tavo adresas Beirute, kokiu pagrindu lendi į Karmėlavą?